Niezamierzona reformacja. Od rewolucji religijnej do świeckiego społeczeństwa

Okładka książki Niezamierzona reformacja. Od rewolucji religijnej do świeckiego społeczeństwa Brad S. Gregory
Okładka książki Niezamierzona reformacja. Od rewolucji religijnej do świeckiego społeczeństwa
Brad S. Gregory Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
518 str. 8 godz. 38 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Unintended Reformation
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
518
Czas czytania
8 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301213657
Tłumacz:
Anna Dzierzgowska
Tagi:
reformacja religia katolicyzm protestantyzm Kościół
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
100

Na półkach:

Bardzo ciekawy esej z pogranicza filozofii, teologii i historii, w którym autor stara się wykazać w jaki sposób intelektualny przewrót sprzed ponad 500 lat skanalizował rozwój cywilizacji europejskiej (albo szerzej zachodniej) do stanu, w jakim znajduje się dzisiaj. Mierzenie się z wszelkimi desygnatami tego co rozumiemy przez "współczesny świat" byłoby zbyt karkołomne, dlatego skupiono się na kilku, wybranych zagadnieniach- tolerancji, rozdziału religii od państwa, subiektywizacji moralności i laicyzacji, ze szczególnym naciskiem na laicyzację uczelni wyższych.
Autor przekonuje, że korzenie ponowoczesności tkwią w odrzuceniu prymatu Rzymu i reformacyjnej idei indywidualnej interpretacji Pisma Świętego. Paradoksalnie zamiast wyeliminowania zaniedbań i grzechów późnośredniowiecznego Kościoła - efektem domina jak twierdzi autor - przez ciągłe spory doktrynalne doszliśmy do całkowicie ześwietczonego społeczeństwa, całkowicie wbrew intencjom Lutra, Kalwina czy Zwingliego. Jak skrótowo w jednym z rozdziałów ujmuje to autor - "Zamiast Kościoła mamy Kościoły".
Książka erudycyjna, niełatwa w lekturze, miejscami powtarzająca się, ale mimo wszystko warta poznania, nawet jeśli stoimy na nieco odmiennych światopoglądowo stanowiskach.

Bardzo ciekawy esej z pogranicza filozofii, teologii i historii, w którym autor stara się wykazać w jaki sposób intelektualny przewrót sprzed ponad 500 lat skanalizował rozwój cywilizacji europejskiej (albo szerzej zachodniej) do stanu, w jakim znajduje się dzisiaj. Mierzenie się z wszelkimi desygnatami tego co rozumiemy przez "współczesny świat" byłoby zbyt karkołomne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
383
228

Na półkach:

"Niezamierzone" skutki reformacji, szeroko pojętej jako ruch doktrynalny, społeczno-polityczny i kulturowy (a tak naprawdę jeszcze szerzej: reformacji i epoki konfesjonalizacji wczesnonowożytnej) zostały tu przedstawione jako korzenie współczesnej cywilizacji zachodniej. I efekt: wielki paradoks żywiołowego, religijnego w swej istocie zrywu, który doprowadził do zdechrystianizowanego, zeświecczonego świata. Kapitalna okładka dosadnie ilustruje tę tezę, a krótki wstęp Macieja Ptaszyńskiego, znawcy tematyki, celnie ją wykłada. W rzeczy samej reformacja robi tu troszkę za pars pro toto, bo zjawisk, które się złożyły na kształt współczesnego Zachodu było więcej. Niczego to jednak nie ujmuje wywodom, które w żadnej mierze nie ulegają propagandowym kliszom. Książka przeciekawa, erudycyjna, prowokująca i warta namysłu. A że nie całkiem bezstronna? Owszem, bo krytyczna wobec nowoczesności, pogrążonej w ewidentnym kryzysie. Autor jednak mocno podkreśla w tytule zakończenia, że jest "przeciw nostalgii". Niech tak będzie, chociaż są fragmenty, gdzie zdawało mi się odczuwać nutę sentymentu za dawnym poczuciem sensu i wspólnoty. Proponuje wszakże jeden środek zaradczy: zdesekularyzować akademię. Ciekawe, jak to zrobić w czasach postnowoczesności, gdy akademia zdaje się maszerować w forpoczcie postępowej armii mającej do reszty rozprawić się z demonami chrześcijańskiej przeszłości...

"Niezamierzone" skutki reformacji, szeroko pojętej jako ruch doktrynalny, społeczno-polityczny i kulturowy (a tak naprawdę jeszcze szerzej: reformacji i epoki konfesjonalizacji wczesnonowożytnej) zostały tu przedstawione jako korzenie współczesnej cywilizacji zachodniej. I efekt: wielki paradoks żywiołowego, religijnego w swej istocie zrywu, który doprowadził do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    4
  • Historia
    1
  • Kupię
    1
  • 09 Historia Nowożytna
    1
  • Biblioteka
    1
  • Babcia
    1
  • 021
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne