Gupi muzg. W co tak naprawdę pogrywa twoja głowa?

Okładka książki Gupi muzg. W co tak naprawdę pogrywa twoja głowa?
Dean Burnett Wydawnictwo: Feeria popularnonaukowa
2016-10-12
20007492
Dariusz Rossowski
mózg umysł neurologia

Mózg to nie komputer, tylko cudowny, skomplikowany, czasem nieprawdopodobnie gupi ;-) organ.

Nie wiem co tu za bardzo powiedzieć. Nie chcę jakoś krytykować tej książki, bo moim zdaniem jest pożyteczna, napisana w ciekawy nawet lekko humorystyczny sposób. Jednak o ile do połowy czytało mi się tę książkę naprawdę dobrze, to później było coraz gorzej. Znudziła mnie do tego stopnia że musiałem zrobić sobie 2 miesiące przerwy, teraz dopiero postanowiłem ją dokończyć, no i nie będę ukrywał było ciężko 😂 Nie czytałem innej książki tego typu więc nie mam porównania, ale to chyba po prostu nie mój kubek kawy.

Ciekawa tematyka, podana w przystępny sposób a narracja z użyciem żartów tylko poprawiają odbiór samej książki i pokazują inteligencje autora. Warto przeczytać żeby zrozumieć geneze wielu naszych zachowań i skłonności w życiu codziennym oraz to co możemy ewentualnie z tym zrobić.

Arcyciekawa tematyka, ale podana w (dla mnie) niestrawnym sosie ciągłego śmieszkowania.

Książkę czytalo mi się bardzo ciężko. Temat wydaje się interesujący jednak napisane jest to w sposób jaki mnie nudził a nie ciekawił.

Sprawnie napisana ciekawa książka o mózgu, a właściwie o człowieku.
Bardzo przystępny język, zgrabne rozdziały czynią tę popularnonaukową pozycję wartą lektury.
Niektóre sformułowania dają do myślenia (temu w końcu służy mózg!):
„Wielu ludzi uważa, że to, co postrzegamy, stanowi stuprocentowo wierną reprezentację świata takiego, jaki jest, tak jakby oczy, uszy i cała reszta były tylko biernymi urządzeniami rejestrującymi informacje i przekazującymi je dalej do mózgu, który kategoryzuje je, porządkuje i przesyła gdzie trzeba, jak pilot sprawdzający odczyty urządzeń pomiarowych. Tymczasem sprawy mają się zupełnie inaczej. Biologia to nie technika”. (s.142)
"Zatem im bardziej uprzywilejowane i komfortowe jest czyjeś życie, tym trudniej jest mu zrozumieć potrzeby i problemy ludzi w gorszym położeniu. Jednak jeśli tylko nie zrobimy jakiejś głupoty typu postawienie najbardziej wychuchanych ludzi u steru władzy, powinno być dobrze". (s. 236 - po opisaniu eksperymentu dotyczącego empatii)

Moim zdaniem ktoś zrobił tej pozycji krzywdę i okładką, i tytułem. Dean Burnett potrafi przekazać poważne treści prosto, na szczęście nie prostacko.
I na koniec: doceńmy swój mózg, czytając. Na przykład taką właśnie książkę o mózgu.

Sprawnie napisana ciekawa książka o mózgu, a właściwie o człowieku.
Niektóre sformułowania dają do myślenia (temu w końcu służy mózg!):

Nie wiem, czy to kwestia stylu autora, czy może maniera tłumacza, ale ciężko się to czytało, myśli ciągle gdzieś uciekały. Mam wrażenie, że ta książka zawiera mało konkretnej treści, a opakowana jest dużą ilością banałów i luźnych metafor w stylu "mózg jest jak miasto w trakcie koncertu, jest dużo koncertowiczów i policji". Nie dla mnie.

Patrząc na zdjęcie autora, można pomyśleć, że wygląda on na wioskowego głupka. Nic bardziej mylnego! To neurolog, wykładowca uniwersytecki, bloger i komik w jednej osobie - jego mózg musi być wielki! Autor w zrozumiały i przezabawny sposób tłumaczy zawiłości naukowe. Okazuje się, że nasze mózgownice są pełne sprzeczności - jednocześnie genialne i kompletnie durne. Zaś figle, które nam płata nasza głowa, wynikają głównie z ewolucji, schematyczności i uprzedzeń.
Bardzo ważny rozdział został poświęcony chorobom psychicznym i depresji. Pomaga zrozumieć i oswaja z tematem, którego większość z nas unika, jakby tym można było się zarazić jak grypą.
Miałam sama akurat dziś taką przyjemność jechania z wariatem, ponieważ na trasie mojego autobusu znajduje się szpital psychiatryczny. Było i śmiesznie i strasznie.
Posłowie mnie powaliło ;D
Polecam ja i mój mózg!

Po opisie na okładce sądziłam, że z każdym kolejnym rozdziałem będę coraz bardziej zaskoczona i zainteresowana, ale niestety tak się nie stało. Większość faktów spotkałam w innych książkach dotyczących psychologii, podobał mi się sposób prezentacji faktów i poczucie humoru autora, ale liczyłam na dużo więcej.

Ciekawe ujęcie. Moim zdaniem warto.

Ciekawe ujęcie. Moim zdaniem warto.

Ciekawostki historyczne

W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
Herbert Gnaś
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
Herbert Gnaś
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
Zimna wojna | 2022-05-18
Tajna kopalnia uranu w Kletnie
W latach 1949–52 w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie Sowieci – rękami Polaków – wydobywali surowiec do budowy własnej bomby...
Maria Procner
XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
Julian Sancton