Matczyna droga

Okładka książki Matczyna droga Wanso Pak
Okładka książki Matczyna droga
Wanso Pak Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Skarby Orientu literatura piękna
Skarby Orientu
엄마의 말뚝
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2020-08-07
1999-01-01
Anna Wojakowska-Kurowska
literatura koreańska literatura południowokoreańska

Okładka książki Barwy miłości. Antologia współczesnych opowiadań koreańskich Inho Czhö, Musuk Han, Sunwon Hwang, Tongni Kim, Han Malsuk, Wanso Pak
Barwy miłości.... Inho Czhö, Musuk Ha...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 2/1992 (247) Inho Czhö, Musuk Han, Yong-un Han, Sunwon Hwang, Tongni Kim, Han Malsuk, Wanso Pak, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Inho Czhö, Musuk Ha...

Według mnie, „Matczyna droga” nie jest arcydziełem literackim, jednakże oceniając tę książkę, warto pamiętać, że Pak Wanso jest jedną z najbardziej popularnych pisarek południowokoreańskich nagrodzoną wieloma prestiżowymi koreańskimi nagrodami literackimi, takimi jak nagroda imienia Yi Sanga tudzież nagroda Republiki Korei. Już z samego tego faktu lektura „Matczynej drogi” wydaje się ważnym przystankiem na drodze ku poznaniu literatury Korei Południowej. Choć Pak Wanso urodziła się w 1931 roku w prowincji Kyonggi, znajdującej się obecnie na terenie Korei Północnej, to jako ośmioletnia dziewczynka opuściła swoją rodzinną wieś wraz ze swoim bratem oraz matką i przeniosła się do Seulu. To właśnie tu zadebiutowała, mając blisko czterdzieści lat i tworzyła, stając się znaną i ceniona pisarką, a zarazem doskonałą obserwatorką otaczającego ją świata. Wiele jej utworów opiera się na wątkach autobiograficznych i nie inaczej jest także z „Matczyną drogą”, która jest zaledwie pierwszą częścią trylogii poświęconą przez pisarkę postaci jej matki. Już sam początek książki, której w subiektywnym odczuciu nie nazwałabym powieścią, lecz opowiadaniem, potwierdza autobiografizm twórczości Pak Wanso. Otóż, główna bohaterka to mała dziewczynka mieszkająca z bratem, matką i dziadkami w wiosce Pakchokkol znajdującej się niedaleko miasta Kaesong. Po śmierci jej ojca matka postanowiła zabrać obydwoje dzieci do miasta, by zadbać tym samym o ich lepszą edukację i przyszłość. Mała Wanso, bo tak chyba można myśleć o bohaterce „Matczynej drogi”, fizycznie pokonuje drogę wyznaczoną przez matkę – od wioski Pakchokkol, przez miasto Songdo (dawna nazwa miasta Kaesong),aż do miasta Kyongsong (dawna nazwa Seulu) – pokonując jednocześnie tę drogę w wymiarze metaforycznym – nie tylko ze wsi do miasta, ale przede wszystkim od tradycji do nowoczesności oraz od zacofania i ciemnoty do gruntownej i wszechstronnej edukacji. Zobrazował to chociażby dramatyczny przykład śmierci ojca głównej bohaterki, który być może przeżyłby, gdyby wezwano do niego wykształconego lekarza zamiast felczera i szamanki. Przeciwstawienie tych dwóch światów jest w „Matczynej drodze” bardzo wyraźne i jednoznacznie czytelne. Dotyka ono także innych kwestii umiejscowionych na przeciwległych biegunach, takich jak stosunki interpersonalne, sposób ubierania się czy komunikacja. Matka będąca pośrednio postacią tytułową i głównym punktem odniesienia bohaterki jest postacią wywołującą w czytelniku dość ambiwalentne uczucia, z jednej strony bardzo zabiega o lepszy byt dla swoich ukochanych dzieci, ale z drugiej strony nie konsultuje z nimi wyznaczonej przez siebie fizycznej i metaforycznej drogi do przebycia, która je czeka. Jest osobą wyniosłą, z pogardą odnoszącą się do wszystkich, którzy nie osiągnęli poziomu życia, do którego sama dąży, zapominając jednocześnie o tym, że nie mogąc przekroczyć granicy pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym Seulem, jest także elementem tego świat, od którego się odcina. Książka, choć w sposób bardzo hasłowy i być może nieczytelny dla osób nieznających historii Korei, sygnalizuje losy tego kraju pod okupacją japońską trwająca do końca II wojny światowej, a także klęskę Japończyków i ewakuację ich armii. Potwierdzają to chociażby podwójne nazwy miast przywoływanych w książce oraz tak dramatyczne kwestie jak plotka o japońskich policjantach przebijających sztyletami brzuch każdej tęższej kobiety. Dramatyzm wydarzeń idzie w tej książce w parze z nieświadomą perspektywą dziewczynki, która nie wszystko rozumie i nie potrafi tak właściwie wyjaśnić, co się wokół niej dzieje. Historia przedstawiona jest także prostym, dziecięcym językiem, co sprawia, że odbiorcami mogą być nie tylko dorośli czytelnicy, ale także młodzież. Z pewnością warto sięgnąć po „Matczyną drogę”, by po lekturze móc subiektywnie ocenić jedną z książek z dorobku pisarki Pak Wanso.

Świetna książka. Czytałam ją już dawno. Cieszę się, że znowu jest dostępna. To jedna z książek, dzięki której zapragnęłam poznawać literatury Azji Wschodniej. Polecam! Wanso Pak bez wątpienia zasłużyła na swoją pozycję w panteonie mistrzów i mistrzyń koreańskiej prozy.

"Matczyna droga jest pierwszą częścią trylogii, którą autorka poświęciła postaci swej matki. Historia małej dziewczynki, która siłą zabrana z przytulnego i pełnego miłości domu na wsi musi zmagać się z trudami życia w obcym mieście, została zaczerpnięta z życia pisarki".

Ten cytat ze wstępu to klucz do lektury książki - może nie konieczny do jej zrozumienia, ale ułatwiający. Świadomość, że mamy do czynienia z historią opartą na faktach, na wspomnieniach, dodaje tej książce mocy.

Korea sprzed stu lat, osadzona w tradycji, która kładzie nacisk zarówno na role poszczególnych grup społecznych, jak i role płciowe. Determinacja matki, która pragnie zapewnić córce lepszy start w życiu, o niełatwych relacjach jej i dziewczynki, która nie zawsze potrafi pojąć wysiłki matki, o kontraście spokojnej wsi, gdzie dziecko dorasta pod opieką babci, z miastem oferującym możliwość edukacji i pięcia się po drabinie społecznej, ale także mnóstwo rozterek i problemów...

Książeczka na jeden wieczór. Raz, bo to nowelka, dwa - bo wciągająca.

Historia o chęci poprawienia swojego życia, przedostaniu się do wyższych klas społecznych. Jednocześnie opowieść o trudnej relacji matki i córki osadzona w realiach Korei z początku XXw. Niestety czegoś mi w tej opowieści zabrakło. Raziło też przedstawienie z perspektywy dziecka, jednak pisane po latach, z doświadczeniami i spostrzeżeniami dorosłej osoby.

• Korea
  • Literatura koreańska