Ciernie wojennej zawieruchy

Okładka książki Ciernie wojennej zawieruchy Monika Fibic
Okładka książki Ciernie wojennej zawieruchy
Monika Fibic Wydawnictwo: Infopakt s.j. historia
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Infopakt s.j.
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
193
193

Na półkach: , , , , ,

W tej książce wnuczka spisała wojenne wspomnienia swojego dziadka. Mężczyzna był synem Ślązaków, mieszkał i wychował się na Śląsku. Po wybuchu wojny został aresztowany przez okupantów bez nakazu prokuratorskiego i jako więzień polityczny (chociaż nie miał nic wspólnego z polityką) wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu. Doświadczył tam niewyobrażalnego piekła. Oprócz głodu i powszechnej przemocy, esesmani stosowali tam karę słupka. Można było zarobić ją za nic, bo np. tak się ubzdurało esesmanowi na zmianie. Ukaranemu związywano ręce w przegubach i wieszano go za nie na haku wbitym w słup. Kara trwała godzinę. Ból naprężonych zwisającym ciałem stawów i mięśni był niewyobrażalny. Po skończeniu kary dłonie były fioletowe i długo nie było w nich czucia. Dziadek autorki przeżył taką kaźń pięciokrotnie. Później został przewieziony do innego obozu, gdzie jako Ślązak, został zmuszony do podpisania volkslisty. Kiedy hitlerowcy ponieśli klęskę pod Stalingradem, zdecydowano, że każdy, kto podpisał volkslistę, pójdzie walczyć na front. Został wysłany do Normandii. Podczas walk poddał się i dostał do niewoli. Wkrótce, jako Polak, został wcielony do dywizji gen. Maczka i uczestniczył w zdobywaniu Monte Cassino. Po wojnie wrócił na Śląsk do żony i syna.
Opowieść o losach pana Wodeckiego została uzupełniona wspomnieniami jego córek najstarszej i najmłodszej, wnuczki oraz merytorycznymi komentarzami na temat historii wyzwolenia obozu w Dachau i syndromu KZ. Badania dotyczące psychicznych następstw pobytu w obozach koncentracyjnych prowadzili pod koniec lat 50- tych XX w. dwaj byli więźniowie obozów Antoni Kępiński i Stanisław Kłodziński. Wyniki opublikowano w 1962r. Na ich podstawie do międzynarodowej klasyfikacji chorób psychicznych został włączony syndrom KZ (zespół obozu koncentracyjnego). Objawy tej choroby okazały się tożsame z objawami stresu pourazowego. Uraz psychiczny doznany w czasie pobytu w obozie był tak wielki, że odcisnął swoje piętno na całym późniejszym życiu więźniów. Ludzie ci przez wiele lat, lub nawet do końca życia, cierpieli na drażliwość, nadpobudliwość, konfliktowość, apatię, zobojętnienie na krzywdę innych, pesymizm, egoizm, hipochondrię oraz żywe sny o tematyce obozowej, kompulsywnie gromadzili jedzenie i różne przedmioty.
Objawy syndromu KZ, to właśnie tytułowe ciernie pozostawione w życiu bohatera przez wojnę. Skrajnie różnie wspominają go córki najstarsza i najmłodsza. Pierwsza często doświadczała z jego strony przemocy i agresji, najmłodsza ma zupełnie inne- pozytywne - wspomnienia, a dla wnuczki dziadek był chodzącym ideałem.
Warto sięgnąć po tę książkę, gdyż opowiada ona prawdę o tym, jak wielka historia naznaczyła życie zwyczajnej rodziny.

Wysłuchane w ramach kwietniowego wyzwania czytelniczego LC.
Książka, która zabiera czytelnika w podróż do innego świata, czyli w przeszłość okrucieństwa II wojny światowej.

W tej książce wnuczka spisała wojenne wspomnienia swojego dziadka. Mężczyzna był synem Ślązaków, mieszkał i wychował się na Śląsku. Po wybuchu wojny został aresztowany przez okupantów bez nakazu prokuratorskiego i jako więzień polityczny (chociaż nie miał nic wspólnego z polityką) wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu. Doświadczył tam niewyobrażalnego piekła....

więcej Pokaż mimo to

avatar
886
545

Na półkach:

Po przeczytaniu dwóch części "Wojna jest kobietą", sięgnęłam po kolejną książkę tej autorki. W tak, jak sama autorka powiedziała we wstępie, takich książek powstało już setki, ta nie jest ani wybitna, ani szczególnie wyjątkowa. Jest po prostu albo aż hołdem złożonym zmarłemu dziadkowi, na podstawie którego zapisków powstała ta książka.

Po przeczytaniu dwóch części "Wojna jest kobietą", sięgnęłam po kolejną książkę tej autorki. W tak, jak sama autorka powiedziała we wstępie, takich książek powstało już setki, ta nie jest ani wybitna, ani szczególnie wyjątkowa. Jest po prostu albo aż hołdem złożonym zmarłemu dziadkowi, na podstawie którego zapisków powstała ta książka.

Pokaż mimo to

avatar
2724
1816

Na półkach:

Po audiobook sięgnęłam od razu po wysłuchaniu dwóch poprzednich książek autorki opisujących historie kobiet z czasów wojny. Również tej książki wysłuchałam z dużym zainteresowaniem. Wszystkie 3 polecam.

Po audiobook sięgnęłam od razu po wysłuchaniu dwóch poprzednich książek autorki opisujących historie kobiet z czasów wojny. Również tej książki wysłuchałam z dużym zainteresowaniem. Wszystkie 3 polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    2
  • Historia
    2
  • M. Śląsk
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Biografia
    1
  • M. Niemcy
    1
  • C. XX w- lata czterdzieste
    1
  • Wysłuchane
    1
  • W-faszyzm
    1

Cytaty

Więcej
Monika Fibic Ciernie wojennej zawieruchy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne