Echa nad światem

Okładka książki Echa nad światem
Christelle Dabos Wydawnictwo: Entliczek Cykl: Lustrzanna (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2019-11-28
Paweł Łapiński

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

W złym czasie czytałam czwarty tom Lustrzanny. Brak czasu, chęci, wszystkiego. I zeszło mi trochę mimo że nie była zła. Ale, gdyby była świetna, to nie byłoby wymówek i wciągłabym ten tom nosem.
Całość fajnie skonstruowana, klei się cała historia. A zakończenie jest takie, jak lubię najbardziej :-)

W moim mózgu właśnie nastąpił wybuch! Ogromne brawa za stworzenie niezwykłego świata i niesamowitych bohaterów. Ta seria to coś niezapomnianego i zupełnie innego niż cała reszta fantastyki współczesnej. Polecam gorąco chociaz..... Nie mogę powiedzieć nie zdradzając szczegółów. Zanozcie się w niesamowitą historię Lustrzanny!

Zastanawiałam się czy dać tej książce 9/10, ale niestety zakończenie bardzo mnie zawiodło i muszę dać 7/10...

[SPOILER]
Ofelia i Thorn całą sagę walczą, by być razem i tak tragiczne zakończenie po raz kolejny oddalające ich o siebie, nie dające im spokoju i możliwości wreszcie spędzenia czasu ze sobą i doświadczenia swojej miłości... Do tego tyle postaci drugoplanowych umiera na koniec w tak błahy sposób, uważam że to kompletny brak szacunku do nich ze strony autorki i innych postaci. Byłabym w stanie przełknąć takie zakończenie tylko, jeśli istniałaby zapowiedź kolejnej części tej historii, ale na razie pozostaje mi po tej serii tylko uwielbienie postaci i zawód, że w oczach autorki nie zasłużyli nawet na choćby częściowo pozytywne zakończenie...

[SPOILER]

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oceniam całą serię.
Kolejne części lepsze od pierwszej, w której widać, że autorka ćwiczyła jeszcze swój warsztat.
Nie jest to może arcydzieło, ale sprawnie napisane, wciągające, z dobrze dopracowanym uniwersum.
Jedyne co mnie raziło, to "znęcanie" się autorki nad Ofelią: była przewracana na ziemię (zawsze spadały jej przy tym okulary), bita, z posiniaczoną twarzą, z połamanymi żebrami, ze złamaną ręką, z migreną rozsadzającą czaszkę, z bólem przeszywającym ciało, w temperaturze tak niskiej, że wręcz zamarzała (Biegun), w temperaturze tak wysokiej, że ubranie lepiło się do ciała lub na palącym słońcu bez odrobiny cienia (Babel). Meble przystrzaskiwały jej palce i stopy. Była atakowana potłuczonym szkłem i oblewana atramentem. Łóżko złośliwie bujało się na boki, a poduszki próbowały ją udusić. Podłoże paliło lub raniło jej bose stopy. I na pewno jeszcze nie wszystko.
Czekałam, kiedy ta dziewczyna zazna odrobinę komfortu i np. zaśnie na wygodnym łóżku w optymalnej temperaturze. Bezskutecznie.

Oceniam całą serię.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po udanej przygodzie czytelniczej z trzema tomami Lustrzanny, nastał czas na ostatnią część serii, która niestety okazała się porażką. Nie mam pojęcia co tu sie wydarzyło. W tej części pauje totalny chaos i nadmiar informacji. Fabuła jest skomplikowana i łatwo się pogubić. W połowie książki miałam duży mętlik w głowie i nie mogłam się wczuć, tak jak w poprzednich tomach, którymi byłam zachwycona.
Czytanie mnie strasznie męczyło i nie dawało mi żadnej przyjemności. Jestem zawiedziona takim zakończeniem i dziwnym wątkiem miłosnym. Ofelia i Thorn to nietuzinkowa i specyficzna para.
Trzy poprzednie części były świetne, pełne pomysłów i kreacji, a czwarta część powinna być stworzona od nowa, ponieważ psuje całość.

Całą serię przyjemnie mi się czytało i jestem zadowolona :) Pierwsze dwa tomy podobały mi się najbardziej, a ostatni najmniej. Do samego końca nie przekonywała mnie relacja Ofelii i Thorna. Nie wiem co ich razem trzyma (nie jest to relacja 'partnerska', a raczej przypomina związek niedoświadczonej i młodej dziewczyny ze starszym mężczyzną). Autorka także strasznie kombinowała z wyjaśnieniem tego co zdarzyło się Ofelii ('wywrócenie'). Momentami bolała mnie głowa od czytania tych objaśnień kolejnych etapów zagadki. Mocno pokręcona gra słów, abstrakcyjne rysunki... Wolałabym coś bardziej logicznego. Niemniej polecam ze względu na mocne poprzednie tomy.

Z opinią dotyczącą Lustrzanny powstrzymywałam się do ostatniego tomu. Jako całość polecam, ale dla bardziej zaprawionego w bojach czytelnika fantastyki. Pomysł jest fajny, książka jest wciągająca, ale momentami dłuży się. Zwłaszcza przy czwartym tomie miałam takie wrażenie. Niemniej jednak polecam.

Ofelia jest już bardzo blisko odgadnięcia zagadki Boga, poznania jego pełnej tożsamości.
Aby tego dokonać musi udać się do Obserwatorium Odchyleń miejsca, którego się nie wraca. Towarzyszy jej Thorn, który chce pomóc ukochanej, ale także poznać samego siebie. W obserwatorium prowadzi się badania na temat odchyleń i zjawiska jakim są Echa. Okazuje się, że fakty, które do tej pory poznała dziewczyna są jedynie cieniem rzeczywistości.
Para rusza w mrożącą krew w żyłach podróż pełną Ech, automatów i wrogów.

Zakończenie serii wbiło mi nóż w plecy i tak mnie zostawiało.
Początek książki był cudowny 🤎 Nowe postacie, nowe miejsca i niesamowity klimat. Mam wrażenie, że każdy tom w serii ma nieco inny vibe i dlatego jest taka wyjątkowa.
Problem pojawił się na ostatnich 100 stronach. Miałam wrażenie, że tyle się dzieje, że autorka nie zdąży zrobić odpowiedniego zakończenia. Takiego, o którym marzyłam 🤎 i podejrzewam, że większość osób marzyło. UWAGA SPOILER ale mały 😉😅 nie robi się otwartych zakończeń serii. Można książek, ale do cholery nie serii!!!
Poza tym małym szczegółem wszystkie tomy kocham całym sercem i mam nadzieję, że w moim egzemplarzu po prostu brakuje 10 stron 😉🥺🤎

Nie uważam ostatniej części serii za pozbawioną wad, przed tym jak wziąłem się za pisanie tej opinii przewertowałem inne na stronie i jestem zdruzgotany tym jak zupełnie innej historii oczekiwali ludzie. Tom ten w praktycznie całości pozbywa się maski przygodowego fantasy czy też romansu, bo już od drugiego tomu widać było że seria zmierza w tym kierunku - w kierunku zgłębienia historii i tajemnic świata przedstawionego i na tym właśnie się w tym tomie akcja koncentruje. Widać że historia nie była zlepkiem wydarzeń, ale siecią połączeń, w której każdy szczegół miał znaczenie i przysłużył się tworzenie aktualnego biegu wydarzeń lub zgłębieniu głęboko zakopanej przeszłości, uwielbiam takie opowieści. Jednak wraz z wielką prawdą napędzającą trybiki świata, zazwyczaj przychodzi też zwątpienie, wspomnienie radosnych dni nieświadomości jakimi było tutaj Księżycowo. To rodzaj historii w której prawda jest trudna do zaakceptowania, wręcz może zawieść jakie to wszystko jest nieładne. To jak świat i jego lore zostało wykreowane, oraz jak daje nam się powoli dojść do prawdy to dla mnie największy plus serii, który przekornie większość chyba uznaje za wadę. Mnie jednak urzekło jak ten piękny świat powoli odsłaniał to co było ukryte i coraz bardziej pozbawiał nas złudzeń co do tego jak wszystko - Anima, Biegun, zaręczyny, były tylko fasadą o wiele większej intrygi, przy której rzeczy takie jak relacje bohaterów muszą zejść na boczny tor. Etap dziejący się w obserwatorium odchyleń był fajnie napisany, próby odkrycia prawdy mającą ograniczoną wolność dawały mi po prostu frajdę, tak jak tajemne spotkania z Thornem i wymiany informacji. Irytowało przypominanie o tym jakich odpowiedzi właściwie szukamy, jakby nie było to już powtórzone wielokrotnie. Dalsze etapy czytało się trochę gorzej, w finale poziom wracał. Cieszę się że pani Dabos nie poszła w banał i zamiast serwować nam proste wyjaśnienie, trwała w zawiłej konstrukcji do końca, serwując nam wyjaśnienia co do (meta?)fizyki świata przedstawionego, oraz historię Eulalii która była z braku lepszego określenia rozczarowująca w ten dobry sposób. Nie krył się za jej postępowaniem żaden misterny i zły plan, lecz zwykła chęć zmiany rzeczywistości której nie chciała zaakceptować. Do zakończenia nie mam większych zarzutów, ma wydźwięk podobny do całości utwory, to jest wszystko kończy się pozytywnie, ale nie bez nuty goryczy gdzieniegdzie, zdecydowana większość tego na co oczekiwałem została wyjaśniona, pokazana została dalsza ścieżka bohaterów, no i niedopowiedziany akcent z Thornem, on też tu pasował, ładnie wszystko dopełniał.

Cała seria super. Kończą się wątki i wyjaśniają wszystkie zawiłości fabuły. Nie podobało mi się zakończenie.

Christelle Dabos Echa nad światem Zobacz więcej
Christelle Dabos Echa nad światem Zobacz więcej