Czas Niepogody

Agnieszka Markowska Wydawnictwo: NieZwykłe fantasy, science fiction
NieZwykłe
2020-11-18
2020-11-18

Okładka książki Magazyn Biały Kruk #23 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Mateusz Dworak, Michał Karpiński, Anna Kłodnicka, Gaja Wiktoria Królikowska, Karol Ligecki, Lisioł, Agnieszka Markowska, Olaf Pajączkowski, Adam Raglan, Magdalena Anna Sakowska, Anna Stańczyk, Michał Tomczyk, Marlena Urbaniak
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...

Okładka książki Moc amuletu Bianca Iosivoni, Laura Kneidl
Moc amuletu Bianca Iosivoni, La...
Okładka książki Oszustwo Jaymin Eve, Jane Washington
Oszustwo Jaymin Eve, Jane Wa...

Mam problem jak ocenić te książkę.
Wykreowany świat super, daje 10.
Początek bardzo obiecujący, ale dalej jest tylko gorzej jeśli chodzi o akcję i fabułę.
Polubiłam Kadana i za mało było Rhi.
Sarune i Anselm- sztampa, za to poleciała ocena w dół.
Ogólnie udany debiut, jestem ciekawa jakie będą kolejne powieści autorki.

Mam problem jak ocenić te książkę.
Wykreowany świat super, daje 10.
Polubiłam Kadana i za mało było Rhi.
Sarune i Anselm- sztampa, za to poleciała ocena w dół.
Ogólnie udany debiut, jestem ciekawa jakie będą kolejne powieści autorki.

Niestety zawiodłam się na tej książce. Historia miała potencjał, jednak wykonanie niczym nie zachwyciło. Zwykła książka do poczytania, ale bez większego przywiązywania ani do bohaterów, ani do wydarzeń. Nie czułam, że tracę czas, gdy ją czytałam, ale równocześnie, gdybym jej nie przeczytała, również nic bym nie straciła. Jak ktoś ma za dużo czasu i nie wie, co z nim zrobić, to może sięgnąć po "Czas niepogody".

Dzisiaj przychodzę do Was z debiutancką powieścią Pani Agnieszki Markowskiej!

Sarune jest młodą kapłanką i całe życie marzy, by wstąpić w szeregi Sióstr Jutrzenek oraz służyć wiernie Panu Światła.
Kadan jest Tkaczem, dzieckiem nocy.
Jego gatunek żeruje na dzieciach światła poprzez wykradanie ich magii w czasie snu.
Sarune oczywiście tak jak reszta Świetlistych przestrzega się spożywania Insomnium, które ma ją chronić przed Tkaczami.
Wszystko staje na głowie, gdy dochodzi do spotkania Sarune i Kadana, gdyż chłopak zna dużo więcej przykrych rzeczy dotyczących wiary dziewczyny.

Czy Sarune zaufa Kadanowi w jego opowieści?
Jak zakończy się relacja kapłanki z tkaczem?

Przyznam szczerze, że dopiero w podziękowaniach dowiedziałam się, że książka jest debiutem.
Historia jest naprawdę ciekawa i czytało się ją dobrze, jednakże historia nie wciągnęła mnie do końca.
Potrafiłam wczuć się w historie, odczuwać momenty napięcia i wertować kartki jak szalona, ale ten stan nie utrzymywał się na długo, ponieważ często z ciekawej akcji przechodziliśmy od razu do opowieści do poduszki, niestety.
Liczę, że Pani Agnieszka na debiucie nie zakończy i za niedługo będziemy mieli możliwość sięgnięcia po kolejną książkę jej twórczości, ponieważ widzę tu duży potencjał.

Ocenka: 6/10

Dzisiaj przychodzę do Was z debiutancką powieścią Pani Agnieszki Markowskiej!

Kadan jest Tkaczem, dzieckiem nocy.
Sarune oczywiście tak jak reszta Świetlistych przestrzega...

8,25/10
Moim zdaniem bardzo niedoceniona i mało promowana książka. A szkoda. Naprawdę świetny debiut i to jeszcze polskiej autorki!

Bohaterowie nie padają sobie w ramiona po pierwszym spojrzeniu, są "jacyś" - mają swoje cele, charakter i wzbudzają emocje. Akcja cały czas trzyma w napięciu. Czego obawiałam się najbardziej, to szybkiego zakończenia, bez wyjaśniania wcześniejszych niewiadomych i zostawienie czytelników z domysłami. Nic bardziej mylnego! Autorka naprawdę dobrze wytłumaczyła i połączyła wątki, świetnie wykreowała ten świat i jeszcze lepiej zakończyła historię. A w jaki sposób? Tego musicie dowiedzieć się sami, choć mogę zdradzić tyle, że nie obyło się bez konsekwencji dla głównej bohaterki - i za to GIGANTYCZNY plus, bo w końcu protagonista dostał w kość i autorka nie bała się tego napisać.

Czytałam w tym roku już kilka debiutów, ale - póki co - ten jest chyba najlepszy. Żałuję tylko jednej rzeczy - zbyt długo zbierałam się do jej przeczytania i nie wiedziałam co traciłam.

8,25/10

Z fragmentami ,,Czasu Niepogody" Agnieszki Markowskiej miałam przyjemność zapoznać się jeszcze Wattpadzie - gdy został wydany, wiedziałam, że po tę lekturę muszę sięgnąć.

Ten debiut opowiada o losach Sarune, która pragnie wstąpić do świty Isztar, arcykapłanki.

Wiara w Pana Świtu jest główną wartością w życiu bohaterki. To dla niej Sarune jest gotowa zrezygnować ze względów Anselma oraz przyjmować napar chroniący przed atakami Tkaczy Nocy wykorzystujących sny do nikczemnych celów.
Sar jednak uzależnia się od specyfiku.

Tymczasem zielarka go tworząca znika, podobnie jak później jedna z akolitek. Do wioski przybywa Isztar... Wokół zaś zaczynają krążyć owi złowrodzy Tkacze. Podejście Sarune do swojej wiary powoli zmienia się pod wpływem jednego z nich - zaskakująco Kadan odkrywa przed Sar informacje, które pokazują, że nie tylko Tkacze są zdolni do okropieństw.

Ukazany w powieści świat nie przytłaczał nadmiarem informacji, a czytelnik doskonale się w nim mógł odnaleźć. Styl autorki wyróżniały piękne opisy i metafory, przez co całość czytało się niezwykle przyjemnie - wczucie się w historię nie wymagało żadnego wysiłku. Wzbudzała ona naprawdę wiele emocji. Na każdym kroku fabuła zaskakiwała, zaś uczucie między dwójką bohaterów aż iskrzyło.

I, co dość niespotykane, Sarune nie była typową bohaterką fantasy buntującą się od początku przeciwko wszystkiemu. Ona uczyniła to dopiero, gdy wreszcie dostrzegła, że jej świat opierał się na kłamstwach.

Jednak (choć nie wzięło się bez powodu),złe zdanie, jakie o religii Sar miała dwójka jej  przyjaciół, czasem wydawało się równie silne, co jej ogromna pobożność - tutaj  ukazano to niemal w sposób czarno-biały. Jedynie Amala zdawała się widzieć sprawę  szerzej. Miałam także wrażenie, że akcja upływała za szybko, zwłaszcza na końcu. Brakowało trochę rozwinięcia losów pobocznych postaci, zatrzymania się na chwilę przy najważniejszych wydarzeniach, szerszego ukazania codzienności bohaterów.

Pomimo tego ,,Czas Niepogody" okazał się książką niesamowitą, pełną tajemnic i zaskakujących momentów.  Pozycją napisaną pięknym stylem, z ciekawymi, żywymi postaciami, dobrą dla każdego fana fantastyki.

Świetna lekka fantastyka, której nie da się odłożyć nawet na moment i oczarowuje od pierwszych stron. Bohaterowie są świetnie wykreowani i nie da się o nich zapomnieć. Lektura jest świetna na jesienne wieczory! Zakończenie było cudowne i genialnie zamykało całą historię. OGROMNIE POLECAM!

Muszę szczerze wyznać, że książka mnie po prostu rozczarowała. Po przeczytaniu tych wszystkich wychwalających tę książkę opinii spodziewałam się naprawdę czegoś więcej.
Przede wszystkim nie rozumiem relacji "przyjacielskich" w tej książce. Rihanna niby jest taką wielką przyjaciółką Sarune, ale nie może być z nią szczera. Ogólnie w książkach bardzo irytuje mnie wątek "znam prawdę, ale Ci nie powiem, bo to dla Twojego dobra", a potem wszyscy prawie giną, bo ktoś coś zataił dla "czyjegoś dobra". To samo tyczy się Anselma. Odniosłam wrażenie w pewnym momencie, że wszyscy naokoło znają tę "tajemną" prawdę, tylko nie zaślepiona wiarą Sarune.
No, ale żeby nie było, że nic mi się nie podobało. Podobał mi się świat, podobał mi się sam pomysł na fabułę, z tego mogła wyjść naprawdę fantastyczna historia! Postacią, która najbardziej mi się podobała był Kadan. On przynajmniej od początku był szczery. Autorka naprawdę miała świetny pomysł na fabułę. Tylko... no nie wiem... może gdyby książka była trochę dłuższa, może gdyby wątki były bardziej rozwinięte, przede wszystkim chodzi mi tu o wątek miłosny. Najpierw są wrogami, ona się go wręcz boi, a później nagle BUM! Wielka miłość bez żadnego rozwinięcia jak to dokładnie było.
Mam ogromny niedosyt! Bo czuję, że to naprawdę mogła być jedna z lepszych książek tego roku!
Jak dla mnie jest to wielki niewykorzystany potencjał :(
A może to po prostu ja jestem zbyt wymagająca, albo jakaś dziwna :))

Za mną kolejny debiut, był to nie tylko debiut literacki autorki - Agnieszki Markowskiej, ale także trochę mój prywatny z fantastyką.
Nie jestem koneserem gatunku, po tego typu książki raczej nie sięgam, ale jako laik i osoba rozpoczynająca powoli swoją przygodę z tym gatunkiem jestem bardzo zadowolona z tego spotkania.

"Czas niepogody" wciągnął mnie od pierwszych stron, nie miałam absolutnie żadnego problemu, żeby wejść w ten świat magii i enklaw, od samego początku autorce udało się wzbudzić moją ciekawość.
Bardzo podobała mi się rzeczywistość przedstawiona przez Panią Agnieszkę i wierzenia, którymi kierowali się mieszkańcy Velune, uważam że to mocny punkt tej książki i sama chętnie sięgnęłabym po kontynuację gdyby się taka kiedyś pojawiła.
Autorka zgrabnie wplata w fabułę również wątek miłosny i polityczny, dzięki czemu sporo się dzieję i książkę czyta się z zapartym tchem.
Dodatkowo lekki i przystępny styl, sprawił, że wymyślony świat poznawałam bez większego trudu, a tajemnice, intrygi czy wątek miłosny, sprawiały, że strony same się przerzucały.
Końcówka wywołała u mnie szczerzy uśmiech, a odkładając książkę powiedziałam z westchnieniem stwierdziłam "ale to było fajne".

Podsumowując, jest to jedna z nielicznych książek z gatunku fantastyki jaką miałam okazję czytać i muszę przyznać, że to spotkanie było bardzo udane, a osobom, które tak jak ja próbują nieśmiało wejść w świat fantasy gorąco polecam "Czas niepogody"

"Czas niepogody" wciągnął mnie od pierwszych stron,...

To jest zdecydowanie jedna z najtrudniejszych recenzji, jakie do tej pory przyszło mi napisać... Do debiutów podchodzę z dystansem, jak i ciekawością, dlatego - po ogromie zachwytów nad tą pozycją - z wielką chęcią sięgnęłam po tę książkę. Niestety, nie oczarowała mnie.

Zacznę od tego, co mi się podobało w tej powieści - czyli świat przedstawiony. Wierzenia solarne i lunearne to jedne z najstarszych w dziejach ludzkości ☀️🌙 Sama odnoszę się do nich w swoim opowiadaniu, więc ten wątek chwycił mnie za serce 💓 Strefa duchowa to najmocniejszy filar tej książki, na którym opiera się większość historii. Z przyjemnością czytałam fragmenty dotyczące tego, jak funkcjonowało Velune.

Spośród wachlarza bohaterów, którzy wyszli na scenę, polubiłam jedynie Kadana i obdarzyłam cieniem sympatii Rhi. Pozostali... Cóż, sądzę, że każdy powinien sam wyrobić sobie zdanie. Jak dla mnie każdej postaci zbyt mocno uwierało duże ego, nie tylko nieszczęsnemu Cedricowi.

Jeśli chodzi o fabułę - przez większość książki naprawdę nie mogłam się wczuć w tę historię 😣 Potęgowały to mini-absurdy, przez jakie kilka stron czytałam parę razy, bo myślałam, że coś mi umyka, ale nie. Wszystko na swoim miejscu, tylko coś tam było bez sensu 😟 Dopiero ostatnie rozdziały były nagrodą dla mych mąk i naprawdę żałuję, że akcja nie poszła w tę stronę od początku.

Podsumowując - Czas Niepogody nie wpasowała się w większość moich oczekiwań. Drażniły mnie też błędy językowe, jakie wyskakiwały to tu, to tam. Jednak przez wzgląd na końcówkę książki i epilog oczami mojego ulubionego bohatera przyznaję 5,5/10 punktów.