Maria Curie

Maria Curie Polska Francja nauka Nobel fizyka chemia biografia
biografia, autobiografia, pamiętnik
2021-03-01
Maria Curie Polska Francja nauka Nobel fizyka chemia biografia

Choć ksiązka stara to napisana naprawdę przystępnym językiem, bardzo polecam. W momencie śmierci i ukazania żałoby po Piotrze Curie płakałam jak bóbr. Mało książek wycisnęło ze mnie takie emocje.

Najlepsza biografia Noblistki, bo napisana przez jej córkę. Osobę, która obserwowała Marię latami. I choć ta bliska relacja zapewne wpłynęła na obiektywizm opisywanych wydarzeń, to przecież nie da się pisać czyjejś biografii w oderwaniu od emocji. Próbowałam, po tej lekturze czytać kolejne, innych autorów, ale po przejrzeniu kilku z nich, okazało się, że jest to zestaw...

Nie jest to najłatwiejsza do czytania biografia. Nie pochłonie się jej w 8 godzin. Ale dzięki temu specyficznemu stylowi i językowi czytelnik może przenieść się w tamte czasy i wyobrazić, jak wyglądało życie wielkiej uczonej. Książka została napisana przez córkę, która nie poszła w stronę rodziców, więc nie ma tu niezrozumiałych opisów doświadczeń fizycznych i chemicznych....

7,5
8 - na plus, książka został napisana pięknym stylem.
7 - na minus zbyt duża gloryfikacja matki oraz przemilczanie kontrowersyjnych faktów o Marii, ale autorka napisała że nie jest to biografia obiektywna.

Sięgając po biografię Marie Curie napisaną przez jej córkę, otrzymujemy relację osoby blisko związanej z uczoną, naocznego świadka wielu wydarzeń, zaangażowanego emocjonalnie w opisywaną treść. Z tego powodu przekaz ma charakter subiektywny, bohaterka książki została wyidealizowana, a pewne fakty z jej życia - przemilczane. Eva Curie wykreowała taki wizerunek matki,...

Biografia napisana przez jedną z najbliższych jej osób - córkę. Mimo dużej różnicy wieku (37 lat), udało się jej opisać całe jej życie, poczynając od dzieciństwa, a kończąc na Paryżu. Polecam :)

Ocena taka ponieważ bardzo ciężko mi się czytało.Forma w jakiej jest napisana biografia stylistycznie mi nie odpowiada.Nie oceniam bohaterki i jej życia bo jest to postać z pewnością wybitna i nietuzinkowa,godna podziwu .

Pasjonująca. Na długo pozostaje w pamięci.

Córka pisze o matce. Mamy taki stereotyp Skłodowskiej jako chłodnej, czasem pozbawionej uczuć uczonej. A w tej książce widzimy ciepłą, dobrą kobietę, matkę, która w bardzo trudnych czasach próbuje spełnić się w paru rolach: żony, matki ale i uczonej. Nie zrezygnowała z marzeń. To była kobieta z charkterem.

Wreszcie jakiś autorytet, chociaż ciężko za nią podążać, drogą naprawdę wielu wyrzeczeń ku czystej pasji

• Biografie
  • 2018