Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę

Okładka książki Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę Aleksandra Srokowska-Ziółkowska
Okładka książki Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę
Aleksandra Srokowska-Ziółkowska Wydawnictwo: Book Ojciec opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Book Ojciec
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Czy wszystko ze mną w porządku? Bajka o emocjach, którym też warto dać szansę Joanna Czarnecka, Aleksandra Srokowska-Ziółkowska
Czy wszystko z... Joanna Czarnecka, A...

Chyba miałam zbyt wysokie oczekiwania - zwłaszcza za tę cenę! - bo nie ukrywam, że jestem rozczarowana. Po moim dziecku również te opowieści dość spłynęły i nie wyraża ono zainteresowania ewentualną ponowną lekturą. Największą troską dla niego było co się stało z ptaszkiem, któremu nie pomógł lisek, a nie rozterki samego liska. Może i te opowiastki są zainspirowane Self-reg, ale też sytuacje w nich opisane są na tyle łopatologiczne i uproszczone, że stają się bardzo mało wiarygodne. Powiem tak: w Self-reg zrobiono to znacznie lepiej, przedstawiając sytuacje, które każde dziecko może sobie wyobrazić. Ale przeciętnie rozgarnięty siedmiolatek zada sobie pytanie "Czy ta sowa naprawdę była taka głupia, że nie miała w domu żadnego jedzenia?" i raczej zastanowi się nad nierealnością pewnych zjawisk niż nad tym, co autorka chciała przekazać.

Kupiłam tę książkę kilka miesięcy temu, niesiona falą szacunku i zaufania do @blogojciec . Wiedziałam, że będzie dobra. Nie przypuszczałam jednak, jak bardzo. To jedna z tych niesamowitych pozycji, które potrafią zmienić myślenie. Sprawić, że człowiek czuje się lepiej. Sam ze sobą, ze swoimi wyborami, emocjami i motywacjami. I nie dotyczy to wyłącznie małego słuchacza, ale także czytającego rodzica. Te bajki rzeczywiście przynoszą ulgę. Żałuję, że nie było podobnych, gdy to ja byłam mała.

Książka to zbiór pięciu bajek, zainspirowanych pracą i publikacjami Jespera Juula. Każda z nich dotyka innego, ważnego aspektu życia. Na przykładzie prostych historyjek z życia leśnych zwierząt, autorka omawia kwestie integralności osobistej w temacie jedzenia i ciała, wyrażania emocji, wpływu etykietowania („grzeczny”/„niegrzeczny),motywacji (zewnętrznej i wewnętrznej) oraz dbałości o samego siebie.

Każda bajka to drogowskaz, dodający dziecku odwagi. Masz prawo czuć się najedzony, a dorosły powinien Ci w tej kwestii zaufać. Masz prawo decydować o tym, kiedy i do kogo chcesz się przytulić. Masz prawo czuć złość, chodzi tylko o to, byś nauczył się tak ją wyrażać, byś nie krzywdził tym innych. Masz prawo do szczerej opinii i uważności - nadmierne chwalenie wcale nie jest dla Ciebie dobre. Musisz też zadbać o siebie. Pamiętać, że jesteś ważny i masz prawo stawiać granice. Każda opowieść kończy się notką dla rodziców. Ujmującą i odkrywczą w swojej prostocie. Ważną i dopełniającą całość.

Wiecie, co szczególnie urzekło mnie w tych bajkach? Już nawet abstrahując od pięknego przesłania? To, z jaką klasą zostały napisane. Kultura osobista, ciepło, naturalność - to przebija z każdego zdania. BARDZO wartościowa pozycja do budowania siły i zdrowia psychicznego dziecka już od najmłodszych lat. Gorąco polecam!

Dobra pozycja dla dzieci i dorosłych. Dzięki niej w bardzo prosty sposób można przekazać dziecku najistotniejsze kwestie, takie jak: kocham Cię BEZWARUNKOWO, niezależnie od tego jaki jesteś, co lubisz i co zrobisz oraz to, że dziecko jest kompetentne i decyzyjne w zakresie własnego ciała i uczuć. W książce wyniesiona na piedestał została godność i człowieczeństwo dzieci, o których każdy dorosły powinien pamiętać.
Książka ma ładne ilustracje, postaci to zwierzątka, z którymi dziecko może się łatwo identyfikować. Zawarte zostały również porady dla Rodzica.
Jednakże czuję niedosyt. Poruszyłabym jeszcze inne, ważne kwestie i dodała kilka dodatkowych bajek. Niemniej nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na tę pozycję czytelniczą.

Bardzo dobra książka, która może się spodobać nawet niespełna trzyletnim maluchom. Proste historie o zwierzętach od razu przypadły do gustu synowi. Mnie spodobał się język, jakimi zostały napisane, pełen prostoty i precyzji. Wszystko dopełniają spokojne, stonowane i sympatyczne ilustracje. Naprawdę godna polecenia.

2089

Bardzo ciekawa książka, która pokazuje dzieciom (i nie tylko dzieciom),że mogą i powinny mieć wolność w temacie jedzenia, przytulania, wyrażania emocji, że powinny dbać o siebie i swój dobrostan i że dobrze jest robić różne rzeczy dlatego, że sprawiają nam radość, a nie dlatego, że przynoszą korzyści.

Zawsze gdy oceniam książkę dla dzieci patrzę na całokształt: okładka, ilustracje, treść, użyte fonty, skład tekstu oraz format. Tutaj moim zdaniem jest trochę nierówno.
Pod względem treści jest to bardzo wartościowa książka zarówno dla dziecka jak i rodzica. Zmusza do zastanowienia się nad zachowaniem względem siebie
i innych i ponownie zmusza do weryfikacji swojego zachowania. Świetnie, bo bardzo skrótowo i rzeczowo dostajemy informacje dla rodzica.
Ilustracje są genialne. Bardzo pasują do stylu książki. Bardzo podobają mi się pod względem kompozycji i zastosowanej kolorystyki.
Podoba mi się też format i wielkość książki. Książka jest niczym album, który bardzo przyjemnie się przegląda.
Jedyne co nie pasuje to użyty font w opowiadaniach. Font trochę za gruby i niefortunny jeśli chodzi o światło między literami i wyrazami. Całość się trochę zlewa, dlatego książkę czyta się mało płynnie. Nie dotyczy to sekcji dla Rodzica. Tam użyty font jest ok. Nie pasowała mi też stylistyka w niektórych częściach książki. Ale tylko w kilku.
Na pewno będę do tej książki wracać.

i innych i ponownie zmusza do weryfikacji swojego...

Świetna książka, powinna być w kanonie lektur

Świetna książka, powinna być w kanonie lektur

Cudowna książka dla dzieci i rodziców. Pięknie uczy wychowania. Polecam!

Cudowna książka dla dzieci i rodziców. Pięknie uczy wychowania. Polecam!

Zwykle nie oceniam książek, które czytam z synem. Jednakże ta pozycja stanowi absolutny wyjątek. Jest świetna, niesamowicie mądra i prawdziwa - dla rodzica i dziecka.

Totalny must have dla każdego rodzica.

Totalny must have dla każdego rodzica.

cudowna książka

cudowna książka

• Dla dzieci
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę