Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić

Okładka książki Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić Dean Burnett
Okładka książki Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić
Dean Burnett Wydawnictwo: Insignis poradniki
poradniki
Insignis
2020-01-01
2020-01-01

Świetna psychologiczna książka, która pomogła mi (wkraczającej w okres dojrzewania) bardziej zrozumieć, co dzieje się w mojej głowie, jak radzić sobie z trudnymi momentami w życiu i jak mieć lepsze kontakty z rodzicami. Muszę dać im to do przeczytania.

"Dlaczego rodzice tak..." jest książka naukową. Uczy poprzez zabawę. Tłumaczy wiele rzeczy prostym w zrozumieniu językiem. Narrator jest bezstronny i moim zdaniem - nie naciąga faktów. Książka idealna dla dociekliwych nastolatków. Książka przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Bardzo polecam! ❤

Pomysł bardzo dobry, opisać kwestie relacji z rodzicami od strony nastolatków. Ale sama książka niewiele wnosi. Oczywiście, czytana z perspektywy dorosłego, więc nie musze mieć racji, choć wydaje mi się, że i nastolatkowi niewiele zrozumienia (bo o nie w gruncie rzeczy chodzi) nie przyniesie. Jedna rzecz, która coś wniosła, to opis rozwoju mózgu i związany z nich mechanizm myślenia, przeżywania i zachowania. To autorowi się udało, w końcu jest doktorem od mózgu.

Neuronauka to nauka interdyscyplinarna zajmująca się badaniem układu nerwowego,
leżąca na pograniczu medycyny, biologii, biochemii, biofizyki, informatyki i psychologii.

Dean Burnett mówi o sobie "doktor od mózgu" i jest autorem kilku książek o mózgu,
w tym nieco żartobliwej, adresowanej do młodzieży książki
"Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić".

Nie jest to namawianie do buntu przeciwko rodzicom / dorosłym,
to raczej zachęta do szukania płaszczyzny porozumienia z nimi.
Nie jest to też usprawiedliwienie niedoświadczonych zachowań.
To po prostu próba wyjaśnienia, jak działają mózgi ludzi
w różnych "stadiach ich rozwoju".

Książka skierowana jest do nastolatków,
ale powinien ją przeczytać każdy rodzic nastolatka!
To pomoże zrozumieć, dlaczego dochodzi do konfliktów.
To ułatwi życie niejednej rodzinie!
To otworzy oczy, a może i drzwi ;-)

Napisana jest prostym językiem, z wieloma powtórzeniami.
Autor stara się trafić do młodych, puszczając czasem do nich oko lub żart.
Niektórych nastolatków może zażenować, że stary stara się z nimi bratać,
ale do innych trafi ten ton i przeczytają, co ma im do powiedzenia.

A mówi o naprawdę ważnych rzeczach, używając wielu metafor.
O tym, że dorośli nie zawsze mają rację, ale też nie zawsze się mylą.
O tym, dlaczego nastolatki później chodzą spać, choć potrzebują więcej snu.
O tym, że mózg dorosłego nie lubi zmian, a jego pamięć ulega przekłamaniu.
O tym, że mózg jest jak walizka, w której nie da się upchnąć wszystkiego,
O tym, co to jest zdrowie psychiczne i dlaczego czasem szwankuje.

Polecam młodzieży i ich rodzicom!

Neuronauka to nauka interdyscyplinarna zajmująca się badaniem układu nerwowego,

w tym nieco żartobliwej, adresowanej do młodzieży książki
"Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić".

Nie...

Książka skierowana do nastolatków, ale dobrze przeczytać ją także jako rodzic, żeby zobaczyć swoje zachowania "jak w lustrze" i (być może) trochę ułatwić przechodzenie nastolatkowi przez trudny okres dojrzewania.

Książkę zakupiłam w prezencie dla znajomego nastolatka i stwierdziłam, że przeczytam przed wręczeniem, żeby mieć pewność, że prezent jest tym, czego oczekiwałam. Po lekturze stwierdzam, że jest to świetna pozycja zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jej autorem jest Dean Burnett, brytyjski neurobiolog popularyzujący wiedzę na temat działania mózgu w niezwykle przystępny i dowcipny sposób. Książka "Dlaczego rodzice tak cię wkurzają..." jest jedną z czterech dotychczasowych publikacji.
Opisuje, dlaczego nastolatek tak szybko przyswaja i zwykle raczej te nauki, którą stoją w opozycji do zastanego świata, z jakiego powodu emocje nie dotrzymują kroku rozumowi. Wyjaśnia, co jest powodem nieporozumień dotyczących trudności ze wstawaniem. Odnosi się do tematów takich jak depresja w wieku nastoletnim czy zbytnie przywiązanie do ekranów wszelkiej maści. A na koniec mierzy się z najbardziej irytującymi hasłami rodzicielskimi typu: "Zrozumiesz, kiedy dorośniesz", "rodzice/starsi mają rację", "za moich czasów...", no i oczywiście wiadomo, że kiedyś zawsze było lepiej.
Książka porusza zatem najbardziej konfliktogenne problemy. Podoba mi się bardzo sposób podsumowania każdego rozdziału. Mamy troubleshooting, czyli problem, konsekwencje i rezultat oraz proponowane możliwe rozwiązania. Lektura przedstawia perspektywę obydwu stron konfliktu. Cenne jest to, że stara się nie oceniać, a raczej z dużym zrozumieniem i wrażliwością pokazać powody takich, a nie innych postaw i sądów. Na pewno dużą wartością tej książki jest to, że autor bardzo mocno docenia i dowartościowuje młodzieńczy boom intelektualny, nawet jeśli wiąże się z nim bunt, wybuchy gniewu, popisy głupoty. To są nieodłączne efekty oddzielania ziarna od plew, żeby potem to ziarno mogło wykiełkować w piękny, otwarty i elastyczny umysł i dojrzałą osobowość.

Chyba każdy toczył kiedyś z rodzicami sprzeczkę o jakąś błahostkę. Bałagan w pokoju, chodzenie spać późno, zbyt głośne słuchanie muzyki, za dużo czasu spędzanego przed ekranem telefonu... Można by tak wymieniać bez końca. A co, jeśli da się uniknąć tych kłótni?

Autor książki, który jest neurobiologiem wyjaśnia zachowania i emocje nastolatków a także podpowiada, jak unikać ciągłych kłótni z rodzicami o drobiazgi i jak dojść do kompromisu, kiedy się one pojawiają. Książka moim zdaniem jest naprawdę wartościowa. Momentami jest zabawna, czyta się ją szybko a dzięki sposobie w jaki jest wydana ( grafiki, ramki, różne czcionki czy pogrubione fragmenty tekstu ) przyjemna dla oka. Polecam tę książkę zarówno nastolatkom jak i rodzicom ☺️.

⭐⭐⭐⭐/⭐⭐⭐⭐⭐

Kupiłam dla córki, przeczytałam zanim jej dałam (a raczej wchłonęłam w jedno popołudnie). Szczerze polecam - prosto, mądrze i na temat. Psychologia to ważna dziedzina w życiu człowieka i powinno być jej więcej w szkołach i naszych domach, żeby młodzież rozumiała zachodzące zmiany w ich dojrzewających głowach. Polecam!

Fajna

Fajna

Tak naprawdę to książka zarówno dla nastolatków jak i ich rodziców. Uważam, że obie strony znajdą w tej książce zrozumienie dla tej drugiej strony w relacji rodzic-dziecko. Warto przeczytać.

• Psychologia

Dodaj cytat z książki Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić