Kwiat mroku. Shadowscent

Okładka książki Kwiat mroku. Shadowscent
P. M. Freestone Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Shadowscent (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2019-02-07
Krzysztof Obłucki
magia zapach universum fantasy

Ciekawa książka. Na początku wolno się rozwija, jednak po sto którejś stronie wyraźnie się rozkręca, wciągając nas razem z bohaterami w wir wydarzeń. Tajemnice, liczne manipulacje, jeszcze więcej tajemnic, wielkie zagrożenie czekające na bohaterów z każdej strony powoduje, że od książki nie da się oderwać aż do ostatniej strony. Mimo że na początku miałam mieszane uczucia do tej książki, teraz, po przeczytaniu definitywnie ją polecam

Na początku trochę powoli się rozkręca i akcja nie ma jakiegoś niewiadomo jakiego tempa, ale bardzo fajna książka. Super sprawa z rozdziałami na przemian z perspektywy dwóch głównych bohaterów. Zakończenie ciekawe, ale wolałabym, żeby było inne.

Bardzo przeciętna.

Bardzo przeciętna.

Na półkach: , , , ,

Świat zapachu stworzony przez P.M Freestone porywa czytelnika w wir przygody, intryg i tajemnicy związanej z otruciem księcia Nisaia, a także samych głównych bohaterów. Zmysł węchu w imperium Aramteshu jest kluczem do nie jednych drzwi, a także tajemnic. Książka jest opowiedziana z punktu wiedzenia dwójki narratorów pierwszoosobowych — mieszkającej w prowincji Aphorai Rakel i osobistego strażnika księcia Asha. Co więcej, cały świat został wykreowany przez autorkę od samiuśkich podstaw. Nie znajdziemy więc w dylogi odwołania do żadnej ze znanych nam kultur.

Rakel jest obdarzona niezwykle czułym zmysłem powonienia, a do tego potrafi z niego korzystać. Choć jej poczucie sprawiedliwości i niewyparzony język w niedługim czasie po rozpoczęciu opowieści wpędzają ją w kłopoty. Dziewczyna przez intrygi osób trzecich chcąc czy nie chcąc, trafia w miejsce, którego nienawidzi z całego serca.

Ash z początku nie wydaje się nikim niezwykłym. Od taki wojownik i przyjaciel. Nic bardziej mylnego! Ash tak samo, jak i Rakel skrywa tajemnicę. Jednak jego sekret może okazać się równie zabójczy co pożar. Przez splot różnych wydarzeń w końcu jednak poznajemy pilnie strzeżony aspekt życia chłopaka.

Moja romantyczna strona mola książkowego wręcz krzyczała, kiedy pomiędzy Rakel i Ashem zaczęło się coś dziać. Mam nadzieję, że ich uczucie nie przekwitnie tak szybko, jak bezcenne kwiaty Dahkai. Przy czytaniu bawiłam się niesamowicie. Nawet nie zwróciłam uwagi, kiedy tak szybko ją skończyłam. Książka naprawdę godna polecenia.

Zaczęłam czytać książkę zachęcona opisem fabuły na okładce i.... niestety początkowe 60% książki nie zachwyca. Niby coś się dzieje, ale nie wciąga i nie czułam potrzeby dalszego czytania książki. Stwierdziłam jednak, że nie ma w niej nic na tyle odpychającego by zrobić dnf i zawzięłam się, że skończę.I dobrze! Ostatnie 40% to naprawdę wciągająca fabuła.
Z pewnością przeczytam 2 część.

Z pewnością...

Książka nudna, postacie trochę bezbarwne. Styl pisania bardzo chaotyczny i mało spójny. Aczkolwiek pomysł na fabułę nie najgorszy, tylko wykonanie słabe. Raczej nie sięgnę po drugą część...

Na samym początku mój wzrok przykuła okładka ,,Shadowscent. The darkest bloom” P.M. Freestone. Jeszcze bardziej zainteresował mnie opis świata, w którym złapać jest bardzo ważny (w tym miejscu chce pozdrowić wszystkich z którymi spędziłam godziny przy regałach z perfumami i świecami).

W książce pojawia się też dużo tajemnic, mamy tu dwoje bohaterów i każde z nich poszukuje swojej prawdy. Ale na tym nie koniec, jest jeszcze książę, tajemnicza biblioteka i przywracanie ,,do życia” dawnej wiedzy. A to wszystko okraszone zamachem na wodze i pościgiem i doprawione zapachami

Opis książki i okładka bardzo mnie zachęciły. Dobrze mi się ją czytało, pomysł też był ciekawy. Chwilami na prawdę byłam zaskoczona rozwojem wydarzeń. Mimo wszystko to nie było do końca to czego się spodziewałam. Nie żałuje, że ją przeczytałam, to był miło spędzony czas. Jednak czekałam na coś innego.

„W imperium Aramteshu zapachy mają wielką moc.”

„Shadowscent. Kwiat mroku” autorstwa P.M Freestone to książka z piękną okładką i bardzo ciekawą, oryginalną fabułą. Zapach nie jest motywem, który można często zaobserwować w książkach. Jest to dosyć dynamiczna powieść z fajnym klimatem i bardzo rozwiniętą kwestią językową - dużo słów własnych. Wypada też wspomnieć o barwnych opisach i przemyślanych dialogach.

Główną bohaterką jest Rakel - siedemnastoletnia dziewczyna o niezwykle wyczulonym zmyśle powonienia, z którego korzysta ile tylko może. Wyróżnia się swoim uporem i determinacją. Zdecydowanie polubiłam ją za charakterystyczny humor i mocny charakter.

W książce perspektywa podzielona jest między Rakel i Asha, a raczej Ashradinorana, na którym się teraz skupimy. Silny mężczyzna i Tarcza Pierwszego księcia Nisaia. Jest to postać stonowana, gburowata i dosyć specyficzna, co w którymś momencie lektury zaczęłam w nim lubić.

Podsumowując, „Shadowscent. Kwiat mroku” to wciągająca i zaskakująca lektura z naprawdę sporym potencjałem. Dodatkowo posiada ciekawe zakończenie, które zachęca czytelnika do sięgnięcia po drugą część.

„W imperium Aramteshu zapachy mają wielką moc.”

Coś słabe ocenę ma ta książka, a mi się naprawdę bardzo podobała. Nie jest to może pozycja, którą będę całkowicie zachwycona, ale w moim odczuciu jest naprawdę dobra i wypełniona zapachami (w moim odczuciu bardzo na plus). Bohaterowie również są bardzo wyraziści i w większości przypadków autorka dość dobrze ich kreuje (choć i tu nie do końca zawsze jest pięknie, gdyż widać, że niektóre postacie są określone poprzez jedną cechę (SPOJLER!!! Choć dla mnie bardzo dużo daje np. kwestia tego, że książę czeka, aż wszyscy dookoła mu wszystko przynoszą - zazwyczaj taka osoba, o tej pozycji jest mistrzem we wszystkim - tutaj nie do końca KONIEC!!!). Świat wykreowany też jest naprawdę dobry, choć wydaje mi się, że brakuje mi mapy - jednak z drugiej strony rzadko kiedy się im przyglądam. Ogólnie polecam, bo nie jest to wybitne, ale jest naprawdę miłe do czytania i śledzenia losów. Ja od razu sięgnęłam po II część i mam nadzieję, że to nie jest dylogia :D [Edit: a jednak dylogia TT].

Okładka przepiękna. Opisy są bardzo barwne i plastyczne. Świat i wszystkie jego elementy są dopracowane w najmniejszym stopniu. Akcja dość długo się rozkręca. Odrobinę zawiodłam się na konstrukcji bohaterów. Wydają się płascy, nawet wtedy, gdy wyrażają większe emocje (co i tak dzieje się nieczęsto). Przeczytam drugą część bardziej z ciekawości warsztatu autorki i koncepcji świata zdominowanego przez zapach, niż z powodu samej akcji czy postaci.