rozwiń zwiń

Piąte przykazanie

Okładka książki Piąte przykazanie Hanna Greń Patronat LC
Okładka książki Piąte przykazanie
Hanna Greń Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Dioniza Remańska (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Dioniza Remańska (tom 3)
Czwarta Strona
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska

Doskonała powieść kryminalna. Sielska miejscowość, cicha, spokojna i pełna sekretów. Mroczne tajemnice, zaginięcie i brutalny mord... i nikt nic nie mówi.
Dioniza oficjalnie jest już detektywem i tkwi w środku wydarzeń.
Powieść połknęłam jednym tchem:)

Dioniza oficjalnie jest już detektywem i tkwi w środku wydarzeń.
Powieść połknęłam jednym tchem:)

Na półkach: , , , , ,

🤨🤨🤨
Czy macie niekiedy tak, że przechodzi was swoisty dreszcz na myśl o przeczytaniu jakiejś książki? Oczywiście, mam tu na myśli dreszcz przyjemności, a nie znudzenia pod tytułem “O matko! Naprawdę muszę to przeczytać?!”. Ja tak właśnie mam z książkami pani Hanny Greń. Przed nową lekturą pozycji spod pióra tej autorki nie odczuwam już niepewności, a raczej wręcz przeciwnie, ja po prostu wiem, że to będzie kolejna świetnie skonstruowana historia!
🤨🤨🤨
Do Dionizy Remańskiej przychodzi Maria Pisarek. Kobieta utrzymuje, że cała osada nienawidziła jego syna, aż w końcu ktoś połasił się na jego życie. I to skutecznie. Nie wierzy policji, że jej ukochany pierworodny po prostu wyjechał, nie mówiąc jej o tym ani słowa, a także w to, że tak po prostu zaginął. Dioniza rozpoczyna swoje prywatne śledztwo, nawet nie przeczuwając, że już niedługo wdepnie w niezłe… szambo!
🤨🤨🤨
Przyzwyczaiłam się, że Hanna Greń ma lekkie pióro i że tworzy wciągające historie. Tak też było i tym razem. Od tej powieści po prostu nie da się oderwać. Nie ma w niej ani jednej strony, na której można by odczuwać znudzenie. Na nowo odkryłam niesamowitość Dionizy Remańskiej. Byłam pod niemałym wrażeniem upartości tej kobiety w dążeniu do wcześniej obranych celi. Niekiedy miałam wrażenie, że tam, gdzie nie chcą jej wpuścić drzwiami to ona wepchnie się chociażby oknem.
🤨🤨🤨
Sama historia okazuje się być mocno na czasie. Świat kleryków i ich życie na plebanii ma tu swoje drugie i do tego niezwykle mroczne dno. Niekiedy odczuwałam po prostu niesmak na samą myśl, jak można było coś takiego w ogóle robić. Ta historia niewątpliwie w czytelnikach może wywołać szereg przeróżnych emocji. Niekiedy można się pośmiać, zwłaszcza na przeróżnych scenach z Dionizą oraz jej dialogach z innymi bohaterami. Nie zabraknie także miejsca na przerażenie, kiedy dotrze do czytelnika do czego jest zdolny ojciec, głowa rodziny, kiedy ktoś zagrozi jego ukochanemu synowi. Pojawia się również chęć zemsty, pomszczenia czyichś okropnych czynów, choć jak wiadomo zazwyczaj nie prowadzi ona do niczego dobrego.
🤨🤨🤨
Moją ulubioną bohaterką pozostaje Dioniza Remańska. To kobieta, którą bezapelacyjnie chciałabym być. Stąpa mocno po ziemi, wie czego chce, niby sprawia wrażenie osoby szczęśliwej, ale gdzieś tam w głębi serca można wyczuć, że pragnie, by ktoś w końcu ją pokochał i otoczył opiekuńczymi ramionami. I jest naprawdę inteligentną kobietą, zwracającą uwagę na na pewne szczegóły, których z kolei nie raz i nie dwa sama policja albo by nie zauważyła albo by zlekceważyła.
🤨🤨🤨
Podsumowując, “Piąte przykazanie” to już trzeci tom przygód oryginalnej detektywki. I tym razem autorka nie zawodzi i wymyśla naprawdę wciągającą fabułę, od której czytelnik nie potrafi się oderwać. Do samego końca nie potrafiłam przewidzieć, jak się to wszystko potoczy i kto okaże się zabójcą. Czy zakończenie mnie zaskoczyło? Totalnie! Nawet doszłam do wniosku, że po fakcie, jak już wszystko wiem, to zdaje się to być logiczne i proste. A jednak sama bym na coś takiego nigdy nie wpadła! Myślę, że to idealna książka dla osób, które lubią dobrze napisane kryminały, a także dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z kryminałem czy ogólnie pojętą literaturą.

🥂🥂🥂
Za możliwość udziału w booktourze z tym tytułem dziękuję bardzo @wez_przeczytaj 😘😘😘

🤨🤨🤨

Diona oficjalnie jest już detektywem. Zjawia się u niej zaniepokojona kobieta, z prośbą o pomoc w poszukiwaniu zaginionego syna. Dziewczyna przyjmuje zlecenie.
Trafia do miejscowości Osiny, gdzie panuje dziwna zmowa milczenia. Okazuje się, że zaginiony miał haka niemal na wszystkich mieszkańców i szantażował ich.
Dochodzi tutaj także do brutalnego morderstwa proboszcza, więc Diona równocześnie próbuje rozwikłać w porozumieniu z policją i tą sprawę.

Kto zabił "przykładnego" księdza. Co się stało z wikarym? Czy przedstawiciele Boga na ziemi mogą poszczycić się czystymi sumieniami? Jak bardzo emocje mogą wziąć górę nad rozsądkiem?

Hanna Greń nie boi się podejmować trudnych tematów. W poprzedniej części mamy kazirodztwo, tutaj pedofilię, ciekawe co znajdziemy w czwartym tomie.

Osobiście seria bardzo przypadła mi do gustu. Dioniza jest bardzo błyskotliwą i charakterną osóbką, idealnie nadającą się do zawodu detektywa. Książki czyta się przyjemnie, a rozwiązania zagadek nigdy nie są tak oczywiste i jak widzę, okazuje się, że niekoniecznie zawsze jest jeden winny.

Dochodzi tutaj także do brutalnego morderstwa proboszcza,...

„Piąte przykazanie” Hanny Greń to klasyczny kryminał, którego miejscem akcji jest polska wieś. Sielskość jest jednak obca w Osinach, a każdy mieszkaniec wydaje się skrywać jakiś sekret. Zaginięcia, morderstwo, pedofilia… Cicha wioska wydaje się być siedliskiem wszelkiego zła. Pośrodku tego chaosu i lokalnej zmowy milczenia świeżo upieczona pani detektyw Dioniza Remańska wytrwale dąży do poznania prawdy.

„Piąte przykazanie” to tom trzeci przygód pani detektyw, niemniej historia jest tak zręcznie poprowadzona, że czytelnik nieznający poprzednich części odnajdzie się bez problemu podczas tej lektury. Książka jest niesamowicie wciągająca, nietuzinkowa i zaskakująca. Nie da się od niej oderwać. Wszyscy bohaterowie, ci pozytywni i ci trochę mniej, są bardzo dobrze wykreowani, a klimat wiejskiej społeczności jest literacką wisienką na torcie. Ja planuję nadrobić całą serię i Wam radzę to samo.

Po dwóch pierwszych tomach cyklu z Dioną Remańską, byłą policjantką, obecnie prywatną detektyw, mam ochotę krzyknąć "no nareszcie!" Nareszcie dobrze skontruowana opowieść, nie przegadana, dobrze poprowadzona intryga. Akcja toczy się wartko, a wydarzenia są dobrze osadzone na osi czasu. Przez pół powieści. Potem Diona doznaje chyba objawienia, bo nic wcześniej nie wskazuje, że coś naprowadziło ją na trop - skądinąd właściwy. Następuje trochę niezdarne połączenie wątków dwóch śledztw, po czym wracamy do dobrze prowadzonej intrygi. Powieść czyta się naprawdę dobrze, bohaterowie i wydarzenia są wiarygodni, wszystko napisane potoczyście. Ten tom mogę polecić.

Na półkach: , , , ,

Klimatyczna okładka z kościelną kopułą z krzyżem i tytuł wyjęty z Dekalogu zapowiadają, w trzecim tomie z Dionizą Remańską, tematy związane z Kościołem. I słusznie. Jest krwisto, jak krwiste jest niebo na okładce, tajemniczo, mrocznie i duszno. Odrażająco, bo odrażająca jest zbrodnia pedofilii, która zdominowała tę część serii.

Kościelna pedofilia w wydaniu Hanny Greń pokazana jest w sposób naturalistyczny, bez owijania w bawełnę. Budzi odrazę i grozę nawet u wprawionych w temat doświadczonych policjantów. Proboszcz korzysta, ile może, bo otoczony jest nimbem świętości i wianuszkiem oddanych dewotek. Grzmi z ambony o potrzebie wyrzekania się przyjemności, gani zbytek, a nawet kuse spódniczki u dziewcząt strasząc Szatanem i mękami piekielnymi. To nie jest odosobniony przypadek, gdy w małej wiosce duchowni wciąż cieszą się autorytetem, mimo że plebania jest siedzibą "wszelkiego złego". W Osinach się molestuje, brutalnie gwałci, a nawet nagrywa dziesiątki filmów. Ale wszystko ma swój kres. Wielu "pobożnych" miesiącami nie zwraca uwagi na swoich nieletnich synów, a wręcz zmusza do częstego uczestnictwa w nabożeństwach. Jednak w końcu ktoś, a w tym wypadku świadomy ojciec, pochyla się nad drżącym i sponiewieranym dziesięcioletnim synem. Zabija z wściekłości i rozpaczy.

W "Piątym przykazaniu" Hanna Greń osłania lokalną hipokryzję w całej rozciągłości. Te prawowite dewoty mają za uszami i nielegalne aborcje na Słowacji, i szwindle finansowe, a ich prawomyślni małżonkowie trudnią się przemytem i bimbrownictwem. Jest także wątek szantażu i to bardzo sprytnego, który prowadzi do kolejnego morderstwa.

W mojej ocenie to najlepszy z trzech przeczytanych przeze mnie tomów serii. Autorka bardzo sprytnie prowadzi wszystkie wątki angażując Dionizę, teraz już w roli prywatnego detektywa, a także miejscową policję i prokuratora. Mur milczenia na który wszyscy trafiają, w końcu się rozpada, odsłaniając skrywane latami tajemnice. Szkoda mi bardzo ułożonego wikarego, który trafił pod skrzydła proboszcza-potwora i tych małoletnich dzieciaków nie rozumianych przez otępiałych rodziców.

Hanna Greń, na przykładzie Osin, celnie obnaża wszystkie bolączki małych miejscowości, gdzie diabeł wprawdzie mówi dobranoc, ale jest częstym gościem w wielu zagrodach, a zwłaszcza tam, gdzie zawierzenie fałszywym bożkom bierze górę nad racjonalnym myśleniem. Niech was nie zwiedzie sielski klimat Osin, pełen aromatycznych ogrodów. Tam króluje zło.
Polecam!

Kościelna pedofilia w wydaniu Hanny Greń...

Po uzyskaniu licencji detektywa Dioniza Remańska kupuje dom w Strzygomiu. Przyjmuje kilka drobnych zleceń, by rozkręcić firmę. Pewnego dnia w agencji pojawia się Maria Pisarek. Kobieta twierdzi, że jej syn Paweł , który zdaniem policji zaginął, został zamordowany. Podejrzewa prawie wszystkich mieszkańców małej mieściny Osiny, którzy rzekomo szykanowali jej syna i doprowadzili do jego śmierci. Z czasem na jaw wychodzi, iż Paweł - młody, zdolny informatyk szantażował wielu ludzi. Jednak z braku dowodów zawieszono śledztwo. Jednocześnie prowadzona jest sprawa zamordowanego proboszcza. Czy zniknięcie Pisarka ma związek ze śmiercią duchownego, w którego komputerze chłopak znalazł dowody na to, że ksiądz wykorzystywał seksualnie nieletnich?

"Piąte przykazanie" to trzecia część przygód Dionizy Remańskiej. Akcja powieści rozpoczyna się od przyjęcia przez młodą detektyw pierwszego zlecenia. Klientką jest mieszkanka Osin - Maria Pisarek. Kobieta uważa, że jej syn, który zaginął pół roku wcześniej, został zamordowany. Postanowiła wynająć detektyw, by ta zdobyła informację o Pawle. Dioniza może liczyć na pomoc policji - sierżantów Lipskich i emerytowanego policjanta Gredtke. W trakcie wyjaśniania sprawy okazuje się, że proboszcz został zabity, a wikary zaginął. Mimo, iż mieszkańcy milczą, podświadomie chroniąc zabójcę i porywacza, Dionie z pomocą zaprzyjaźnionych policjantów udaje się odkryć skrywane przez nich tajemnice.

Autorka w tej powieści porusza bardzo istotny problem, jakim jest molestowanie i wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży. Temat jest aktualny i należy o nim mówić głośno.
Książka ta to wspaniałe połączenie dobrze dopracowanej zagadki kryminalnej z wątkiem obyczajowym. Realistyczni bohaterowie i wartka akcja sprawia, że ciężko oderwać się od tej lektury.

To moje trzecie spotkanie z Dionizą Remańską. Odnoszę wrażenie że każda następna część jest tylko lepsza od poprzedniej. Nic dodać nic ująć.

Po trzyletniej przerwie wracam do czytania kryminałów i nie żałuje, że na pierwszy ogień idzie ,,Piąte przykazanie''. Typowo polsko- wiejski klimat, początkująca detektyw, trup i zaginięcie. Czego chcieć więcej... Trochę zabrakło zaskakującego zakończenia jako ,,wisienki na torcie''. Ale to moje pierwsze spotkanie z autorką i na pewno nie ostatnie!

Uważam, że “Piąte przykazanie” jest warte polecenia. Za szereg emocji, które dostarczają bohaterowie. Za liczne intrygi, manipulacje i tajemnice. Całość fabuły stanowi doskonały miks powieści obyczajowej i kryminału. Przy okazji prowadzonego śledztwa na światło dzienne wychodzą sprawy, o których lepiej by nikt nie wiedział. Okazuje się, że nikt nie jest tak idealny jakby z początku wydawałoby się. Nawet proboszcz, który wręcz fanatycznie nawoływał do przestrzegania nakazów religii. On też miał sporo za uszami.