Teraz i na zawsze

Okładka książki Teraz i na zawsze Mikki Daughtry, Rachael Lippincott
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Teraz i na zawsze
Mikki DaughtryRachael Lippincott Wydawnictwo: Media Rodzina literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2020-09-29
Maciej Potulny

Okładka książki She Gets the Girl Alyson Derrick, Rachael Lippincott
Ocena 6,4
She Gets the Girl Alyson Derrick, Rac...
Okładka książki Together, Apart Erin A. Craig, Auriane Desombre, Erin Hahn, Bill Konigsberg, Rachael Lippincott, Brittney Morris, Sajni Patel, Natasha Preston, Jennifer Yen
Ocena 5,0
Together, Apart Erin A. Craig, Auri...
Okładka książki Trzy kroki od siebie Mikki Daughtry, Tobias Iaconis, Rachael Lippincott
Ocena 8,0
Trzy kroki od ... Mikki Daughtry, Tob...

Wyróżniona opinia i

Teraz i na zawsze

przeczytanych książek 157 napisanych opinii 154

Na początku bardzo mnie nudziła, nie mogłam wgryźć się w historię. Jednak pod koniec niesamowicie mnie zaskoczyła i przede wszystkim wzruszyła. Polecam bardzo serdecznie każdemu, bardzo wartościowa i wzruszająca opowieść.

Bardzo fajna książka. Krótkie rozdziały. Czytałam jednym tchem. Polecam.

Bardzo fajna książka. Krótkie rozdziały. Czytałam jednym tchem. Polecam.

“Zawsze starałeś się naprawiać rzeczy, zamiast się zastanowić, dlaczego się zepsuły. Trudno jest budować na popękanych fundamentach.”

Kyle i Kimberly byli parą od zawsze. Jednak w wieczór ich balu na zakończenie szkoły zdarza się tragiczny wypadek samochodowy, w którym umiera Kim. Kyle traci nagle sens życia. Nikt nie rozumie jak wielka jest jego strata, do czasu, gdy poznaje wyjątkową Marley. Dziewczyna rozumie go lepiej niż ktokolwiek inny, gdyż sama straciła bliską sobie osobę. Jednak wypadek Kyle’a to nie jedyna katastrofa, jakiej będzie musiał stawić czoła...

“Teraz i na zawsze” to druga książka Rachael Lippincott i Mikki Daughtry. Ich pierwsza powieść - “Trzy kroki od siebie” - wzbudziła we mnie mnóstwo emocji i do tej pory nie dała o sobie zapomnieć. “Teraz i na zawsze” wydaje mi się słabszą pozycją od “Trzech kroków od siebie”, jednak zdecydowanie można ją nazwać książką ciekawą i wyjątkową. Historia Kyle’a jest opowiedziana w bardzo przystępny sposób, lekkim językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Fabuła książki potrafi zaszokować, dać do myślenia i wprawić w niedowierzanie. Cieszę się, że autorki poruszyły takie ciężkie tematy jak strata, leczenie swoich ran i poczucie winy. Dodało to bowiem książce głębi a czytelnikowi tematów do rozmyślań.

Jednak nie jestem do tej powieści przekonana. Wydaje mi się, że tak lekki język i stosunkowo mało rozbudowani bohaterowie nieco psują tę historię. Nie dałam rady przywiązać się do żadnego z bohaterów i wciągnąć się w tę historię tak, by nie dać rady się od niej oderwać. Sam pomysł na fabułę był genialny, jednak jego realizacja była o wiele słabsza. Wydaje mi się też, że tak nieprawdopodobny przebieg wydarzeń sprawia, że jest to historia oderwana od rzeczywistości, co jednak da się zignorować.

“Teraz i na zawsze” Rachael Lippincott i Mikki Daughtry to ciekawa historia miłosna z wieloma przekazami i szokującymi zwrotami akcji. Mi nie skradła serca, jednak wiem, że ma wielu ogromnych fanów, wobec czego zachęcam byście przekonali się na swojej skórze czy jest to książka dla Was! 😊

Uważam, że końcowe sceny nie były potrzebne. Ale tak to książka bardzo przyjemna

Książka dość ciekawa, dobrze napisana i były momenty, które mnie zaskoczyły w swoich zwrotach akcji. Poleciłam ja córce i mam nadzieję, że też będzie zachwycona. A okładka piękna. Trochę tylko na początku mnie denerwował bohater, lecz później coraz bardziej go lubiłam.

niesamowity zwrot akcji warta przeczytania

niesamowity zwrot akcji warta przeczytania

Poniżej przepis, jak spartolić niezłą książkę.
Większość książek pisanych w duecie, które czytałam, była słaba - słabsza niż książki jednego z autorów duetu. Autorek książki "Teraz i na zawsze" nie znam, więc to moje pierwsze z nimi spotkanie.

Do połowy czytało mi się całkiem nieźle, bo traumatyczna sytuacja była ładnie opisana, a do tego nagłe, krótkie flashbacki i zwidy. Pojawienie się Marley zostało opisane bardzo ciekawie, tak jakby dziewczyna była tylko wytworem wyobraźni Kyla. I jedynie ta myśl prowadziła mnie przez dalszą cukierkową narrację aż do połowy książki. Wtedy bowiem w opisie pojawia się więcej osób, które Marley widzą i z nią rozmawiają. Straciłam nadzieję, że dziewczyna nie jest prawdziwa. A ta nadzieja była moją jedyną tratwą, która utrzymywała mnie na powierzchni lukrowo-landrynkowej rzeki narracji. Już miałam rzucić książkę w kąt i wymiksować się z tej mdłej historii, ale postanowiłam przeczytać jeszcze trochę, bo na scenę znowu wchodził Sam - przyjaciel Kyla (zatem nie powinno być mdło, chociaż naiwnie owszem). |
I tak przebrnęłam przez kolejne kilka rozdziałów, aż w końcu coś zaczęło się dziać. A działo się, oj działo, bo ponownie mamy ciekawie opisaną sytuację... a nie, tego nie zdradzę, to musicie przeczytać sami. Jest tego na kilka rozdziałów :)
Niestety później autorki znów powielają poprzednie schematy, a co za dużo to niezdrowo - zwłaszcza słodka naiwność narracji prowadziła u mnie do przewracania oczami i kwaśnej miny.

Opowieść tą można było poprowadzić mniej słodko, przykładając wagę bardziej do wychodzenia z traumy, a nie do cukiereczków, buziaczków, słodziaczków i szczeniaczka rasy York .

Nie wiem jak ocenić tę książkę. Bardzo zaniża ją naiwność narracji i powielenie po raz n-ty podobnych zwrotów akcji.

Minusy: narracja w wersji cukierkowej jest bardzo słaba (ciągnie się aż do śmiertelnego znudzenia), powielanie pomysłów na zwroty akcji (ileż można!!!), ale to przesłodzony wątek z pieskiem mnie dobił do spółki z mdłą końcówką.
Pierwsze plusy: trauma, przeżywanie żałoby, dochodzenie do siebie i dorastanie do podejmowania dorosłych decyzji.
Drugie plusy: zwrot akcji przerywający mdłą narrację, rozpacz mieszająca się z nadzieję, i wewnętrzna siła aby nie odpuszczać i nie ustawać w poszukiwaniach.

Niestety doby pomysł nie wystarczy aby napisać dobrą książkę. Czasami powieść ratują zwroty akcji lub zakończenie. Niestety tutaj było o jeden zwrot akcji za dużo, a końcówka tylko bardziej obniżyła moją ocenę.
Ocena przeciętna (4-5/10), chociaż sam pomysł na powieść nieprzeciętny.

Poniżej przepis, jak spartolić niezłą książkę.

Świetna powieść młodzieżowa z wieloma zwrotami akcji.
Smutna, bolesna, pokazuje jak pozbierać się po stracie, oraz przedstawia różne oblicza miłości.
Jest wciągająca i szybko się ją czyta. Bardzo dobra pozycja! Polecam.

Świetna powieść młodzieżowa z wieloma zwrotami akcji.
Jest wciągająca i szybko się ją czyta. Bardzo dobra pozycja! Polecam.

Początkowo książkę czytało mi się ciężko. Historia była rozwleczona, przesłodzona i taka oderwana od rzeczywistości. Mniej więcej w połowie akcja zaczęła przybierać tempa i stała się znacznie przyjemniejsza w odbiorze. Pod koniec zostałam lekko zaskoczona rozwojem sytuacji, a to spowodowało jeszcze większą chęć dowiedzenia się jak skończy się ta niesamowita historia. Ostatecznie uważam, że była to bardzo rozgrzewająca serce opowieść o poszukiwaniu miłości, stawianiu czoła przeciwnościom i wspierającej przyjaźni.

Mega książka. Rewelacyjne zwroty akcji. Historie, które opowiadała Marley na pewno długo zostaną mi w pamięci. Niezapomniana lektura! Polecam każdemu!