My dwie, my trzy, my cztery

Okładka książki My dwie, my trzy, my cztery
Sarah Crossan Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Apple and Rain
Dwie Siostry
2021-05-15
2018-01-01
Małgorzata Glasenapp

❣︎𝐌𝐲 𝐝𝐰𝐢𝐞,𝐌𝐲 𝐭𝐫𝐳𝐲,𝐌𝐲 𝐜𝐳𝐭𝐞𝐫𝐲❣︎

Apple ma 13 lat I od jedynastu lat mieszka sama z babcią. Jej matka zostawiła ją po tym jak zdecydowała się zostać aktorką. Apple ma najlepszą przyjaciółkę Pilar jednak nawet ona zostawia ją samą.

Zaczynając tą pozycję byłam do niej bardzo pozytywnie nastawiona I zdecydowanie nie zawiodłam się. Książka jest bardzo wciągająca I wazna.

Myśli i przemyślenia głównej bohaterki są bardzo intrygujące i zaskakujące (jakby patrzeć na jej mlody wiek). Apple nie miała łatwo jednak zawsze zostawała w niej resztka nadzieji która powodowała jej szczęście.

Bardzo podobały mi się wiersze pisane przez Apple i wątek jej siostry. Zdecydowanie dzięki temu miałam usmiech na twarzy podczas czytania tej powieści. Sama opowieść pokazuje nam też z strony córki daddyissues co z jednej strony było ciekawe do przeczytania ale też smutne.

Cala Książka pokazuje również jak ważna w naszym życiu jest relacja z siostrą i jak bardzo ważne jest dbanie o nią. Bardzo polecam wam tą książkę bo daje powód do myślenia i pokazuje nam na nowo normalne dla nas rzeczy. Moja ocena to 5/5

❣︎𝐌𝐲 𝐝𝐰𝐢𝐞,𝐌𝐲 𝐭𝐫𝐳𝐲,𝐌𝐲 𝐜𝐳𝐭𝐞𝐫𝐲❣︎

Myśli i...

spoko ale nic specjalnego

spoko ale nic specjalnego

Bardzo fajna, lekko przewidywalna książka. Niezmiernie podobało mi się zakończenie, pomimo mojej początkowej irytacji główną bohaterką.

Przepiękną opowieść o siostrzeństwie, wielopokoleniowych więzach, potrzebie bliskości i wybaczeniu. Historia Apple znów wywołała w moim brzuchu dziwne uczucie smutku, ale też nadziei. Już dawno żadna książka nie wciągnęła mnie tak, że miałam ochotę ją czytać przy każdej wykonywanej czynności.

Minęło jedenaście lat od dnia, w którym Apple widziała mamę po raz ostatni. I w końcu zjawia się. Matka marnotrawna. Czy po takim czasie zbudowanie jakiejkolwiek relacji jest możliwe? Tym bardziej, że kobieta ukrywała przez większość tego czasu "małą" niespodziankę...

Apple przez te wszystkie lata opierała swoje wyobrażenie o mamie na jednym rozmytym wspomnieniu. Odkąd pamięta, wiodła dość stabilne (i kontrolowane) życie, mieszkając z babcią i psem. W jednym momencie jej mały świat staje na głowie. Ojciec i jego nowa żona spodziewają się dziecka, jej wieloletnia przyjaciółka porzuca ją dla popularnej w szkole wrednej małpy... no i wraca matka.

Bohaterka potrzebuję chwili na to, żeby zrozumieć, że zachowanie jej matki normalne (a tym bardziej "odpowiedzialne") nie jest. Kobieta biegnie w ślepe zaułki, zaślepiona wizją ulotnej kariery i rozrywkowego stylu życia. Zachęca córkę do picia alkoholu i opuszczania szkoły bez świadomości konsekwencji takich decyzji. Nie chciało mi się wierzyć w to, co czytam.

Nie wiem, jak to się dzieje, ale kolejna młodzieżowa pozycja od @dwiesiostry, którą wybieram, to dobry strzał. Pod wieloma względami przypomina mi niesamowity 𝘙𝘰𝘬 𝘚𝘻𝘤𝘻𝘶𝘳𝘢 (jednocześnie nadal pozostający na prowadzeniu, ale polecam przeczytać obie książki, bo w szukaniu tych podobieństw można mieć naprawdę niezłą frajdę). Relacje matek z córkami lub więzi siostrzane to całkiem wdzięczne tematy, które można ugryźć na wiele różnych sposobów. Sarah Crossan pokazuje je tutaj od tej nieoczywistej i bardzo skomplikowanej strony, co dla mnie jest wielkim plusem. Dałam się też trochę ponieść flashbackom z moich czasów szkolnych, którym odbijanie przyjaciółek niestety również nie było obce.

Bardzo miła lektura. Ale absolutnie nie bezmyślna. Można bez wahania brać i czytać.

Szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś innego. To nie tak że myślałam że będzie słaba czy coś. Po prostu nie jestem przyzwyczajona do czytania dobrych młodzieżówek. A ta książka z pewnością jest dobra. Można nawet powiedzieć że jest wspaniała.
Na dodatek w historie wplata się poezja, i własne wiersze Apple, które naprawdę mi się podobają.
Była to moja druga przygoda z Sarah Crossan, po "Tippi i ja" i muszę przyznać że "My dwie, my trzy, my cztery" zachęca do sięgnięcia po inne książki tej autorki.

Była to moja druga przygoda z...

Ale się dobrze bawiłam przy tej książce! To jak ona opowiada o problemach i jak jest pięknie, a przy tym lekko napisana... wow!

Polecam wszystkim, którzy mają dość ciężko napisanych książek, ale przy tym mają ochotę poczytać o trochę poważniejszych problemach - to jest dla was.

8/10

8/10

Pełna emocji i lekko przekazanej nauki o życiu, nie wycisnęła jednak ze mnie aż tylu emocji co "Tippi i ja" oraz "Kasieńka". Główna bohaterka może nie wzbudzać ogromnej sympatii, ale dzięki temu wydaje się bardziej ludzka - irytuje nas to, że wiemy, że pewnie zachowalibyśmy się tak samo w jej sytuacji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świenta książka. Mocno polecam.

Świenta książka. Mocno polecam.