Niezbity dowód

Okładka książki Niezbity dowód Małgorzata Rogala Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Niezbity dowód
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Celina Stefańska (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Celina Stefańska (tom 3)
Czwarta Strona
2020-10-28
2020-10-28
literatura polska kryminał niebezpieczeństwo detektyw śledztwo morderstwo

Wyróżniona opinia i

Niezbity dowód

przeczytanych książek 702 napisanych opinii 299

"Niezbity dowód" jest trzecim tomem serii z detektyw Celiną Stefańską i według mnie, najsłabszą. Choć fabuła jest lekka i dość ciekawa, to brakuje tutaj tego humoru co poprzednio. Nawet postać głównej bohaterki jest jakby przygaszona. Już nie ma takich intrygujących wydarzeń z jej udziałem, zabawnych dialogów i wiecznego pakowania się w kłopoty. Przeczytałam te książkę, ale bez większego efektu WOW. Nie była ona nudna i bezbarwna, jednak całość czytałam bez emocji. Szkoda, że wątek miłosny pana komisarza nie pozostał bardziej rozwinięty, bo tutaj robiło się ciekawie. W sumie to on mnie najbardziej intryguje w całej tej obsadzie. I to by było na tyle.

„Niezbity dowód” to trzeci tom opowiadający o prywatnej detektyw Celinie Stefańskiej. Tym razem kobieta ma za zadanie znaleźć zabójcę kobiety z antykwariatu oraz rozwiązać historię dwóch unikatowych lamp, które miały spłonąć przed dwudziestu laty w pożarze. Okazało się jednak, że przetrwały.

Chociaż w kryminałach niekoniecznie oczekuję realizmu i wiarygodności fabuły, to jest to na pewno zaletą. Książki Małgorzaty Rogali są bardzo prawdziwe. Tak jak i cały cykl z Górską i Tomczykiem (oby wrócili) był taki nasz swojski, tak i tutaj fabuła sprawia, że myślisz sobie „to się naprawdę mogło wydarzyć”. Oczywiście nie wszystko, ale moim zdaniem większa część powieści jest całkiem realna.

Celina w trzecim tomie jest już zupełnie innym człowiekiem, pokonała swoje traumy i lęki, agencja detektywistyczna dalej się rozwija. Zdarza jej się popełniać proste błędy, ale może właśnie ta jej nieporadność pomaga jej rozwiązywać sprawy. Główna bohaterka z wykształcenia jest historykiem sztuki, także zna się na rzeczy. Bardzo podoba mi się pomysł autorki, by osadzać książki wokół tematyki sztuki, chociaż kompletnie się na niej nie znam. Kryminały ze Stefańską są bardzo lekkie i przyjemne do czytania.

Mam nadzieję, że w planach jest czwarty tom i kolejne europejskie miasto. :)

Trzecia część serii była dla mnie jednocześnie najgorszą. Spodziewałam się ponownie lekkiej fabuły z ciekawymi zwrotami akcji, ale tym razem było mi bardzo ciężko przez nią przebrnąć. Niestety nie wciągnęłam się do samego końca i doczytałam ją tylko ze względu na przeczytanie poprzednich części.

Bardzo fajna książka polecam dla każdego . Ciekawe śledztwo i znowu podróż tym razem Bazylea

Lekki kryminał, szybko się czyta, jak dla mnie Ok.

Lekki kryminał, szybko się czyta, jak dla mnie Ok.

Przyjemny kryminał ze sztuką w tle. Na plus - duża dawka informacji na temat twórczości Tiffany"ego, świetny opis atrakcji turystycznych w Bazylei (aż mam ochotę się tam wybrać :). Na minus - trochę naiwne zachowania Celiny i nieszczęsne "niepotrzebnie tam poszłeś"....

" Niezbity dowód" Małgorzaty Rogali, to kontynuacja cyklu z prywatną panią detektyw Celiną Szafrańską.

Podobnie jak w poprzednich tomach, autorka zabiera nas w kryminalną podróż szlakiem pięknych i zabytkowych przedmiotów. Tym razem obiektem kradzieży padła drogocenna lampa Tiffany’ego. Niestety przy okazji kradzieży doszło również do morderstwa. Zamordowano została Adela Naczyńska, pracownica sklepu z antykami. Tuż przed śmiercią dokonała przerażającego odkrycia, które związane jest z tragedią rodzinną sprzed lat. Wtedy spłonął jej dziadek oraz dom z dobytkiem całego życia, a wśród nich cenne rzeczy. Wówczas uznano, że pożar spowodowany był nieszczęśliwym wypadkiem, a wszystkie znajdujące się w nim rzeczy uległy spaleniu. Nikt nie przypuszczał, że ktoś dokonał tego aktu celowo.

Mąż zmarłej Adeli wraz z jej synem wynajmują Celinę jako prywatnego detektywa, aby niezależnie od prowadzonego śledztwa przez policję zajęła się sprawą.

Autorka ciekawie poprowadziła fabułę. Akcja płynnie podsuwa się do przodu, odsłaniając różne fakty i powiązania. Ślady prowadzą do Bazylei, gdzie Celina przeprowadziła bardzo ważną rozmowę, ale również pokazała czytelnikowi turystyczne atrakcje.

Bohaterowie powieści są bardzo charakterystyczni i dobrze wykreowani. Wyraziste postaci ukazujące swoje zalety, ale i wady. Często pełne humory i wścibskie.

Pani Małgorzata ma tak lekkie pióro, że jej książki czyta się z ogromną przyjemnością. Opowiedziane przez nią historie bardzo mocno działają na wyobraźnię przenosząc czytelnika w miejsca zdarzenia. Choć trudno o powieściach napisanych przez autorkę, powiedzieć, że są literaturą piękną, czy z jej pogranicza, to jednak ja bardzo dobrze odpoczywam przy każdej lekturze.

Powieść podzielona jest na rozdziały, które opatrzone są krótkimi, według mnie niepotrzebnymi informacjami o tym, co będzie się znajdowało w danej części. Dla baaardzo niewymagających czytelników, właściwie to wystarczy, gdyż te nagłówki stanowią pewną formę spamu.

Całość dość poprawna i warta przeczytania, do czego zachęcam.

Spokojny kryminał, a jednak frapujący i zaskakujący.

Spokojny kryminał, a jednak frapujący i zaskakujący.

Szybko i lekko się czyta, wartka akcja.siegne po pozostałe części.

Szybko i lekko się czyta, wartka akcja.siegne po pozostałe części.

Lekki, przyjemny kryminał. Taki na jesienne wieczory. Na plus jest to, że Cecylia w końcu zwalczyła swoje fobie.

Dodaj cytat z książki Niezbity dowód