Seryjni mordercy II RP. "Będzie wam u mnie jak w raju"

Okładka książki Seryjni mordercy II RP. "Będzie wam u mnie jak w raju" Kamil Janicki
Okładka książki Seryjni mordercy II RP. "Będzie wam u mnie jak w raju"
Kamil Janicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2020-09-02
2020-09-02
literatura polska mordercy II RP

Seryjni zabójcy w międzywojennej Polsce

Bardzo ciekawa. Czas międzywojenny i morderstwa.

Bardzo ciekawa. Czas międzywojenny i morderstwa.

Książka dla początkujących fanów true crime. Opisuje cztery konkretne sprawy: Paśników, Fabrykantki Aniołków, Ensztajna, Gruninga na podstawie tylko zapisków z ówczesnej prasy, o której sam autor pisze, że trudno było jej wierzyć ze względu na dążenie do sensacji. Na plus ciekawie zarysowane tło epoki.

Nie przepadam za stylem Kamila Janickiego - w tej książce nie jest inaczej. Tematyka niezwykle interesująca, ale gdyby pióro było lepsze, czytałoby się to lepiej.

Jedna z najlepszych książek tego gatunku. Kamil Janicki w doskonały sposób obrazuje nam zbrodniarzy (morderców)z okresu międzywojennego. Książka ukazuje również błędy systemu karnego oraz inne czynniki które przyczyniły się do eskalacji zbrodni morderstwa w owym okresie. Książka tylko dla czytelników o mocnym nerwach ze względu na brutalność niektórych morderstw a nie brakuje ich w niej. Brawa dla autora za kawał dobrej roboty.

Ostatnia książka z trzech wymienionych przez Michała Witkowskiego autora Tanga. Nieco rozszerzająca zagadnienie przestępstw w okresie międzywojennym. Napisana fantastycznie, czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Wyłania się z niej obraz przejmujący, pełen tragedii.

2045

W przedwojennej Polsce życie ludzkie było dużo mniej warte niż obecnie, szczególnie życie dzieci.
Ilu było seryjnych morderców w tym czasie? Według autora przynajmniej dziesięciu. W książce została opisana czwórka. Jednym z nich jest starsza kobieta i jak dla mnie jest ona w całym tym towarzystwie postacią w największym stopniu przerażającą i zdeprawowaną, albowiem mordowała najbardziej bezbronne osoby, czyli niemowlęta. Obiecywała matkom w potrzebie, że za niewielką opłatą wybawi ich z kłopotu i dla ich dzieci znajdzie miejsce w dobrych domach. Oczywiście nic takiego się nie działo, a staruszka po zainkasowaniu opłaty mordowała niemowlęta lub zlecała to swoim wspólniczkom. Pozbawiła tak życia kilkaset dzieci.
W czasie II RP prawo mocno kulało i wielu morderców nie poniosło niestety adekwatnej kary, bądź bardzo długo trwało zanim zostali schwytani, a tym samym mogli nieprzerwanie prowadzić morderczą działalność.
Ciekawa książka i pomimo tematyki dobrze i szybko się ją czyta. Polecam.

Sięgnąłem po tę książkę w sumie przypadkowo, wpadła mi w ręce w bibliotece, temat seryjnych morderców zawsze był chodliwy, ostatnio szczególnie, gdy powstają kolejne seriale typu true crime.
Autor bierze na tapet kilka historycznych postaci z czasów międzywojennych. Mamy w sumie nieznaną mi wcześniej historię fabrykantek aniołków, czyli kobietę, która przejmowała za opłatą od kobiet niechciane małe dzieci, aby umieścić je w rodzinie zastępczej. Jak nietrudno się domyślić, niemowlęta nie wychodziły z tego cało.
Ciekawa jest również historia wampira, który polował na dzieci w Łodzi i okolicach, oraz kilka innych postaci.
Ciekawa pozycja, w sam raz na 2-3 wieczory.

Jak w tytule, nudna.

Jak w tytule, nudna.

W dwudziestoleciu między wojennym, dochodziło do wielu makabrycznych morderstw. Obecna na rynku prasa, informowała o nich każdego dnia. Zwykli ludzie z czasem przywykli do sensacyjnych nagłówków w bulwarówkach czy innych popularnych gazetach. O żadnej z tym zbrodni nie słyszałam wcześniej, autor ma dobre pióro. Na pewno w przyszłości, sięgnę po kolejne pozycje.

Kamil Janicki kolejny raz mnie nie zawiódł. Poza opisem seryjnych morderców bardzo ciekawie przedstawiony został cały "background" epoki. To druga książka tego autora traktująca o kryminalnej stronie II RP. Kolejny raz świetny research przyczynił się do powstania bardzo ciekawej pozycji, którą polecam każdej osobie zainteresowanej książkami o seryjnych mordercach, jak i rzeczywistości w II RP.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Seryjni mordercy II RP. "Będzie wam u mnie jak w raju"