Bitwa o Narwik. 62 dni desperackiej walki

Hitler II wojna światowa
historia
Witold Biliński
Hitler II wojna światowa

Książka napisana przystępnym językiem, plus za duże zdjęcia i kolorowe mapy. Patrząc na obwolutę można było oczekiwać więcej informacji na temat walk polskiej brygady. Tymczasem jest to praca głównie z punktu widzenia Norwegów. Co samo w sobie nie jest złe. Jednakże o ORP Grom wypadało wspomnieć. Ostatnimi czasy na Zachodzie modne stało się przedstawiać
Polaków jako...

Dość dobre ukazanie bitwy o Narwik. Autor jednocześnie postarał się przedstawić zarówno tragedie cywilów jak i żołnierzy. Minusem pozycji jest jednak to że czasami osobiste relacje zacierają spójny obraz całej bitwy. Oprawę graficzną trzeba zdecydowanie ocenić na plus (dużo zdjęć, mapy bitew).

Ciężko to przyznać ale dzieło Jaklina jest zwyczajnie słabe. Zresztą nigdy nie nazwałbym tego książką historyczną, a w najlepszym wypadku reportażem historycznym. Na blisko 500 stronach przedstawiono całe mnóstwo osobistych relacji głównie samych Norwegów żyjących i walczących w rejonie Narviku wiosną 1940 roku które nijak nie składają się w żadną zborną opowieść o 62...

Asbjorn Jaklin przedstawia bitwę o Narwik z norweskiej perspektywy. Książka, która w warstwie narracyjnej przypomina kronikę, w dużej mierze oparta jest na wspomnieniach norweskich żołnierzy oraz cywilów. Autor generalnie nie unika krytyki swoich rodaków, ale też pokazuje w jak trudnych warunkach znaleźli się ludzie przebywający wówczas w okolicach Narwiku. Norwescy...

Dyskusje

• Historia