Jak ja ich kochałem

Okładka książki Jak ja ich kochałem Jerzy Antczak
Okładka książki Jak ja ich kochałem
Jerzy Antczak Wydawnictwo: Axis Mundi biografia, autobiografia, pamiętnik
Axis Mundi
2020-09-22
2020-09-22

Okładka książki Piszemy nasz Kraków. Poezje Robert Adamczak, Jerzy Antczak, Magdalena Bereźnicka, Andrzej Cichoń, Jerzy Fronczek, Jarosław Glaza, Marcin Gołąb, Joanna Hobot, Artur Ibek- Pasowicz, Wiesław Jarosz, Krzysztof Kondracki, Tomasz Kowal, Andrzej Piekarz, Andrzej Puka, Marcin Rapacz, Dagmara Salus, Anna Wojnarska, Jan Załuczkowski, Alicja Zemanek, Antonina Ziarkiewicz- Sebesta
Piszemy nasz K... Robert Adamczak, Je...
Okładka książki Dialog, nr 4 / kwiecień 1970 Jerzy Antczak, Daniił Granin, Redakcja miesięcznika Dialog, Michaił Szatrow
Dialog, nr 4 /... Jerzy Antczak, Dani...

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy uwielbiają Noce i dnie.

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy uwielbiają Noce i dnie.

Ta książka jest dowodem na to, że Jerzy Antczak ma rękę nie tylko do filmu, ale i do pisania.
Oraz na to, że film "Noce i dnie" jest dziełem jego życia. Ogromnie się mu poświęcił, a losy Barbary (granej przez jego żonę Jadwigę Barańską) i Bogumiła Niechciców stał się mu bliskie na zawsze.
Polecam również inną jego książkę "Noce i dnie mojego życia".
W obu można przeczytać o wielu ciekawych i zaskakujących przygodach Antczaka z czasu kręcenia filmu. I dowiedzieć się np. o tym, jak środowisko polskich filmowców, kierowane zazdrością, nie chciało dopuścić do tego, żeby "Noce i dnie" dostały Oscara. A miały na to dużą szansę.

Polecam również inną jego książkę "Noce i dnie mojego życia".
W obu można przeczytać o...

Książka „ Jak ja ich kochałem” Jerzego Antczaka, wybitnego polskiego reżysera telewizyjnego, teatralnego ( Teatr Telewizji) i filmowego, oddana w ręce czytelników przez Wydawnictwo Axis Mundi ( 2020),już przy pierwszym z nią spotkaniu, jeszcze przed zapoznaniem się z tekstem, robi zaiste swym nietuzinkowym wyglądem, niezwykle pozytywne i zachęcające do dotknięcia i przeglądnięcia choćby przed lekturą wielkiej ( 680 stron) i edytorsko dopieszczonej książki ( na karcie czołowej przepiękny kadr fotograficzny, przedstawiający Barbarę i Bogumiła Niechciców ze wspaniale zrealizowanej przez autora ekranizacji „Nocy i Dni” Marii Dąbrowskiej stojących jak w oceanie życia, w bezkresnych łanach zboża. A to przecież ewidentny znak wyzwania podjętego przez Jerzego Antczaka w ,,Jak ja ich kochałem” zapisania, uwiecznienia, opisania istotnych zdarzeń z jego życia i przedstawienia w sposób doprawdy niepowtarzalny wszystkich ważnych dla niego osób, tak ,, jak je bardzo kochał”.
Wspomnienia, wspomnienia, refleksje osobiste. Szczerość wyznań wręcz bezgraniczna. A to nie jest łatwe zadanie. Artysta poradził sobie z nim rewelacyjnie i oryginalnie ruszając w przeszłość w sposób graniczący z podróżą zaczarowanym wehikułem czasu ( niczym poetycką dorożką). Cóż za znakomity zasób pamięci szczegółowej. Ile pracy włożonej w przeglądanie zapisków, dokumentów, fotografii. Należy dodać, że zdjęć i innych materiałów faktograficznych jest w tej książce ilość niezwykła, co pozwala głębiej i z większym zrozumieniem poetyki opisywanych czasów dotknąć ich realiów i poznać przedstawiane w opisie osoby.
Jerzy Antczak, urodzony artysta, przyszedł na ten świat 25 grudnia 1929 roku na Wołyniu. I jak mistrz sam pisze: ( ….) Pewne jest, że niemal wszystko czym karmiłem moją sztukę przez lata ma swój początek na Wołyniu – we Włodzimierzu Wołyńskim, Wszystko to co robiłem ma swe zródło w natchnieniu. Potęga natchnienia ma wielką siłę. Jest według twórcy, kreatora nieprzeciętnej miary -sprawcza i wagę ma ogromną. Antczak jednoznacznie konstatuje: ( …) Sięgając pamięcią wstecz, pierwsze doznania mogę zarejestrować od szóstego roku życia, a więc gdzieś tak od 1935 roku. Od tej daty po dzień dzisiejszy życie moje obfituje w wydarzenia, których logika oszałamia. Wszystko jest zagęszczone, ale najbardziej zdumiewa konsekwencja, z jaką wydarzenia te łączą się, tworząc w pełni ukształtowany monolit, czyli moją gotowość do otwierania i zamykania różnych etapów! Kiedy dzisiaj patrzę wstecz, doznaję wrażenia, że był to okres zaskakujących zwrotów.
Stąd ta książka wspomnieniowa, dedykowana przez autora,, Jak ja ich kochałem”: ,, Najukochańszemu ze wszystkich, których kochałem – mojemu synowi Mikołajowi”- dodam – niezwykła i różniąca się pod wieloma względami od innych dzieł pamiętnikarskich, diarystycznych, czy rozmaitych utworów literatury pamiętnikarskiej, stworzona na dziewięćdziesiąte urodziny Artysty, przesiąknięta jego prywatnością i portretami tych, którzy w podroży, na rozmaitych etapach wędrowania ziemskiego mu towarzyszyli- tworzy Wielki Zapis wszystkiego co ważne dla Jerzego Antczaka, mistrza reżyserii życiorysów zapisanych w scenariuszach znaczących obrazów teatru, filmu( tu na pierwszym planie ,, Noce i Dnie”),ale także przebogata i wprowadzająca w wielką zadumę niejednego egzystencjalistę, któremu nie śnił się zawarty w tej książce styl rozważań. Zauważmy częste operowanie techniką wynikającą z natury rozważań i wspomnień narrator główny tworzy swą opowieścią ramę fabularną. W jej obrębie pojawiają się postacie będące narratorami innych fabuł, z których również wyłaniają się kolejne opowieści następnych uczestników zdarzeń. Mistrz Antczak przyjął, że tworząc „ Jak ja ich kochałem” musi przestrzegać następujących założeń:
- przywołam ludzi w wiarygodnym kształcie, aby – nie byłbym tym kim jestem- tu gdzie jestem.
- wydarzenia – najważniejsze ogniwa w mojej karierze
- jakie przeżycia odłożyły się w mojej emocjonalnej pamięci – stając się karmą dla moich artystycznych dokonań.
Książka Jerzego Antczaka,,Jak ja ich kochałem”, to wielkie wydarzenie na rynku księgarskim, ale także w sferze teatralnej, filmowej. To prawdziwie wyjątkowy scenariusz dzieła na scenę lub plan filmowy. Kto pragnie przeżyć wspaniałą opowieść o nietuzinkowym życiu, zdarzeniach, które poruszają prawdą zapisu trwania, tworzenia i przetrwania etc. - polecam tę książkę. Na dnie i noce.

image
Jerzy Antczak
,, Jak ja ich kochałem”
Wydawnictwo Axis Mundi, 2020

( recenzja Lech Galicki) z Salon24

Książka o życiu, o miłości do ludzi, do żony do sztuki, o filmach i epoce, w której przyszło je kręcić. Jeśli kochacie Noce i dnie to obowiązkowa pozycja.

Pamiętacie z powieści Marcela Prousta motyw reminiscencji wywołany przez przypadkowy bodziec jakim było ciasteczko zamoczone w herbacie? To ono przywołało mnóstwo wspomnień z przeszłości. Dla mnie taką magelanką już na zawsze pozostaną "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka. Przywołują one tylko dobre wspomnienia... Tatę, który zawsze na walcu z tego filmu prosił mnie do tańca i wirował ze mną jako małą dziewczynką po pokoju, mamę, która na kilku wybranych scenach z tego filmu zawsze miała w oczach łzy wzruszenia i rodzinne święta, podczas których po prostu przy kawie i serniku po raz setny odwiedzaliśmy filmowy Serbinów. Najpierw całym swoim dziecięcym serduchem pokochałam film, a potem dopiero samą sagę Marii Dąbrowskiej. Nie zaskoczy was w związku z tym pewnie fakt, że nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszych wspomnień Jerzego Antczaka. Ich motywem przewodnim miała być miłość, stąd taki, a nie inny tytuł. „Jak ja ich kochałem" to barwny, wzruszający i niezwykle osobisty zapis życia tego wybitnego polskiego reżysera. Mnóstwo w nim zabawnych anegdot, ciekawych spotkań, zaskakujących zdarzeń losu i poważnych rozterek. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie skrupulatnie spisana księga życia, to także wspaniała historia polskiego teatru, kina i telewizji od lat 50. XX wieku po czasy nam współczesne. Znajdziecie w niej mnóstwo cudownych wzmianek o licznych artystach. W swojej najnowszej książce Jerzy Antczak wspomina bowiem wszystkie osoby bliskie swojemu sercu, z którymi się przyjaźnił i pracował. To cudowny oraz wzruszający zapis, pełen licznych zdjęć i fotosów, które dopełniają całą opowieść. Jeśli jesteście m.in. ciekawi jakie były początku filmowej kariery Jerzego Bińczyckiego, w jaki sposób przygotowana była scena z nenufarami, która stała się chyba ikoną polskiego filmu i jak na planie filmowym znalazł się As, zachęcam was do lektury. Naprawdę warto!

Czyta się jednym tchem, pomimo tego że to gruba książka. Nie nudziłam się ani przez moment. Bardzo ciekawy człowiek i artysta o niezwykłym, bogatym życiu.

• Egzemplarz recenzencki :-) Księgarnia Tania Książka :-)
  • Biograficzne

Dodaj cytat z książki Jak ja ich kochałem