Blizna

Okładka książki Blizna Przemysław Żarski
Okładka książki Blizna
Przemysław Żarski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Robert Kreft (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Robert Kreft (tom 2)
Czwarta Strona
2020-09-02
2020-09-02

Świetna książka, polecam

Świetna książka, polecam

Każdy z nas je ma. Każdy je nosi. Czasem na ciele, a czasem w swoim wnętrzu. Blizny są z każdym z nas i nosimy to brzemię przez całe życie.

Mimo iż na rynku wydawniczym istnieje wiele książek o tym tytule, ta Blizna jest wyjątkowa. Przemysław Żarski tradycyjnie emanuje w swojej twórczości spokojem i emocjami. Mimo iż akcja tej historii jest wartka, cechuje ją typowy dla autora spokój.

Wspomniana historia świetnie ukazuje korelację służbowych trudów z prywatnymi problemami. I nie mam tu na myśli wyłącznie głównego bohatera, czyli Roberta Krefta. Spektrum przypadku jest w tej książce znacznie szersze. Muszę też dodać, że Blizna wywołała u mnie silne refleksje na temat samobójstwa.

Żałuję tylko, że pozwoliłem sobie na tak duży rozstrzał czasowy pomiędzy Śladem, a Blizną. Zdecydowanie wiedza z poprzedniej książki przydaje się przy lekturze Blizny. Z kwestii technicznych chciałbym docenić świetne przejścia między rozdziałami oraz dwa rodzaje narracji, w zależności od osi czasowej toczonej akcji. Z minusów, doszukałem się tu trochę niedociągnięć redakcyjnych i literówek.

Jako człowiekowi z blizną, nie pozostaje mi jednak nic innego, jak tylko polecić powyższy tytuł Waszej uwadze. Co więcej, wyciągając wnioski z ostatniej lektury, chyba czym prędzej powinienem sięgnąć po kolejny tytuł z serii o Krefcie, czyli po Cierń.

"Blizna" to kryminał, który nie tylko trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, ale także prowokuje do refleksji nad ludzkimi tragediami i przemijaniem czasu. W tej kontynuacji "Śladu", autor przeplata wątki kryminalne z głęboką psychologiczną analizą postaci, tworząc historię, która na długo pozostaje w pamięci.

Fabuła rozpoczyna się od makabrycznego odkrycia zwłok młodej kobiety w sypiącym się pomieszczeniu gospodarczym, co prowadzi do serii nieprzewidywalnych wydarzeń, które wstrząsają spokojnym miastem. Jednocześnie inna dziewczyna budzi się na tylnej kanapie rozbitego samochodu należącego do Błażeja Urygi, tworząc pozornie niezwiązane wątki, które stopniowo splatają się w jedną spójną narrację.

Jednak to nie tylko akcja i zbrodnie stanowią siłę tej książki. Przemysław Żarski przemyca w swojej opowieści głębsze przesłanie o naturze ludzkiej egzystencji i konsekwencjach, jakie niesie ze sobą przeszłość. Komisarz Robert Kreft, główny bohater, staje przed wyzwaniem nie tylko rozwiązania zagadki kryminalnej, ale także zmierzenia się ze swoimi własnymi demonami i traumami z przeszłości. To opowieść o walce z własnymi lękami, bólem straty i dążeniem do poznania prawdy, nawet jeśli wiąże się to z bolesnymi konsekwencjami.

Jednym z najbardziej porywających aspektów tej powieści jest mistrzowskie kreowanie postaci, których psychologiczne portrety są równie skomplikowane jak fabularne intrygi. Czytelnik wraz z bohaterami odkrywa kolejne warstwy tajemnic i zawiłości ludzkiej natury, co prowokuje do refleksji nad złymi wyborami i konsekwencjami jakie za sobą niosą podejmowane przez nas decyzje.
"Blizna" to nie tylko znakomita kontynuacja "Śladu", ale także samodzielna, niezwykle wciągająca powieść, która porusza nie tylko umysł, ale i serce czytelnika. Przemysław Żarski udowadnia swoje mistrzostwo w tworzeniu literatury kryminalnej, która nie daje o sobie zapomnieć, długo po zakończeniu lektury.

Fabuła rozpoczyna się od makabrycznego...

Dużo lepsza niż pierwsza część. Czytało mi się ją przyjemniej i z większym napięciem. Może dlatego, że w tej części sporo się wyjaśnia, ale też nie kończy

Druga część trzyma poziom pierwszej. Mamy dobrze skonstruowaną historię kryminalną, zachaczającą o przeszłość głównego bohatera. Technicznie autor dba o szczegóły zwłaszcza w kwestii oględzin miejsca zdarzenia z udziałem zwłok (jest prokurator o czym niektórzy autorzy zapominają).

Polecam dobra seria trzyma w napięciu

Polecam dobra seria trzyma w napięciu

"Blizna" Przemysław Żarski

Niedawno pisałam o pierwszej części serii kryminalnej z Robertem Kreftem i nie mogłam się powstrzymać przed przeczytaniem kolejnego tomu.

Druga część - wciągająca i hipnotyzująca.
To było lepsze niż "Ślad"!!
Pozostawiło za to duży niedosyt po zakończeniu, które każe mi od razu sięgać po "Cierń". Nie lubię być pozostawiona w niepewności, ale na szczęście nie muszę wyczekiwać wydania kolejnej części, bo już stoi na półce i czeka.

Od samego początku zatraciłam się w czytaniu i nie mogłam się oderwać. Fabuła była misternie spleciona, prowadziła mnie przez labirynt retrospekcji i teraźniejszości.

W porównaniu do pierwszej części widać, że autor zdecydowanie udoskonalił swój warsztat, eliminując zbędne opisy i skupiając się na dynamicznym rozwoju wydarzeń. Akcja była nieustannie napięta, pełna nieoczekiwanych zwrotów, które trzymały mnie w napięciu do samego końca.

To bardzo spójna opowieść o traumie, bliznach przeszłości i nieprawidłowych wyborach. Głęboko zakorzenione sekrety bohaterów ujawniały się stopniowo, odsłaniając ich wewnętrzne demony i konflikty. Cofnęłam się w czasie do lat młodzieńczych Krefta i traum jakie wciąż mu towarzyszyły. Bardzo podobało mi się, że dużą rolę odgrywał tu Błażej Uryga, którego już poznałam w pierwszej części. Dodało to tej historii trochę innego wymiaru.

Język był przemyślany, a narracja płynna. Obserwowałam śledztwo, ale też uczestniczyłam w emocjonalnej podróży bohaterów. Dialogi były naturalne, a postacie wyraziste.

To była bardzo dobra kontynuacja i już nie mogę doczekać się tego co znajdę w "Cierniu".
Oczywiście polecam!

"Blizna" Przemysław Żarski

Druga część - wciągająca i hipnotyzująca.
To było lepsze niż "Ślad"!!

Dobra serie poznajemy po tym, że pierwsza część cyklu jest bardzo dobra, a kolejne są jeszcze lepsze. I taka właśnie jest „Blizna”, którą napisał Przemysław Żarski

Jest sylwestrowa noc dochodzi do wypadku samochodowego, w którym bierze udział Błażej Uryga. W samochodzie policjanta znaleziono dziewczynę, która, jak się wkrótce okazuje, przez kilka dni była więziona w jego posiadłości. W tym samym czasie przypadkowa osoba otrzymuje przesyłkę z fragmentem ludzkiej skóry z bliznami przypominającymi ślady po przypaleniach. Komisarz Robert Kreft (główny bohater cyklu) musi wrócić do bolesnych wspomnień z dzieciństwa…

„Blizna” mocniej ukazuje nam Krefta. Cały problem kryminalny tym razem dotyczy bezpośrednio człowieka z jego zespołu i pośrednio komisarza. W związku z tym akcja książki łączy wspomnienia głównego bohatera z lata 1995 roku i teraźniejszość. Chwała Żarskiemu za to, że potrafił tak stworzyć wszystkie sceny, że jakość opowieści w ogóle nie ucierpiała. Zarówno retrospekcje jak i obecne sceny są równie ciekawe....serdecznie polecam,a ja biore sie za kolejna czesc.

Ciekaw,zaskakująca, ciężko się oderwać

Ciekaw,zaskakująca, ciężko się oderwać

Soczysty i wciągający kryminał. Zakończenie znowu zmusza do sięgnięcie po kolejną część.

Przemysław Żarski Blizna Zobacz więcej