Kachna

2020-09-22
2020-09-22
9788382190052

2030

Niewątpliwym atutem tej powieści jest wyrazista niepokorna bohaterka. To dziewczyna po przejściach, ofiara traumatycznego dzieciństwa. Młodość spędziła w zakładzie poprawczym, teraz ma szansę zbudować swoje życie na nowo. Trafia do niejakiego Karola, w leśnej osadzie i jest szantażowana. Ma zostać rok , podczas którego powinna poukładać swoje emocje, swoje wnętrze, dorosnąć do wiążących życiowych decyzji, a głownie to ogarnąć się. Na zachętę dostaje swobodny dostęp do zasobnej biblioteczki domowej. Ma apetyt na wiedzę i uwielbia Łysiaka.
Uważam, że dobrym rozwiązaniem było wprowadzenie dziennika bohaterki. Trzecioosobowa narracja nie byłaby tak angażująca i bezpośrednia, nie dałaby nam wglądu w odczucia, stan ducha i motywację bohaterki.
Osadę zamieszkują specyficzni ludzie. Nawet świętują nNoc Kupały. Wywiad z "dobroczyńcą ludzkośći". Osada ma włąsno elektrownie, stara sie być ekologiczna. Tajemniczy Wolfgang opiekuje się Kachną gdy wyjeżdża Karol, jest sympatyczny i troskliwy.
Tomek i joanna na spacerze spotkali błąkające się dziecko , nazwali go Krzysiem, ale nawet odpowiednie służby nie potrafiły odszukać rodziców/ opiekunów, w ięć z radością go zaadaptowali. Wykształcona Małgorzata, byłą prezes wielkiej firmy, władająca kilkoma językami nagle odnalazła się na s=wsi. Architekt Wiktor nawet namaluje portret Kachny. W tej społeczności zajęcia szkolne są dobrowolne, dba się o zainteresowania małoletnich mieszkańców.
Moment zwrotny to nagłą śmierć Wolfganga, która mimowolnie odsłoni inne tajemnice. Kachna uczy się akceptacji samej siebie, pogłębieniu ulega jej więź z Karolem.

"KACHNA" MIKOŁAJ GÓRSKI

Zawsze jest czas, by zbudować swój świat od nowa.

Polski debiut literacki. Powieść została zakwalifikowana do gatunku : literatura obyczajowa, romans.
Ciekawy pomysł na książkę, prosty i zrozumiały język oraz styl.
Było ciekawie i czasem magicznie, jednak czegoś mi tu brakowało.
Czyta się lekko, szybko a nawet błyskawicznie.

Głowna bohaterka to tytułowa Kachna.
Młoda, zagubiona dziewczyna, która wielu już w życiu przeszła. Dzieciństwo jej było istnym koszmarem. Czas spędzony w zakładzie karnym dla nieletnich, gdzie przebywała dłuższy czas wpłynął na jej życie.
Uwielbia czytać książki i były momenty, że dzięki nim dała rade przetrwać. Przebywanie w innych wykreowanych światach jest dla niej stanowczo bezpieczniejsze.
Pewnego dnia trafia do leśnej osady, gdzie ma spędzić najbliższy rok. Dostaje też zadanie do wykonania, ma założyć swój dziennik i każdego dnia w nim zapisywać co robiła. Tu gdzie trafia wszystko wygląda inaczej i ludzie są zupełnie inni, niż ci, których poznała. Zastanawia się czy to nie sekta i początkowo nie chce tu być.
Wszystko co czego doświadcza, co widzi i słyszy wprawia ją w zdumienie. Życzliwość, radość i serdeczność mieszkańców jest dla niej nowym doświadczeniem.
Na początku jest bardzo zamkniętą w sobie dziewczyną, która unika kontaktu z innymi, woli być sama. Z czasem jednak zmienia się i dostrzega wiele rzeczy, których wcześniej nie zauważała. Dzięki pamiętnikowi, który dziewczyna pisze obserwujemy jej zmianę i metamorfozę.

To powieść o dorastaniu, dojrzewaniu, poznawaniu siebie i innych. Zmaganiu się z własnymi emocjami, tym co w sercu i w duszy. Szukaniu siebie i własnej drogi.

"KACHNA" MIKOŁAJ GÓRSKI

Zawsze jest czas, by zbudować swój świat od nowa.

Ciekawy pomysł na książkę, prosty i zrozumiały język oraz styl.
Było ciekawie i czasem magicznie, jednak czegoś mi tu brakowało.
Czyta się lekko, szybko a nawet błyskawicznie.

Głowna bohaterka to...

Kachna to problematyczna dwudziestotrzyletnia dziewczyna. Pod wpływem szantażu zostaje wywieziona przez tajemniczego Karola do leśnej osady. Tam postanawia prowadzić pamiętnik. Dzięki temu możemy zaobserwować bardzo płynną i żywą przemianę głównej bohaterki.
Dziewczyna początkowo jest bardzo skryta, bojaźliwa i sceptyczna. Swojego "porywacza" jak i cała społeczność traktuje jak sektę. Oczywiste jest, że planuje ucieczkę. Impulsem do otwarcia się na ludzi jest spotkanie Wolfganga i pomoc starcowi w prowadzeniu biblioteki. Od tego momentu Kachna co raz bardziej przekonuje się do tego dziwnego miejsca.
Osada- jak zwą jej mieszkańcy wydaje się wręcz bajkowa. Wszyscy żyją tu w zgodzie, celebrują wspólnie święta, pracują na rzecz społeczności, a spory są tu bardzo szybko i pokojowo rozwiązywane. Leżąc w niedzielę pod kołdrą miałam tylko jedne marzenie- odnaleźć takie miejsce w tej leśnej głuszy. Osada posiada bardzo ciekawą i barwną listę mieszkańców- każdy ma jakieś pasje, zajęcie, w którym się spełnia. Idealne miejsce na ziemi, idealni ludzie! Ale czy tak jest w stu procentach, pozostawiam Wam do odkrycia ;).
Cała książka jest pisana w formie pamiętnika, sprzyja to szybkiemu łykaniu stron. I może się wydawać, że temat już dawno jest obklepany z każdej strony jak schabowy, to muszę przyznać, że czuję się mile zaskoczona. To nie jest książka tylko dla zagubionej młodzieży, to książka dla każdego- mamy tu miejsce na rozmowę o depresji, złości, stracie czy braku szacunku do siebie. Ale znajdziemy też takie tematy jak dobro, wiarę w siebie, szukania własnego miejsca na ziemi, miłość. Nie zabraknie także dreszczyku grozy! Fakt, niektóre wydarzenia wydają się być nierealne, niemożliwe, ale dodaje to całości tylko uroku.
Warto wspomnieć o okładce- znajdujące się na niej zdjęcie kobiety działa na wyobraźnię- kto to dokładnie jest? Dodatkowo wprawia tylko w klimat całej tej otoczki powrotu do takiej leśnej osady.
Książka, która mogła okazać się przeciętnym sztampem, okazuje się ciepłym ukojeniem na serce.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Urocza opowieść o poszukiwaniu własnej drogi, odkrywaniu swoich wartości, akceptacji siebie i dojrzewaniu. Rok czasu, to tak niewiele, by coś zmieniło się w naszym życiu a jednak dla bohaterki książki "Kachna" to 365 dni pełnych wydarzeń, przemian i doświadczeń, które odsłoniły przed nią nowe możliwości ale też pokazały, że można żyć inaczej. Autor potrafi w prostych słowach przekazać wiele różnorodnych emocji nie tracąc przy tym wrażenia nostalgii i panując nad zachowaniem odpowiedniego kimatu.

To piękna opowieść z głębszym, duchowym przesłaniem, która pozostawia po sobie nostalgię, zamyślenie i uczucie spokoju.
Polecam!

„Byłam mu kulą u nogi, wypadkiem przy pracy”.

Kachna to młoda dziewczyna, którą los nigdy nie oszczędzał. Koszmarne dzieciństwo i czas spędzony w zakładzie karnym dla nieletnich, trwale ją naznaczyły. Był to bardzo trudny i bolesny czas. W wyniku szantażu Kachna musi na cały rok zamieszkać w dziwnej leśnej osadzie i codziennie ma opisywać w pamiętniku, co w danym dniu robiła. W jej głowie roją się niestworzone wizje tego, co ją tam czeka, ludzi tam mieszkających nazywa sekciarzami. Ta osada jest zupełnie czymś innym niż do tej pory miała do czynieni. Ludzie tworzą ciekawą, intrygująca społeczność. Z biegiem czasu dziewczyna się przyzwyczaja, coraz lepiej czuje się między nimi. Niestety już niebawem jej przeszłość da o sobie znać.

Zaskakujący obraz o trudnym czasie dojrzewania. Powieść jest napisana w formie dziennika, który pisze główna bohaterka. Dokładnie widzimy, co myśli, czuje, czym się w życiu kieruje. Znamy jej najskrytsze myśli i emocje, jakie nią targają. Widzimy stopniową przemianę, jaka się a niej dokonuje. Kachna to młoda, zagubiona dziewczyna. Nie wie co to miłość, rodzina, beztroska, zwykłe ludzkie dobro i serdeczność. W osadzie początkowo izoluje się od wszystkich. Z biegam czasu nawiązuje ze starszym panem, który jest bibliotekarzem, szczerą nić porozumienia. Kachna kocha czytać, książki wręcz je pochłania. To jej sposób na zapomnienie i oderwanie się od trudnej codzienności.

Przejmujący obraz o szukaniu własnej życiowej drogi. O dojrzewaniu, odwadze, o szukaniu akceptacji. Próbie zawalczenia o siebie. Szukaniu zrozumienia, miłości, szacunku. Stopniowe pogodzenie się z przeszłością, próba spojrzenia w przyszłość z nadzieją na jej lepszy ciąg. Nadzieja na miłość i przyjaźń.

Ciekawa, wartościowa opowieść. Zmusza do refleksji i zastanowienia nad własnym życiem. To od nas samych w dużej mierze zależy jak potoczą się nasze losy. Polecam :)

„Byłam mu kulą u nogi, wypadkiem przy pracy”.

Tytułowa Kachna jest młodą i zagubioną osobą. Nie zaznała w życiu miłości, troski i dobra, dlatego też zrobiła kilka złych rzeczy, przez które trafiła do zakładu karnego dla nieletnich. Po wyjściu z niego musi jakoś sobie radzić, aż pewnego dnia w wyniku szantażu trafia do leśnej osady, gdzie będzie musiała spędzić najbliższy rok.
Dziewczyna nie jest szczęśliwa, wręcz oskarża Karola o to, że zmusił ją do zamieszkania w tym miejscu, a osadników nazywa sekciarzami.
Za sprawą pewnego starszego bibliotekarza, z którym Kachna nawiązuje nić porozumienia, powoli przekona się do tego miejsca, a nawet postanowi coś w swoim życiu zmienić...

Jest to książka o szukaniu własnej drogi, którą będzie się chciało kroczyć. O pragnieniu akceptacji nie tylko przez innych, ale również (może przede wszystkim) przez siebie. O odwadze, aby zmierzyć się z tym co nas uwiera, nie daje nam spokoju. O dojrzewaniu do tego odpowiedniego momentu, aby coś zmienić, zawalczyć o siebie i swoje szczęście. O życzliwości oraz miłości, których każdy z nas potrzebuje, a także o strachu przed nieznanym, jaki często nam może towarzyszyć.

Moim zdaniem jest to bardzo dobra i wartościowa książka. Napisana w formie dziennika z perspektywy głównej bohaterki, dzięki czemu można się w nią lepiej wczuć. Jak to w dziennikach bywa wpisy są różnej długości, różnej formy, a całość zmienia swój styl wspólnie z przemianą, jaką przechodzi Kachna od buntu związanego z zaistniałą sytuacją, aż do jej akceptacji.

Ja polecam.

Dziewczyna nie jest szczęśliwa, wręcz...

"Kachna" oczarowała mnie i zaczarowała. Jest ona niesamowitą opowieścią o poszukiwaniu tego, co najważniejsze w życiu: miłości, szacunku, zrozumienia, troski. Napisana z pewną dozą tajemniczości ma zawartą w sobie pewną tajemnicę, której do końca odkryć się nie da. Bo czym naprawdę jest tajemnicza osada skupiająca ludzi szukających ratunku od codziennego zgiełku wielkiego miasta?Kim są jej mieszkańcy, tajemniczy tak samo, jak zamieszkałe przez nich terytorium? Wszystko to nieważne jest dla Kachny, ponieważ to właśnie miejsce spowodowało w niej przemianę-zmusiło do myslenia, przemyśleń i co za tym idzie zmiany swojego zachowania. Pogodzenia się z przeszłością i próbą wykreowania najlepszej przyszłości. Z całą pewnością lektura tej pozycji zmusi również niejedna czytelnika do podobnej psychoanalizy i metamorfozy. I właśnie takie działanie definiuje dla mnie dobrą powieść obyczajową.

Jestem pod niezwykłym wrażeniem.Z całą pewnością nie jest to banalna pozycja o
młodej dziewczynie, która zeszła ze złej drogi. Jest ona czymś więcej niż to. Jest to historia ukazująca nasze stereotypiczne postrzeganie ludzi, pragnąca ukazać nam prawdę: tak naprawdę motorem do działania jesteśmy my sami,to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny, życie, pasję i miłość.

Co jeszcze mnie urzekło?Styl, z jakim została napisana. Pomimo faktu, że jest to powieść napisana w formie dziennika, co powoduje, że dość wiernie oddaje życie Kachny w osadzie (co oznacza różną długość wpisów, jak również ich atrakcyjność) to wiele fragmentów w nich zawartych ujęło moje serce. I pomimo faktu, że powierzchownie może wydawać się ona zwyczajnie dziwna, pragnąca na siłę być śmieszna, to tak naprawdę posiada w sobie coś więcej niż to.Trzeba to jedynie odkryć, jak zostało odkryte dobro Kachny,leżące na dnie jej serca.

Za możliwość przeczytania dziękuję @wydawnictwo_novaeres 🙂

Kachna nigdy nie miała łatwego życia, myślała jednak, że osiągnęła jakąś stabilność. Po wyjściu z zakładu karnego dla nieletnich znalazła mężczyznę, który stał się jej „opiekunem”, myślała, że coś dla niego znaczyła, że był na swój sposób jej przyjacielem, jednak on „sprzedał” ją za skrzynkę piwa. Dziewczyna nie chce nigdzie jechać, jednak Karol (jej nowy opiekun) pokazuje jej pewną teczkę, przez której ujawnienie może trafić za kratki, a tego nie chce jeszcze bardziej. Zgadza się wyjechać z nim na rok, w dziwne miejsce pośrodku lasu, do osady, o której nic nie wie. Jednak dziewczyna ma swoje plany, nie zamierza zostać tam aż rok. Chce odnaleźć teczkę, którą posiada Karol, zniszczyć ją i uciec. Miejsce, w którym się znalazła, jest bardzo dziwne, jeszcze dziwniejsi wydają jej się ludzie, ma wrażenie, że trafiła do jakiejś sekty i się boi. Kim są ludzie zamieszkujący osadę? Czy Kachna odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Czy odnajdzie swoje szczęście?..
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/10/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-kachna.html

Książka napisana jest w formie dziennika, który należy do tytułowej Kachny. Opisuje ona w nim dni swojego życia w nowym miejscu. Po przykrym incydencie z prawem,uniknęła konsekwencji, ale w zamian została wywieziona do nieznanej Osady. Początkowo była bardzo nieufna do ludzi tam mieszkających, wycofana, przestraszona. Z czasem dokonywała się w niej przemiana, a mieszkańcy byli do niej nastawieni w zaskakujący sposób. Jaki jest cel pobytu dziewczyny w obcym miejscu? Może nad Kachną czuwa Anioł Stróż?

Zacznę od tego, że książkę czytało się lekko i szybko. Skusiła mnie ta przepiękna okładka, jednak po opisie spodziewałam się nieco innej historii. Kachna z początku mnie irytowała, ale później nawet ją polubiłam. Fabuła możnaby powiedzieć, że była dość ciekawa, biorąc pod uwagę przesłanie, którego można się w niej doszukać. Bohaterka miała ciężkie dzieciństwo, była pogubiona, spotkała na swojej drodze kogoś, kto chciał pomóc jej w poszukiwaniu samej siebie. Towarzyszymy jej podczas osobistej przemiany i odnajdywaniu życiowej drogi. Nie jestem zachwycona książką, przez wiele kart z dziennika w sumie nic się nie działo, cała historia wydała mi się naciągana. Czytając ją ciągle miałam nadzieję, że coś się zadzieje, że nastąpi jakiś zwrot akcji, ale niestety... ,,Kachna" to książka, o której na pewno szybko zapomnę.

"Kachna" książka ciekawa, przyjemnie mi się ją czytało. Historia jest intrygująca o dojrzewaniu napisana w formie dziennika. Polecam

• Z Biblioteki
  • Od Wydawnictw/Autorów