Odette Toulemonde et autres histoires

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo ciekawe opowiadania. Wciągające, szybko się czyta. Polecam

Bardzo ciekawe opowiadania. Wciągające, szybko się czyta. Polecam

Jestem Odette Jakkażda. Drogi Panie Schmitt: " W swoich książkach udowadnia Pan, że w każdym życiu, nawet tym najnędzniejszym, jest miejsce na radość, śmiech i miłość ".

W dzisiejszym świecie, nastawionym w dużej mierze na konsumpcjonizm, by "jak najwięcej posiadać", w świecie w którym żyjemy w ciągłym strachu o bezpieczne jutro, gdzie relacje międzyludzkie uległy wielkim zmianom, przez pandemię Covid-19
(... )bardzo ciężko jest się odnaleźć ludziom takim jak ja- niepoprawnym romantykom, w lekko staroświeckim stylu. Często postrzeganych jako lekkomyślni, dziecinni, nieogarnięci. Cóż poradzić, że wciąż wierzę w miłość? Na kartach tego zbioru opowiadań znalazłam wszystko. Codziennie, z utęsknieniem, czekałam na wieczór, który będę miała tylko dla siebie i zanurzę się w innym świecie, tym kreowanym na kartach powieści. Książka pozwoliła mi zapomnieć o zgiełku całego miasta, czułam się jakby autor sam się mną zaopiekował, okrył ciepłym kocykiem ze słów i czule głaskał nimi po głowie.

O dziwo moją ulubioną hstorią nie jest tytyłowa "Odette", ale "Obca" i "Piękny deszczowy dzień". Nawet dzisiaj mówiłam wszystkim współpracownikom "Jak dziś pięknie pada deszcz :)". "Najpiękniejsza książka świata" miała potencjał, ale ostatnie zdanie to zniszczyło.

Wyciskacze łez, na mnie nie zadziałało, ostatnie opowiadanie trochę lepsze.

Wyciskacze łez, na mnie nie zadziałało, ostatnie opowiadanie trochę lepsze.

Zbiór opowiadań, a każde porusza inną strunę duszy. Wszystkie dotyczą historii miłosnych kobiet i mężczyzn w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Pisarz jak zwykle wnika w psychikę bohaterów, ukazuje przemiany następujące pod wpływem miłości lub jej braku. relacje międzyludzkie są skomplikowane i różnorodne, a jednak czytelnik może zobaczyć, że nie jest w świecie uczuć samotnym.

Niektóre opowiadania przeciętne, ale samo Odette super na 10. Ocenę wyposrodkowalam. Polecam dla pań około czterdziestki, zrozumieją zawiłość zdarzeń w opowiadaniach.

Kilka opowiadań z jednym mianownikiem "miłość".
Przeczytałam kilka lat temu, a w głowie do dziś mam poruszającą historię tytułowej Odette i jej słowa: "Młodzi ludzie w każdym pokoleniu myślą, że wynaleźli grzech, cóż za zarozumiałość".
Polecam, miłośnikom Schmitta <3

Kilka opowiadań z jednym mianownikiem "miłość".
Polecam, miłośnikom Schmitta <3

Wierzysz w bajki?

Pisarz Balthazar Balsan ma wszystko, czego tylko zapragnie – w przeciwieństwie do Odette, która ledwo wiąże koniec z końcem. A jednak to ona jest szczęśliwa, nie on. Aż pewnego dnia ich spotkanie odmieni życie obydwojga.„Odette i inne historie miłosne” to baśniowa opowieść o miłości, a zarazem przypowieść, w której Schmitt z czułością opisuje lęk przed uczuciem i poszukiwanie szczęścia.

Autor bardzo często sięga po krótką formę jaką jest opowiadanie. Nie każdy lubi tą formę, ale dla mnie była idealna. Paradoksalnie, w tym przypadku autorowi udało się wyczerpująca i satysfakcjonująco wyczerpać temat. Zazwyczaj, czytając opowiadania innych pisarzy, mam wrażenie, że czegoś jednak brak, że są pełne niedopowiedzeń. Tu traktuję je jako „pełną całość”. Mimo, że tak naprawdę autor, jako baczny obserwator, uchwycił bardzo trafnie zaledwie magiczne momenty. Wydaje się jakby tylko Schmitt był w stanie je dostrzec i tak subtelnie opisać. Momenty niby oczywiste, ale jednak wyjątkowe. Wywołujące bezapelacyjnie refleksyjny uśmiech.

Mamy przedstawione różne rodzaje miłości - każda bohaterka opowiada inna, wyjątkową, indywidualną i zarazem bardzo osobistą historię. Każda z nich łączy jedno - wielką potrzeba miłości. Wyjątkowo spójny i jednolity zbiór opowiadań. Refleksyjny, melancholijny, poetycki, subtelny – piękny. W sam raz na wieczorne wyciszenie. Polecam nie tylko fanom Erica-Emmanuela Schmitta.

Wierzysz w bajki?

No cóż ja mogę tu napisać. Mam słabość do opowiadań tego autora. Skłaniają mnie one do refleksji nad życiem. Moja ocena jest bardziej emocjonalna niż jakkolwiek obiektywna. Wszystkim znajomym polecam więc i tu polecę książki tego autora.

Wspaniałe opowiadania

Wspaniałe opowiadania