Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego

Okładka książki Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego Dean Burnett
Okładka książki Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego
Dean Burnett Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
The happy brain
Feeria Science
2019-05-15
2019-05-15
Anna Binder

Genialnie napisana, świetnie się czyta, masa przydatnych i ciekawych informacji. ARCYDZIEŁO

Witam. Ciekawa pozycja, w sam raz na na dłuższe podróże pociągiem. To coś dużo lepszego, moim zdaniem, od pseudo-poradników życiowych, które ciągle się sprzedają a wiele osób traktuje je jak jakieś wyrocznie. Sięgam z zaciekawieniem, zastanawiając się czy znajdę w środku coś co mnie zaskoczy, zmusi do zastanowienia się. Wydaje mi się że to jedna z takich książek. Pozdr. P.

Bardzo przyjemnie się ją czyta. Treść zaciekawia w trakcie. Może nie odkrywa ameryki, ale jest to z pewnością przyjemna, lekka lektura, a być może ktoś tak jak ja potrzebuje czasem usłyszeć oczywistości :)

Spodziewałam się po tej książce dużo, dużo więcej. Neurobiolog Burnett bardzo precyzyjnie "zagłębia się" w działanie i pracę mózgu. Pojawiają się liczne porównania i przykłady co uważam za duży plus, natomiast brakuje mi wątków mniej naukowych, a bardziej luźnych i prostych. Występuje także masa przypisów, która nie zawsze pojawia się w książkach motywacyjnych, psychologicznych, itd.
Zabrakło mi "iskierki" podczas czytania lektury...

Doktor Dean Burnett potrafi pisać o nauce. Udowodnił to już przy swojej poprzedniej książce Gupi mózg. Neurobiolog-satyryk to świetna mieszanka, żeby o trudnych tematach pisać ze swadą, wykorzystując przeróżne metafory, czasami nawet wyjątkowo zakręcone. Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego jest próbą zastanowienia się, czym jest szczęście z perspektywy neurobiologa.

Czy istnieje jakieś odpowiedzialne miejsce w mózgu za poczucie szczęścia, a może któreś z neuroprzekaźników w pełni zarządzają naszym szczęściem? Co w ogóle potrzebne jest nam, żebyśmy czuli się szczęśliwi – dom, praca, przyjaciele, prestiż, bogactwo, sport, kariera, miłość, a może seks? Ponieważ jest to książka napisana przez naukowca, odpowiedzi są wyjątkowo niejednoznaczne.

[...]
całość:

Myślę, że wszyscy zafascynowani mózgiem docenią tę książkę. Nie jest to poradnik, nie tłumaczy jak znaleźć szczęście. Ale za to tłumaczy jak odbiera szczęście nasz mózg, czego do szczęścia potrzebuje. Bardzo ciekawa pozycja.

Szczerze to nie spodziewałam się czegoś takiego. Sama forma przedstawienia w jakie rejony mózgu są aktywne podczas różnych aktywności dających szczęście, opis przystępny dla zwykłego czytelnika. Nie trzeba znać fachowego nazewnictwa, żeby wiedzieć o co chodzi, a do tego życiowe i śmieszne przykłady.
Do tego stopnia mnie ujęła, że z chęcią przeczytam inne książki autora.

Do tego stopnia mnie ujęła, że z chęcią przeczytam inne książki autora.

Fascynująca lektura! Uwielbiam poczucie humoru autora. Polecam!

Fascynująca lektura! Uwielbiam poczucie humoru autora. Polecam!

Burnett swoją książkę oparł o rzetelną wiedzę naukową i obszerną bibliografię, dlatego mamy tutaj do czynienia z konkretnymi faktami, a nie farmazonami. Mnie typowo naukowe podejście zupełnie nie przeszkadzało, bowiem od dawien dawna uważam, że gdybym miała się skierować w kierunku kariery medycznej, to zdecydowanie wybrałabym na swoją specjalność neurobiologię. Happy mózg to naprawdę kompleksowa publikacja, na którą składają się nie tylko mocne artykuły naukowe i opracowania, ale także rozmowy z ekspertami czy przykłady z życia codziennego. W barwny i plastyczny sposób opisuje, skąd bierze się uczucie szczęścia i jak jest ono „przetwarzane”. Doktor Dean Burnett to świetny naukowiec, który wie, że chwilami trzeba rozluźnić atmosferę, aby wiedza odpowiednio weszła do głowy.
Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Udało mi się znaleźć w książce kilka perełek-złotych myśli, do których lubię wracać bo mają jakiś głębszy sens; sprawiają, że inaczej postrzegam daną sytuację.
Momentami czytało się ciężko ale to raczej kwestia typowo medycznego języka niż złego napisania książki.
Nie jest ona porywająca i z efektem typu-"Wow-niesamowite, nie miałam o tym pojęcia"- mimo to jest ciekawa i warto poświęcić czas by ją przeczytać.

• Mózg
  • Psychologia
  • Neuronauka

Dean Burnett Happy Mózg. Skąd bierze się szczęście i co mózgowi do tego Zobacz więcej