Miasto głupców

Okładka książki Miasto głupców
Hanna Greń Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Dioniza Remańska (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Dioniza Remańska (tom 4)
Czwarta Strona
2021-05-05
2021-05-05
literatura polska

Do tytułowego miasta głupców wprowadza się młode małżeństwo: Magda i Krzysztof. Nieświadomie przyczyniają się oni do zburzenia zastanego porządku w tej hermetycznej społeczności. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch wymiarach czasowych: obecnie i w dzieciństwie bohaterów. W dzieciństwie tym pogrzebane są tajemnice, które odkryć ma dzielna pani detektyw Dioniza Remańska. Świetnie pomyślana fabuła - ciekawa a jednocześnie przekonywująca. Taka historia mogła wydarzyć się w każdej polskiej wsi. Całość psują bohaterowie - jakoś tak na siłę wyidealizowani, mało skomplikowani, jakby wycięci z podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej. Nawet dialogi w ich ustach są toporne i sztuczne. Może autorka za bardzo siliła się na lekkość, a w życiu jednak czasem bywa ciężko.

Małżeństwo Witeckich kupiło zaniedbany dom w małej miejscowości. W trakcie prac remontowych, z dnia na dzień wszyscy mieszkańcy odwracają się do nich plecami. Dla wyjaśnienia tego nagłego ostracyzmu wynajmują detektyw Dionizę Remańską.

Znany z wielu książek schemat czyli społeczność małej miejscowości, brak zaufanie do obcych i standardowe, skrywane przez pokolenia tajemnice. W tym przypadku uzupełnione o lokalną legendę o Białej Matyldzie nawiedzającej ogród plus kilka „lekko” naciąganych szczegółów kreujących akcję, zabójstwa, próba morderstwa oraz wieloosobowa narracja na dwóch płaszczyznach czasowych daje niezłą choć często przewidywalną intrygę którą mimo wszystko czyta się miło i z przyjemnością. Jednak nie spodziewajmy się fajerwerków.

Młode małżeństwo kupuję wymarzony dom, wymagający jednak sporej inwestycji. Udaje im się nawet w ramach barteru zyskać pomoc sąsiadów, dopóki nie wspominają o doprowadzeniu do ładu drugiego ogrodu, który kupili z działką. Dowiadują się, że podobno straszy tam Biała Matylda i od tej pory są ignorowani przez całą społeczność. Nie wytrzymują presji, wyprowadzają się i zatrudniają Dionizę Remańską, by wyjaśniła co stało się przyczyną takich zmian w zachowaniu.

Ważną rolę odegra tutaj Ratio, jej przyjaciel, doświadczony przez życie chłopak, do którego Diona wyciągnęła pomocną dłoń i którego traktowała jak brata. Nie wie ona jednak jak bardzo jest on powiązany z miejscem w którym przyszło jej prowadzić dochodzenie.

Bardzo fajnie poprowadzona akcja. Ukazane jest po raz kolejny jak w małych miejscowościach można wspólnie czuwać na straży tajemnic. Tragedia, której można było zapobiec, odcisnęła swoje piętno na wielu osobach oraz popchnęła niektórych do zmowy milczenia i dalszego brnięcia w rozwiązania dalekie od zgodnych z prawem. Aż mi żal, że to przedostatnia część.

Książka stanowi czwartą część cyklu, której bohaterem jest detektyw Dioniza Remańska.
Młode małżeństwo Magdalena i Krzysztof Witeccy kupuje domek na wsi. Po przeprowadzeniu remontu, gdy chcą się zabrać za uporządkowanie działki dowiadują się od sąsiadów o klątwie, która związana jest z ich ogrodem. Wkrótce potem wszyscy mieszkańcy Jasienia zaczynają się ich ignorować. Witeccy zmuszeni są do wyprowadzki do miasta. By dowiedzieć się czemu sąsiedzi się od nich odwrócili wynajmują detektyw Dionizę Remańską. Dioniza zamieszkuje w ich domku i stara się wyjaśnić sprawę. Co z tego wyniknie?

Jest to moja pierwsza książka z Dionizą w roli głównej. Na pewno wrócę do poprzednich części cyklu. Książkę czytało się bardzo dobrze. Zagadka kryminalna z duchem w tle jest ciekawa i dobrze skonstruowana. Bohaterowie, w tym Dioniza i jej przyjaciel Ratio dają się polubić. Odpowiada mi styl autorki i sposób prowadzenia opowieści więc na pewno sięgnę po kolejne pozycje z tego cyklu.

Młode małżeństwo, Magda i Krzysztof Witeccy, decydują się na kupno domu w Jasieniu. Nagle początkowo życzliwi i przychylni mieszkańcy miasteczka zaczynają ignorować małżeństwo. Magda i Krzysztof postanawiają opuścić dom. Para prosi o pomoc Dionizę Remańską, która ma ustalić przyczyny dziwnego zachowania sąsiadów. Do czego doprowadzi śledztwo?

Hanna Greń kolejny raz po mistrzowsku wykreowała małą, zamknięta społeczność i udowodniła, że dobry kryminał wcale nie musi być krwawy i brutalny. I choć w pewnym momencie miałam wrażenie, że powieść zrobiła się trochę przewidywalna, to zupełnie mi to nie przeszkadzało - do samego końca historia opisana w "Mieście głupców" trzymała mnie w napięciu. Intryga wymyślona przez autorkę jest naprawdę dobrze przemyślana i ciekawa.

"Miasto głupców" to czwarty i przedostatni tom serii książek o byłej policjantce Dionizie Remańskiej. Jednocześnie jest to na razie moja ulubiona część. Prawdopodobnie jest to zasługa Ratio, który podbił moje serce i którego wielokrotnie, czytając książkę, miałam ochotę przytulić.

Serdecznie polecam!

Hanna Greń kolejny raz po...

kolejny tom i jestem pozytywnie zaskoczona wciąga bez reszty. Trochę inne śledztwo ale i tak świetnie się czyta, dochodzą nowi bohaterowie

Ta część bardzo mi się podobała. Historia mnie wciągnęła i ciekawa jestem bardzo co będzie dalej i już się nie mogę doczekać, aż tego się dowiem. Bardzo lubię styl pisania autorki. Nie pozwala się nudzić.

Kolejna książka o Dionizie Remańskiej bardzo się autorce udała. Znów tajemnica w którą są zaangażowani mieszkańcy małego miasteczka, jakaś zmowa milczenia, zabójstwo, próba morderstwa a wśród tego wszystkiego prawdziwy czy urojony duch Białej Matyldy. Teraźniejszość przeplata się ze wstawkami z przeszłości, pokazującymi skrajnie trudne życie dwóch chłopców. Migawki z ich życia w patologicznych rodzinach pojawiają się co jakiś czas ale dopiero na końcu dowiadujemy się konkretnie, kto jest kim. Autorka nie zapomniała również o życiu prywatnym bohaterki, znajomi i przyjaciele nie zostawiają jej samej. Nie jestem przekonana, czy w takich okolicznościach jest możliwe utrzymanie tajemnicy przez lata ale nie zmienia to faktu, że pomysł jest dobry.

Zagadka kryminalna z białą damą w tle, do tego w komplecie Dioniza Remańska. Co mogło pójść nie tak? Jak dla mnie wszystko zagrało. Lekka, przyjemna w odbiorze lektura.
Polubiłam Dionizę i z chęcią sięgnęłam po kolejną część i nie zawiodłam się.

Polubiłam Dionizę i z chęcią sięgnęłam po kolejną część i nie zawiodłam się.

W to, że ktoś nie został rozpoznany przez NIKOGO w miasteczku bo zapuścił brodę i jest starszy o kilka lat od biedy można uwierzyć.
Ale, że nikt w tym samym miasteczku nie zainteresował się, że zaginął człowiek, że ot tak, poszedł sobie, zostawił rodzinę. Nikt z zakładu pracy się nie zainteresował, nikt nie powiadomił policji? Ok, policja tam durna i sprzedajna, ale bez przesady...
Wątek przekupowania policjanta też naciągany.
A to tylko niektóre z absurdów tej książki. Pomysł na intrygę niezły choć mało oryginalny, niestety zmarnowany.