Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj

Okładka książki Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj
Mery Spolsky Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
literatura piękna
Wielka Litera
2021-06-16
2021-06-16
Mery Spolsky kobiety pokolenie

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Bolesław Leśmian, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Gdy pierwszy raz zobaczyłem tę książkę, jeszcze do tego w Biedronce, włos zjeżył mi się na głowie tak samo jak dobrych kilka lat temu usłyszalem, że Titus z Acid Drinkers będzie jurorem w Must Be The Music [sic!]. Pierwsze skojarzenia? Ciekawy tytuł, ale ogólnie, to bez przesady i poszedłem dalej. Potem wpadł mi w ucho świetny numer Mery "Trapowe opowiadanie" i okazało się, że jest to utwór promujący płytę noszącą tytuł taki sam jak książka. Że są to dwa połączone ze sobą światy. Zaintrygowało mnie to, a kilka dni później, żona przyniosła zupełnie przypadkowo książkę z biblioteki. Nie muszę mówić, że pierwszy do niej zasiadłem.

Czyta się lekko, przyjemnie, to jedna z tych pozycji, że możesz w dowolnym momencie wyjść, a potem wrócić do niej, ale nawet niekoniecznie do tego samego fragmentu. Są dłuższe i krótsze przemyślenia o tym co lubi, a czego nie lubi Mery. Za czym i za kim tęskni, jakie ma stanowisko wobec tego, a jakie wobec tamtego. Pisane normalnie, ale też w formie spirali, wierszem. Ogólnie widać tu duży fun i ogromny kredyt zaufania wydawcy. Było ryzyko, ale chyba się opłaciło. Nie każdy wątek jest ciekawy, ale wiesz, że drugi, trzeci lub czwarty już taki będzie. To jak rzut kostką. Nie wiesz co wypadnie, ale wiesz, że prędzej czy później na dobry numer trafisz.

P. S. Trochę się bałem tego pisania wierszem, ponieważ myślałem, że taka będzie cała książka, na szczęście tak nie jest i rozwiewam obawy tych, którzy męczą się czytając pierwsze rozdziały.

A ja się pozytywnie zaskoczyłam tą książką. Zabawna, nawet refleksyjna i mam wrażenie, że.. prawdziwa. Lubię Mery Spolsky, więc audiobook był dla mnie jeszcze większą frajdą.

Treść przemówiła do mnie wyłącznie w rozrywkowej, muzycznej formie.

Treść przemówiła do mnie wyłącznie w rozrywkowej, muzycznej formie.

"Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj " Mery Spolski
Zbiór przemyśleń o życiu na tematy przeróżne.
Godne uwagi tylko te, w których Mery wspomina swoją zmarłą mamę.
Dobrnęłam do połowy. Na dalszą część szkoda mi czasu.

"Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj " Mery Spolski
Zbiór przemyśleń o życiu na tematy przeróżne.
Godne uwagi tylko te, w których Mery wspomina swoją zmarłą mamę.
Dobrnęłam do połowy. Na dalszą część szkoda mi czasu.

Bardzo poruszająca, ociekająca wrażliwością autorki książka. Chwyta za serducho i momentami wyciska łzy. Nie znam twórczości artystki, byłam raz przypadkiem na koncercie i podobało mi się bardzo, po lekturze wrócę na pewno!

Jeśli ktoś zna twórczość Mary to jest to ciekawe uzupełnienie i zaglądanie do głowy autorki

Płyty słucha się dobrze, ale książki nie dałem rady przeczytać do końca. W sumie to odpadłem już po trzecim rozdziale. Nie moja bajka i zwyczajnie szkoda mi było czasu na męczenie się z tym niekonwencjonalnym tekstem.

Może gdybym była fanką łatwiej bym przełknęła. Może to już różnica pokoleniowa. Nie mój styl, nie moja bajka, słabo zainwestowane pieniądze.

Książkę czytało się bardzo przyjemnie. Uwielbiam zabawy słowne, rymy typowe dla Mery Spolsky. Można dowiedzieć się trochę o autorce, jej przeszlosci, obawach itd. Podoba mi się, że niektóre wyrywki można usłyszeć na koncertach. Polecam!

Książka słuchana w formie audiobooka. Trochę przeczytana, trochę zaśpiewana. Swoich głosów użyczyli oprócz samej autorki Maciej Maleńczuk, Maria Peszek czy Ralf Kamiński. Jest trochę trywialnie, trochę poważnie, ale szczerze i z humorem. O sprawach z pozoru błahych, pod których powierzchnią kryje się poważniejszy problem. Problem, który może dotykać więcej ludzi. Depresja, śmierć bliskiej osoby, wypieranie problemu i trywializowanie go. Trochę o relacjach damsko-męskich w nieco krzywym zwierciadle i o relacjach z samą sobą. Słuchało się całkiem przyjemnie, a tekst o najsmutniejszej dziewczynie roku wciąż dźwięczy mi w głowie.