Przygody Józia w Agrykoli

Okładka książki Przygody Józia w Agrykoli Jan Grabowski
Okładka książki Przygody Józia w Agrykoli
Jan Grabowski Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze "Ignis" opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Towarzystwo Wydawnicze "Ignis"
1924-01-01
1924-01-01

Ta wydana w 1924 roku krótka opowieść autora tak znanych książek jak "Puc, Bursztyn i goście" należy do pozycji całkiem zapomnianych. Nie dotarłem do informacji o późniejszych wznowieniach ani kolejnych wydaniach. Tym bardziej cenne wydaje mi się to znalezisko, które przeleżało na strychu bez mała sto lat.
Książka opowiada o przygodach małego chłopca, który trafia do podziemnego świata, zasiedlonego przez legendarne postacie, związane z polską ziemią. Spotyka tam między innymi Lecha, Kraka i Smoka Wawelskiego. Wspomina się też o panu Twardowskim. Podziemie zasiedlają istoty z panteonu dawnej przedchrześcijańskiej religii, jak chociażby skrzaty, wodnicy i Pogwizd. Chłopiec uczestniczy też w obchodach święta przesilenia letniego, będącego jednym z głównych świąt rodzimowierstwa słowiańskiego.
Tematyka książki jest dość nietypowa. Niewątpliwie autorowi przyświecał cel wywołania u dzieci, do których adresował tę opowieść, uczuć patriotycznych, co miało istotne znaczenie w początkach istnienia niepodległego państwa. Stąd tak liczne odwołania do legendarnych i przedhistorycznych postaci o polskim rodowodzie.
Tajemniczy podziemny świat musiał silnie oddziaływać na wyobraźnię młodego czytelnika, a prędzej małego słuchacza, któremu jedna ze starszych osób czytała tę opowieść na dobranoc. Nie wątpię, że w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku książka była ceniona i lubiana.
Dla współczesnego czytelnika niezwykle ciekawy jest opis ówczesnego otoczenia kulturowego, które dziś należy już do historii. Krótka migawka z życia społeczeństwa polskiego początku lat dwudziestych XX wieku pokazuje ogrom zmian, jaki zaszedł w przeciągu minionego stulecia.
Dziś książka ma wartość historyczną, zarówno ze względu na czas kiedy powstała, jak i na treść oraz formę przesłania, jakie niesie do młodego czytelnika. Stała się lekturą dla dorosłych, zainteresowanych literaturą dziecięcą początku ubiegłego wieku, chociaż ciekawy mógłby być eksperyment, polegający na przeczytaniu jej współczesnemu kilkulatkowi i sprawdzeniu jego reakcji na tę lekturę.

Książka opowiada o przygodach małego chłopca, który trafia do...

• Znalezione na strychu

Dodaj cytat z książki Przygody Józia w Agrykoli