Dzienniki gwiazdowe

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantastyka, fantasy, science fiction
2012-03-01
Lem kosmos podróże gwiezdne Ijon Tichy

Oficjalne recenzje i

Światy Lemowe

[ 12 ] Link do recenzji

Ocena nie jest do końca obiektywna, ponieważ Stanisław Lem to człowiek, który dla mnie wyprzedzał swoją epokę i jestem jego wielkim fanem.
Dzienniki Gwiazdowe to książka, a dokładnie relacje z podróży Tichiego pisane na przestrzeni wielu lat. Jeśli ktoś chce się zaznajomić z twórczością Lema, to ta pozycja jest najlepsza na pierwsze podejście. Po przeczytaniu książki...

Jedna z pierwszych książek fantastycznych, które przeczytałem. Wielka przygoda, dziejąca się "gdzieś" i "kiedyś" czyli w kosmosie w bliżej nieokreślonej przyszłości. Wtedy, będąc nastolatkiem ta przyszłość wydawała się tak nie odległa. Mimo, że książka dość pokaźnych rozmiarów, żałowałem, że skończyła się tak szybko.

1955

Znakomity zbiór opowiadań. Połączenie humoru, satyry z refleksją filozoficzną.

Długo można by zachwycać się nad geniuszem Lema, nad jego nowatorstwem i błyskotliwością. Żadne słowa nie są jednak w stanie oddać tego, jak bardzo "Dzienniki gwiazdowe" wyróżniają się na tle wszystkich innych książek, które przeczytałam w swoim życiu. W moim osobistym rankingu Lema "Solaris" wciąż jednak zajmuje pierwsze miejsce, ale po "Dziennikach gwiazdowych" z...

Ponadczasowy klasyk. No i scena gdy Tichy daje sam sobie w twarz krzycząc "ah, świnio!".. turlałem się, ze śmiechu :)

Autor jest genialny. To wszystko. 9/10.

Świetne opowiadania. Mam wrażenie, że w ogóle się nie zestarzały. Wręcz przeciwnie, stają się coraz bardziej aktualne a my jako ludzie dalej na ślepo gnamy ku rozwojowi, za wszelką cenę, niczego się nie ucząc i zapominając o wiedzy, doświadczeniach i przemyśleniach poprzednich pokoleń.

Jest to moje drugie podejście do książek Lema, kilka z opowiadań mi się bardzo podobało i bez problemu znalazłem analogie do problemów dzisiejszego świata. Przez resztę opowiadań dość ciężko było mi przebrnąć dlatego ocena taka a nie inna.

Genialne opowiadania. Wyobraźnia autora przekroczyła tyle granic, powodując zadumę nad człowieczeństwem. Jak to zostało opisane w jednym z opowiadań Ziemia miała zostać planetą niezamieszkałą, a tylko przypadek sprawił że stało się inaczej.

No niestety to mnie ani trochę nie zainteresowało.

Dyskusje

4 935