Man's Search for Meaning

Okładka książki Man's Search for Meaning Viktor E. Frankl
Okładka książki Man's Search for Meaning
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Blackstone Audio biografia, autobiografia, pamiętnik
…trotzdem Ja zum Leben sagen: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager
Blackstone Audio
2004-10-13
2004-10-13
Ilse Lasch

Podzielenie tej książki na dwie zupełnie różne, ale idealnie dopełniające się części to świetny zabieg. Myślę, że dzięki temu treść jest bardziej przystępna dla ludzi, którzy tak naprawdę nie interesują się psychologią. Osobiście zgadzam się z większością tez doktora Frankla na bazie własnych doświadczeń. Jednakże z psychologią jest tak, że nie zawsze jesteśmy w stanie udowodnić słuszność naszych założeń, a jeżeli ktoś jest do nich negatywnie nastawiony to przekonanie go graniczy z cudem. Niemniej książka sama w sobie moim zdaniem powinna przypaść do gustu czytelnikowi każdego rodzaju :)

Pierwszą część czytało mi się jak powieść. Nie potrafiłam wejść w sytuacje opisywane. Dopiero po dłuższym czasie czytania, stopniowo, udało mi się odnaleźć kilka elementów, które mogłabym zastosować w swoim podejściu do życia, choć to może wydawać się absurdalne: nikt z nas, oprócz wyjątków (czyt. osób w obozach dla emigrantów, które i tak nie mają szansy przeczytać tej książki),nie żyje w czasach obozów koncentracyjnych i jego sytuacja życiowa nie jest aż tak dramatyczna. Stąd trudność z przeniesieniem pewnych wartościowych spostrzeżeń na własne życie.

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że druga część książki jest reklamą logopedii, jest jej opisem. I tyle. A nawet wyjaśnia dosadniej, bez otoczki traumy obozów koncentracyjnych, co może być sposobem na poprawienie sobie egzystencji.

Warto przeczytać choć zachwyt niektórych bardziej znanych komentujących (Hatalska, Górczyk) jest trochę przesadzony. Dobra pozycja na rozszerzenie świadomości podejścia do własnej egzystencji.

Warta przeczytania książka. Składa się z dwóch części - tej bardziej "praktycznej" - kiedy to autor opisuje swoje przeżycia, które miały miejsce w obozie koncentracyjnym, oraz towarzyszące im przemyślenia i teoretycznej, w której możemy dowiedzieć się co nieco o logoterapii. Razem składają się one w dobrze ułożoną całość, pozwalając nam lepiej zrozumieć autora oraz, być może, wdrożyć część jego porad do naszego życia.

To rewelacyjna książka, nie tylko ze względu na perspektywę autora w odniesieniu do obozu koncentracyjnego, ale również jego głębokie przemyślenia dotyczące cierpienia. Cierpienie, szeroko pojęte, wpisane jest w ludzką egzystencję. Rady, jak można poradzić sobie z cierpieniem, są ponadczasowe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna, bardzo potrzebna, otwierająca oczy i skłaniająca do refleksji nad własnym życiem. Ukazuje realia obozów koncentracyjnych, głownie w Auschwitz i w Dachau. Książka napisana prostym, przystępnym językiem dla każdego. Ukazuje, że człowiek w każdym możliwym położeniu, nawet w czasie wojny będąc w niewoli może widzieć sens swojego życia i sens cierpienia. Pomaga spojrzeć inaczej na życie, egzystencję i docenić to co mamy. Autor w prosty sposób wytłumaczył kwestie psychologiczne i to (np. logoterapia) jak więzień reagował i jak zmieniały się jego reakcje oraz to co działo się z jego psychiką podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Pomaga dostrzec sens życia, którego wiele ludzi szuka. Polecam każdemu

Bardzo zaskakująca pozycja. O dziwo nigdy jej nie czytałem, a trochę już książek okołoobozowych znam. Pierwszy raz spotykam się z tym, że o książce o takiej tematyce można powiedzieć, że jest optymistyczna. Skłania do przemyśleń i otwiera oczy na nowe rzeczy. Polecam.
I jeszcze się okazało, że od lat stosuję intencję paradoksalną przed snem. Nie spodziewałem się tego po mnie..

Dzieło wybitne. Po jego przeczytaniu przez długi czas zastanawiałem się, jak to się stało, że wcześniej nie trafiła w moje ręce, że o niej nie usłyszałem, nie trafiłem na jej recenzję.

Jest to krótka, a zarazem niezwykle bogata w treść pozycja. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej autor skupia się na przekazaniu nam swoich osobistych doświadczeń z 3 lat pobytu w różnych obozach koncentracyjnych, przekazując nam wskazówki, które rozwija w drugiej części książki. Druga część jest poświęcona przedstawieniu podstaw logoterapii, czyli psychoterapii nastawionej na odnalezienie czy też wskazanie sensu istnienia pacjenta.

Dawno nie poświęciłem tyle czasu na podkreślenia i komentarze zdań i całych akapitów.

Serdecznie polecam.

Niezwykła książka pokazująca wrażliwość autora na ludzki cierpienie i zrozumienie dla istotnych zjawisk egzystencjalnych, jak nadzieja, cel w życiu, postawa etyczna. Polecam przynajmniej tę część dotyczącą wspomnień obozowych, natomiast drugą część raczej ludziom zainteresowanym filozofią czy psychologią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"(...) żadna siła na ziemi nie odbierze ci tego, czego doświadczyłeś. Nie tylko nasze doświadczenia, ale wszystko, czego dokonaliśmy, wszystkie wielkie myśli, jakie się w nas zrodziły, i wszystko, cośmy wycierpieli, nie poszło na marne, choć należy już do przeszłości, bo my zbudziliśmy to do życia."

Szkoda pisać jakieś frazesy i głupoty.
Perła.

Szkoda pisać jakieś frazesy i głupoty.
Perła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie rozumiem fenomenu tej książki, o ile pierwsza połowa książki miała w sobie wiele wartościowych fragmentów, ciekawych wspomnień z obozu, tak druga wybrzmiewała mi jak swojego rodzaju „reklama” logoterapii; nurtu psychoterapeutycznego Frankla. Tak samo wiele „rad psychologicznych” opisanych w tej książce nie trafia do mnie, i nie umiem wyobrazić sobie ich zastosowania w obliczu traumy powojennej.

• Psychologia