Stara baśń

Okładka książki Stara baśń
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: MEA Cykl: Dzieje Polski (tom 1) Seria: Perły Literatury klasyka
klasyka
Dzieje Polski (tom 1)
Perły Literatury
MEA
2000-01-01
2000-01-01
klasyka polska literatura piękna

więcej Więcej

Mnie taka bajeczna wizja początków dziejów Polski zachwyca. W moim wydaniu dodatkowo były oddzielnie dołączone w formie kart graficznych rysunki Andriollego. Zachęcony, sięgnąłem po część drugą cyklu Autora, ale "Lubonie" to już nie ten rozmach. Polecam!

Zorientowałem się, że z naszej ”klasyki” historycznej nie zamieściłem jeszcze żadnej opinii nt. książek XIX-wiecznego protoplasty Remigiusza Mroza (pod względem ilości napisanych tytułów), czyli Józefa Ignacego Kraszewskiego. Skoro zaś nie czytałem go za dużo, warto poświęcić kilka słów jego najsłynniejszemu dziełu, czyli „Starej baśni”.
Z pewnością pisarzowi marzyło się...

Ta książka to podróż do czasów naszych przodków. Wspaniała fabuła ukazująca kulturę i wierzenia Słowian na terenie naszego kraju.

Wiele razy przekładałam „Starą baśń” na koniec kolejki książek oczekujących na przeczytanie. Teraz żałuję, że aż tyle czasu zwlekałam, ponieważ dzięki Józefowi Kraszewskiemu przeżyłam wspaniałą czytelniczą przygodę.
O czym jest „Stara baśń” i w jakich czasach toczy się akcja, chyba każdy wie. Ja chciałabym z całego serca zachęcić w mojej opinii do jej przeczytania. Jest to...

Nie ma co się rozpisywać, wszak powszechnie wiadomo co to takiego. Subiektywnie rzecz biorąc bardzo mi się. Lubię należycie zastosowane archaizmy, do tego potoczysty język Kraszewskiego, historia IX-wieczna. Z jednej strony legendy, z drugiej próba wtłoczenia ich w realistyczną narrację, w efekcie jednak otrzymujemy pewną dozę daklamatorskiej maniery. No i chciał nie...

Stara Baśń okazała się nie być wcale taką starą. Mocno wciągnęła mnie historia Popiela. Jednak najbardziej spodobała mi się opowieść Jaruhy o pięknej królewnie jak i nawiązania w opisach weselnych do motywu chmielu.
1/29

Różne miałem wrażenia czytając "powieść z IX wieku" pisaną w wieku XIX-tym.
Przystępując do lektury liczyłem na wierniejsze oddanie realiów IX wieku na ziemiach Polan, stylizacja języka daje radę, ale już fabuła, bohaterowie ssą pałkę XIX -wiecznemu czytelnikowi (np. ludy germańskie to wtedy już byli Niemcy), brak w sumie mitologii słowiańskiej też nie pomaga. I ten sztywny...

Spodziewałam się archaicznej powieści, przy której będę się momentami nudziła. Miło się zaskoczyłam. Historia mnie wciągnęła, czytało (właściwie słuchało) mi się cudnie. Klimatyczna, piękna, klasyczna i świeża. Szkoda tylko że moi współplemieńcy (Pomorze i Kaszubi) okazali się tu raczej czarnymi charakterami ;)

„Stara baśń” była jednym z moich czytelniczych wyrzutów sumienia. Stała na półce nieruszona przeze mnie od kilku lat. Wiedziałam, że w końcu nadejdzie czas i ją przeczytam, bo należy do klasyki, którą lubię nadrabiać.

Od początku problemem był archaiczny język. Książka autorstwa Kraszewskiego, czyli pisana była w XIX stuleciu – samo to nie byłoby problemem, jednak autor...

Powieść "Stara Baśń" Ignacego Krasickiego pomimo statusu klasyki odstraszała mnie bardzo, archaicznym językiem. Jednak pod pozorem nudnej lektury kryje się interesująca historia która trwa nieustannie poprzez wieki aż do dzisiaj.

Ciągła walka wolności z niewolą jest jak najbardziej aktualna i dzisiaj, choć pole walki stało się bardziej cywilizowane (ekonomia) sam jej sens...

4 094
    1 671