Dolina Muminków w listopadzie

Tove Jansson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Muminki (tom 9) literatura dziecięca
Sent i november
literatura dziecięca
2020-09-16
Teresa Chłapowska
Muminki Włóczykij Ryjek mała Mi

Tym razem książka o muminkach bardziej dla dorosłych niż dla dzieci. Dom muminków jako łódź ratunkowa zbierająca życiowych rozbitków, dla których mimowolnym psychoterapeutą staje się Włóczykij. Piękna książka, w której warto smakować każde zdanie. Szkoda tylko, że muminki pojawiają się w niej wyłącznie jako odległe wzorce życiowej normalności.

Muminki trochę bardziej dla dorosłych niż dla dzieci. Ale nadal mistrzostwo.

Dla mnie to ostatnia książka z muminkowego cyklu. Co ja teraz biedna pocznę?! Chyba będę musiała sięgnąć po inne książki Tove Jansson a do Muminków po prostu wracać w kolejnych etapach mojego życia, aby sprawdzić, czy dalej będą mnie one zachwycać tak samo jak za dawnych lat.

"Dolina Muminków w listopadzie" to część, która sprawiła mi wiele wewnętrznej radości, choć nawet...

Najsłabsza z całego cyklu część - nie ma Muminków, zostały tylko wspomnienia o nich w głowach pomniejszych bohaterów, a atmosfera smutnego listopada przenika do czytelnika i pozostaje z nim aż do końca.

"Była jesień. Włóczykij szedł dalej na południe, lecz co jakiś czas rozstawiał namiot i pozwalał dniom mijać,jak chcą, chodził sobie i przyglądał się różnym rzeczom, nic nie myśląc i nic nie pamiętając, i dużo spał."

Nastawiałam się na trochę melancholijną książkę jednak to jak bardzo cicha, szara i momentami smutna jest "Dolina Muminków w Listopadzie" chyba nie byłam...

*NOTATKA PRYWATNA*
Dolina Muminków bez Muminków! Interesujace i różne charaktery bohaterów książki-znajomych Muminków.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwaga, w tej książce nie ma muminków, bo jeszcze są na wyspie latarnika. Jest tylko takie jakby wspomnienie o nich.

Uwielbiam serię książek o Muminkach. Bo tak naprawdę są przeznaczone dla dorosłych. Opowiadają o życiu :o różnego rodzaju fobiach, strachu przed samotnością, o tym że czasami trzeba po prostu odejść, o oswojeniu z życiem, o niezrozumieniu i prawdziwej przyjaźni. No i jest jeden z moich najukochańszych bohaterów - Włóczykij, najmądrzejszy w całym świecie Muminków :)

Cudownie melancholijna, deszczowa i do cna jesienna opowieść:)
Rodzina Muminków spędza listopad w podróży, z dala od domu, a do opustoszałej Doliny schodzą się ich znajomi i przyjaciele.
Od lat uważam, że najwięcej zmian zachodzi w nas wcale nie wiosną, a właśnie na jesień i ta część Muminków tylko potwierdza moją teorię :)

lubię wracać jesienią do tej opowiastki. bardzo lubię.

Dyskusje

2 235