Zapomniana piosenka

literatura obyczajowa, romans
Dragon
2020-10-14
2020-10-14
Boże Narodzenie dom dziecka literatura polska świąteczne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , , ,

✊✊✊
Czy lubicie czytać świąteczne książki? Należycie do osób, które robią to tylko w grudniu czy miesiąc nie ma dla was większego znaczenia, a liczy się po prostu chęć przeczytania danego tytułu? Niewątpliwie należę do tej drugiej grupy. Nie należę do osób, którym przeszkadza czytanie książek ze świętami w tle chociażby w lecie, ani tym bardziej w lutym. Akurat tej książki od dłuższego już czasu byłam bardzo ciekawa, a że grudzień tak szybko mija to nie wyrobiłam się z nią akurat wtedy. No i książkę otrzymałam później także to też wykluczyło zapoznanie się z nią w odpowiednim okresie.
✊✊✊
Dominik od kiedy pamiętał był sam. Kiedyś, jak był malutki to miał jeszcze mamę. Pamięta, jak poszli razem do lunaparku i się świetnie bawili. Ale potem przyszli jacyś źli ludzi i go zabrali. Codziennie siedział w oknie i wypatrywał mamusi. Aż w końcu dotarło do niego, że ona po niego nie wróci. Chociaż dyrektorka domu dziecka, w którym znalazł się Dominik mówiła mu, że jego mama nie żyje to ten nie chciał w to wierzyć. Ufał, że ta po prostu musiała go na chwilę zostawić, ale w końcu nadejdzie taki dzień, kiedy go odbierze z tego paskudnego miejsca i wszystkim oko zbieleje. Ale tak się nigdy nie zdarzyło… Ksawery za to uważa, że wszystko, co miało go spotkać w życiu to już przeżył. Czuje się bardzo samotny, od kiedy jego żona zmarła, a syn wyjechał za granicę układać codzienność po swojemu. Niefortunny wypadek połączy tych dwóch mężczyzn. Czy to aby na pewno jedynie gra losu, że ich drogi się złączą w pewnym momencie?
✊✊✊
Nie spodziewałam się, że ta historia aż do tego stopnia mnie wzruszy. Jest niezwykle życiowa i łatwo odnieść wrażenie, że poszczególnych bohaterów można by spotkać na swojej drodze w prawdziwym życiu. Powieść ta dotyczy dwóch osób, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale tak naprawdę łączy je chociażby jedna rzecz - obydwie pragną znów być dla kogoś kimś ważnym, kimś godnym do rozmowy i posiedzenia w ciszy, wreszcie chcą oni czuć, że komuś na nich zależy, że mają na czyim ramieniu się wesprzeć w trudnych sytuacjach. Autorka poruszyła tutaj szereg ważnych i niezwykle trudnych tematów. Na prowadzenie wychodzi, rzecz jasna, pobyt Dominika w domu dziecka, co przeżył niezwykle mocno, chociaż próbował to ukrywać przed innymi. Ale pojawia się tu również temat wypalenia w małżeństwie, tego, że po urodzeniu dziecka wcale różowo nie jest a także jak nasza ocena bliskich może się różnić od tego, jak jest naprawdę.
✊✊✊
Nie da się tej powieści czytać bez jakichkolwiek emocji. Osobiście niezwykle mocno przeżywałam opisy tego, jak mały Dominik trafił do domu dziecka. Miejsca zimnego, bez czułych ramion (chociaż niektóre opiekunki próbowały je zastępować), przypominającego dżunglę, w której najważniejsze jest przetrwanie do następnego dnia. Łzy same się przy tych fragmentach cisnęły do oczu.
✊✊✊
Pomimo tego, że akcja rozgrywa się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia to jakoś mocno nie przeszkadzało mi w jej odbiorze i samej lekturze. Wręcz przeciwnie z racji tego, że autorka podzieliła książkę na krótkie rozdziały czytało mi się ją niezwykle szybko. Poza tym ucieszyłam się bardzo, że oddano tutaj głos dwóm głównym bohaterom, dzięki czemu można było poznać ich osobne osądy danych sytuacji czy wydarzeń i lepiej je przy okazji zrozumieć.
✊✊✊
Ale “Zapomniana piosenka” to nie tylko wzruszenie czy smutek, ale to także nadzieja, że któregoś dnia na nowo można odnaleźć osoby, na których będzie nam zależeć, a które jednocześnie pokażą nam jeszcze, jaki świat potrafi być cudowny i piękny. Autorka ukazała tutaj jedną ważną prawdę - nigdy nie wiadomo, co nas jeszcze w szarej codzienności może spotkać i że zawsze powinnyśmy wyczekiwać z otwartymi ramionami tych radosnych momentów.
✊✊✊
Sam tytuł nabiera nowego znaczenia już po zakończeniu lektury. Myślę, że dzięki temu książka nabiera jeszcze innego znaczenia, a także przybiera inny wymiar i na dłużej pozostaje w głowach czytelnikach. Bo to naprawdę nie jest zwyczajna historia rozgrywająca się w okolicach Bożego Narodzenia. Posiada ona swoją ukrytą głębię, którą każdy z nas, jeśli tylko tego chce, musi ją odkryć samodzielnie.
✊✊✊
Podsumowując, “Zapomniana piosenka” to bardzo wzruszająca opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni, bliskich i zrozumienia. To odnajdywanie powodów do pożegnań, ale także do witania nowych rzeczy. To nadzieja płynąca z tego, że jeśli tylko mamy obok siebie, które w nas wierzą to możemy tak naprawdę wszystko. Wreszcie to historia o uczeniu się siebie na nowo i docenianiu tego, co się ma. Bo nigdy nie wiadomo, kiedy nam tego zabraknie, kiedy los nam odbierze nasze ukochane osoby. To historia przesiąknięta emocjami, które wnikają bardzo głęboko w duszę czytelnika. Myślę, że to taka powieść, która jeszcze na długo zostanie ze mną i w głowie i w sercu. Szczerze polecam ją każdemu i to nie tylko od święta!

🍧🍧🍧
Za możliwość udziału w tym booktourze dziękuję bardzo @zaczytana.zaczarowana 🥰🥰🥰

✊✊✊

,,Zapomniana piosenka" poruszająca książka o samotności, tęsknocie, o kruchości życia , a w tym wszystkim marzenia, przyjaźń, miłość, pomocna dłoń i wiara w drugiego człowieka. To nie jest słodka historia, poruszone jest wiele ważnych tematów, tu splatają się losy dwóch doświadczonych przez los mężczyzn, których łączy samotność, żal, tęsknota, ale i nadzieja, która trzyma przy życiu. Dominik z jedną fotografią mamy, ze wspomnieniami o niej, z trudnymi wspomnieniami z bidula i z melodią ulubionej kołysanki w tle ,pokrzywdzony przez los próbuje poukładać swoje życie, Ksawery starszy pan, wdowiec, który czuje się niepotrzebny, wraca wspomnieniami do przeszłości, kiedy obok była żona i syn, analizuje swoje życie, swoje błędy. Tych dwoje mężczyzn łączy przypadek , który zmienia wszystko. Agata Bizuk na kartkach tej książki ukryła przesłanie, by widzieć więcej, by mieć otwarte oczy i serce na drugiego człowieka, by docenić to, co mamy i zrozumieć jak ważna jest rodzina, dom ,,Dom to ludzie, do których się wraca z przyjemnością. Dom to zapachy, smaki, śmiech i łzy… To także emocje, których nie czuje się w pojedynkę’. W tej historii ujrzymy nieszczęście dziecka i samotność starszych, tutaj wzruszymy się do łez, ale także nadzieję, bo cuda się zdarzają , nie tylko w święta i tak jak Agata Bizuk pisze,, To dla ciebie zawsze starałem się być dobrym człowiekiem. Tak po prostu. Dobrym i przyzwoitym” w życiu warto być dobrym człowiekiem i otworzyć serce na innych i nigdy nie wolno porzucać nadziei , a gdy za oknem prószy śnieg to pomyśl ,,może to był znak , że życie zatoczyło koło i nawet po słabych latach mogą przyjść te lepsze, w których będzie tak jak kiedyś.” Polecam z całego serca.📖💙

Sympatyczna, pozytywna, lekka, szybko się czyta i mocno trzyma kciuki za bohaterów :)

Lekka książka miło spędziłam z nią czas muszę przyznać że nawet mnie zaskoczyła. Polecam

Na półkach: , , , , ,

Nigdy jakoś nie mogłam przekonać się do polskich autorów i zawsze odkładałam ich książki "na później". Nie pamiętam nawet kiedy i gdzie nabyłam tę książkę, ale leżała u mnie na półce i cierpiliwe czekała.
Nadeszły święta, a jak święta to i nadszedł czas na świąteczną książkę. I cieszę się, że padło akurat na TĘ KSIĄŻKĘ.
Historia Dominika i Pana Ksawerego pokazuje nam jaki los może być przewrotny. Jeden mały wypadek sprawił że rodzina się połączyła. Ukazuję nam jak jedna zła decyzja może wpłynąć zarówno na nas samych, jak i na inną osobę. Coś co zostało powiedziane w złości i żalu może doprowadzić do tragedii.
Dominik doznał w swoim życiu wiele krzywdy i cierpienia mając zaledwie kilka lat. Niejedna osoba po takich przeżyciach mogłaby zabłądzić i uciec w używki i przemoc. On jednak wyrósł na mądrego i twardo stąpającego po ziemi mężczyznę, a zarazem na empatyczną osobę, która potrafi pomóc drugiemu człowiekowi nie oczekując nic w zamian.
Natomiast historia Pana Ksawerego ukazuję coś czego w dzisiejszych czasach nie często można spotkać. A mianowicie wytrwałość. Pan Ksawery nie poddawał się chcąc zbliżyć się do Wandzi, nie poddawali się kiedy nie mogli mieć dziecka. Walczyli. A ich walka została wynagrodzona.
Oczywiście Pan Ksawery również popełnił parę błędów, które prawdopodobnie przyczyniły się do tego, że Dominik wylądował w Domu Dziecka. Być może, gdyby częście rozmawiał z synem, bardziej go wspierał sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Ale wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas popełnia błędy.
Obydwie historie dają do myślenia. Pozwalają nam zastanowić się nad tym jak traktujemy swoich bliskich, ale i również obce osoby, które spotykamy na swojej drodze. Pokazuję nam, że nie trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby być szczęśliwym, bo największym szczęściem jest mieć wokół siebie osoby, które się kocha i które kochają nas.
A więc może warto czasami przestać gonić za lepszym jutrem, a przystanąć i cieszyć się dniem dzisiejszym.

Historia Dominika i Pana Ksawerego pokazuje nam jaki...

To nie jest typowy świąteczny romans. To niezwykła i niesamowita historia dwóch nieznanych z początku sobie mężczyzn w różnych okresach życia, a jednak z czasem coraz sobie bliższych. Jest tu dużo o samotności i potrzebie bliskości, o pobycie w domu dziecka, o walce o przyszłość, i bezinteresownej pomocy. Brawo dla autorki za taką historie i tak dobrze opisana.

Książka okazała się zupełnie inna niż sądziłam. Patrząc na okładkę spodziwałam się w niej znaleźć jakąś lekką opowieść o temacie świątecznym. Jednak "Zapomniana piosenka" okazała się czymś zupełnie innym. Pokazała jak w życiu ważne jest spotkanie drugiego człowieka i pomóc mu tak zupełnie bezinteresownie. W tym przypadku jest to starszy mężczyzna, który potrzebuje pomocy, otrzymuje ją od zupełnie obcych ludzi. Dzięki wypadkowi dwie samotne dusze się spotykają i dzięki przewrotnemu losowi już zostają związani ze sobą na całe życie. Książka wywołuje piękne emocję oraz przywraca wiarę w innego człowieka. Polecam treść trafia prosto w serce :)

To pełna ciepła historia o cudach, które są możliwe w Boże Narodzenie. 20-letni Dominik /sierota od czwartego roku życia wychowywany w Domu Dziecka/, pragnący poznać swoją tożsamość i starszy pan - Ksawery /zapomniany przez syna/ - to główni bohaterowie powieści, których ścieżki życia w przedziwny sposób będzie splątane. Śliczna historia o przeciwnościach losu, o miłości, która nie przemija, starości pełnej zagubienia i samotności, bezsilności wobec życia, dręczących wspomnieniach, bezinteresownej przyjaźni, lękach, tęsknoty za przeszłością i nadziei. Ta powieść skłania do refleksji, wywołuje moc wzruszeń... Wyjątkowa, słodko- gorzka historia o niezwykłej przyjaźni pomiędzy młodym mężczyzną i starszym człowiekiem, który stracił cel w życiu. Wspaniała lektura oddająca świąteczny klimat, wzruszająca momentami do łez. A co wyniknie, gdy spotkają się takie dwie samotności? Czy to przeznaczenie, czy ślepy los? A może świąteczny cud?

Agata Bizuk "Zapomniana piosenka".

Długo zastanawiałam się, czy czytać tę książkę. Właściwie mam chyba już dość słodkości świątecznych 😃 Ale... tak kusiła... bardzo kusiła. Nie rozczarowałam się. Bowiem historia ma otoczkę świąteczną, ale nie jest płytka. Właściwie, historia jest z prawdziwym przesłaniem. Wartościowa. Nie znajdziemy tu przesady, znajdziemy emocje. I te piękne, i te mniej piękne...

Dominik wychował się w domu dziecka. To były dla niego bardzo trudne lata. Całe szesnaście lat w przytułku, gdzie nic nie rozumiał, musiał szybko dorosnąć, walczyć o swój kawałek. Dla czterolatka była to trauma. Zostaje wyciągnięty z domu, bez ukochanej mamy. Przewieziony w miejsce, którego nie zna. I słyszy tylko jedno zdanie. Mama umarła. Z biegiem lat nie wszystko jest jednak pewne, gdyż nie ma aktu zgonu, a słowa ludzi to przecież mogą być kłamstwa. Dziecko wciąż wierzy, że mama po nie wróci, że to jest tylko chwilowy, zły sen. Po wyjściu z bidula Dominik zaczyna nowe życie. Ma przy swoim boku ludzi, którym na nim zależy. Może jest to garstka, za to garstka prawdziwych przyjaciół.

Starszy mężczyzna Ksawery żyje jako wdowiec, ma problemy z kontaktem z synem, właściwie to ten kontakt całkiem upada. Czy to dlatego, iż syn mężczyzny odwrócił się na stare lata od ojca? Czy może pęd rzeczywistości go aż tak przytłoczył, że dla schorowanego ojca po prostu nie ma czasu... Ksawery pewnego dnia ma wypadek, niewielki, a jednocześnie dość mocny na jego lata. I tylko dzięki sąsiadce i właśnie Dominikowi daje radę. Nie tylko w codziennych sprawunkach. Przede wszystkim te dzieciaki sprawiają, że Ksawery znów czuje się potrzebny i kochany.

Ksawery i Dominik stają się sobie bardzo bliscy. I żaden z nich nie zdaje sobie sprawy, jak silna więź ich łączy. Ksawery bowiem zyskuje wnuka, a Dominik rodzinę, o której zawsze marzył.

Nie obejdzie się bez niespodzianki... poszukiwania mamy Dominika poruszą pewne struny, pewne niewyjaśnione sprawy wyjdą na jaw. I dla każdego będą one szokiem.

Piękna historia. Piękna forma. Znajdziemy tu wspomnienia z domu dziecka, znajdziemy wspomnienia starszego Pana. Wszystko przeplata się z teraźniejszością. Urzekło mnie to. W dzisiejszych czasach przykro bowiem patrzeć, gdy widać coraz mniej dobra, a coraz więcej znieczulicy. Ta książka daje nadzieję, że zawsze może być inaczej. Wystarczy bezinteresownie pomóc. Nie być obojętnym. Dobro wraca. I to jest piękne.

Oczywiście najbardziej wzruszyła mnie historia Dominika. Opis domu dziecka i tego, co tam się rozgrywało... Może złapać za serce. I cieszy fakt, że Dominik sobie poradził. Wyszedł na ludzi. Zyskał empatię, pomimo, iż sam w życiu doświadczył smutku, żalu i gniewu. Nie pozostał obojętny względem innych. I nie poddał się. To wiele znaczy.

Podsumowując. Jest to bardzo dobra książka. Nie jest czysto świąteczna, aczkolwiek czuć klimat zimy. Pięknej, białej zimy. Książka daje nadzieję, na lepsze jutro. Pokazuje, że coś się kończy, ale coś się też zaczyna, a nadzieja umiera jako ostatnia.

Polecam.

Agata Bizuk "Zapomniana piosenka".

Jaka to była przyjemność czytać tę opowieść. Nie jest to typowa książka świąteczna, tu opowieść z przesłaniem, o bezinteresownej pomocy osobom starszym, samotnym, o poszukiwaniu własnej przeszłości i tożsamości. Bardzo ciepła, przyjemna, ciekawa i z pełnym nadziei zakończeniem.