Bezrożec

Dowody na Istnienie
2020-06-17
2020-06-17
Elżbieta Zimna
literatura czeska stehlik mariusz szczygieł czechy kryminał powieść praga

Okładka książki Jaszmije Smukwijne. Almanach współczesnej poezji czeskiej Michal Ajvaz, Leoš Bacon Slanina, Bohdan Chlíbec, Jaroslav Chobot, Jiří Dynka, Milan Exner, Norbert Holub, Petr Hrbáč, Jiří Janatka, Tomáš Kafka, Zeno Kaprál, Pavel Kolmačka, Petr Koťátko, Petr Král, Vít Kremlička, Milan Ohnisko, Jiří Olič, Marian Palla, Jan Antonín Pitínský, Jaroslav Pížl, Tomáš Přidal, Martin Reiner, Pavel Řezníček, Miroslav Salava, Michal Šanda, Jana Soukupová, Petr Stančík, Marek Stašek, Dariusz Tkaczewski, Bogdan Trojak, Ivan Wernisch
Ocena 0,0
Jaszmije Smukw... Michal Ajvaz, Leoš ...

Dziwna to książka, jak to książki tego autora. Ja je jednak na swój sposób lubię. Wydawnictwo Stara Szkoła rzadko kiedy zawodzi moje oczekiwania.

Inspektor Lavabo prowadzi śledztwo w sprawie pożaru w którym zginęło 12 samic nosorożców, które były hodowane na Cesarskiej Wyspie w Pradze. Trop prowadzi do 7 obrazów czeskiego malarza sprzed stu lat. Każdy jest w innym muzeum i każdy ma z tyłu tajemniczy numer lub literę. Wtedy inspektorowi wpada w ręce tajny dziennik Goethego z czasów podróży poety do Czech. Oto szalona kryminalno-sensacyjna powieść prosto od naszych południowych sąsiadów.
Typowa czeska powieść pełna absurdów i niesamowitych zbiegów okoliczności. Wszystkie występujące postacie są specyficzne, a nasz inspektor jest genialny i błazeński jednocześnie. W akcji jest idealnym agentem, normalnie czeski 007 - wszystko przewidział, wszystko zaplanował, wszystko idealnie wykonał oraz ma niesamowite powodzenie u kobiet oczywiście 😅 Tylko jednej rzeczy nie przewidział, że wywalą go z pracy 🤣 Oprócz typowo nietypowej pracy policjanta Lavabo pokazuje nam najbardziej znane perły praskiej architektury. Można się przy okazji czegoś ciekawego dowiedzieć.
Powieści powstające w Czechach to inny poziom. U nas nikt czegoś takiego by nie napisał, bo my nie umiemy się z siebie śmiać. Nikt inny nie potrafi tak jak czescy literaci połączyć na pierwszy rzut oka niepasujące do siebie elementy, żeby powstało coś tak niesamowicie interesującego.
Polecam. Czeska literatura nie zawodzi!
Ocena 7/10
Instagram @moze_booka

"Kiedy miał półtora roku, po raz pierwszy zobaczył siebie w lustrze i wytarł sobie resztkę kaszki z czubka nosa."

Petr Stančík napisał mistyfikację. Mistyfikacją jest to, że jego książka jest kryminałem, mistyfikacją są występujące w niej miejsca (istnieją realnie, lecz wyglądają inaczej) oraz postaci. "Wszystkie postacie występujące w tej książce wymyśliłem. W rzeczywistości są o wiele gorsze" - mruga do czytelnika przewrotnie z motta przed Prologiem, w którym przedstawia wybitnie uzdolnionego człowieka obdarzonego Aspergerem - tylko po to, by go natychmiast uśmiercić.
"Wraz z ostatnim wydechem uszła z niego również dusza. Przypominała kwiat lotosu płynący pod prąd ku wodom prapoczątku, wróciła do nieba, w którym znalazła wreszcie wieczny spokój, albowiem doskonałość nie wytwarza żadnych bodźców."
Myślałem, że w tym Prologu autor pisze o sobie, bo też po maturze przez 4 lata imał się prac fizycznych, no i ze zdjęcia wygląda, że mogli się nad nim znęcać w szkole, ale chodzi o stróża nosorożarni. Szczygieł, który napisał krótkie Posłowie, zdradza, iż fejkiem są także (często interesujące) motta przed kolejnymi rozdziałami: realne książki nie zawierają takich zdań, a niektóre z podawanych tytułów nie istnieją. (...)

Całość pod adresem: https://nakanapie.pl/recenzje/po-francusku-umiem-co-najwyzej-zamowic-dziewczyne-w-bezrozec

O rany. Powieść absurdystyczna, co nawet czasem się sprawdza i jest zabawne, ale czemu tu jest tyle seksizmu, czemu główny zły to jest trans eko-terrorysta, czemu GB śpi z tyloma kobietami? Niesmaczne to dla mnie w większości,

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno mi ocenić tę książkę, bo mnie się takie utwory po prostu nie podobają. Zmyliło mnie zaliczenie „Bezrożca” do kryminałów. Faktycznie, jakaś tam intryga kryminalna jest, ale na pewno nie ona gra tu główne skrzypce. Istotne są tu raczej nonsensowne sytuacje, w które co rusz ładuje się główny bohater. Mnie się nawet podoba wplecenie w fabułę pewnej dawki absurdu, bo to świadczy o dystansie autora do siebie, świata i swojej twórczości, ale tu było tego za dużo. Są fragmenty zasługujące na najwyższe pochwały, co do mistrzostwa języka – dotyczą one zwłaszcza spożywania alkoholu. No i wynalazek gloglobusa – aż przykro, że nie ma takiego w sprzedaży. Ale cała reszta to morze dziwacznych sytuacji, postaci, miejsc i wydarzeń. Dla miłośników tego rodzaju literatury „Bezrożec” to zapewne perełka. Mnie nie urzekł.

Nie sądziłam, że spotkam czeską wersję Mendozy, a tu proszę, jaka niespodzianka. Poza tym, choć wydaje się to niemożliwe, jest to wersja wyrafinowana. Pełna subtelnego humoru. Gier słownych. Takich wspaniałych, rzucanych mimochodem uwag, nad którymi czytelnik cmoka dłuższą chwilę. Ale też wiedzy. I to z różnych dziedzin. Od informacji o stolicy Czech, Pradze, przez malarzy i kompozytorów, po pisarzy i to nie tylko tych czeskich. Jest tu nawet słów kilka o loży masońskiej. No i o szczególnych wynalazkach, między innymi gloglobusie, służącemu do alkoturystyki stacjonarnej. Za to można się nim poruszać nie tylko w przestrzeni, lecz również w czasie. Bawiłam się podczas lektury wyśmienicie. Nie pozostaje mi nic innego, niż zachęcić. Nawet tych, którzy do literatury naszych południowych sąsiadów podchodzą z lekką ostrożnością.

No po prostu: czeski film 😃 Absurdalny humor, metafizyka, odniesieni do kultury wysokiej i niskiej i ogólna, czeska jazda bez trzymanki.

Długo tu nie zaglądałam, a i z regularnym czytaniem był w ostatnim czasie kłopot. Obowiązki niekiedy za mocno pochłaniają, ale myślę, że powoli zaczynam się znów czytelniczo rozkręcać, czemu sprzyja chociażby urlop. Do rzeczy jednak!

Czekałam na kolejną książkę Petra Stančíka z ogromną niecierpliwością, ponieważ "Młyn do mumii" niezmiennie uważam za literackie mistrzostwo i byłam ciekawa, czy tak wybitna książka była tylko szczęśliwym, jednorazowym wybrykiem autora, czy też może zwiastunem, że każda kolejna jego powieść wywoływać będzie podobne emocje. Przynajmniej u mnie. I póki co stwierdzić mogę, że na pewno nie był to wybryk. "Bezrożec", podobnie zresztą jak "Młyn do mumii", zabiera nas do Pragi znanej i nieznanej jednocześnie. Kto był, ten na pewno poczuje klimat tego miejsca, ale równocześnie zauważy, że coś tu jednak jest "nie tak". Wyobraźnia Stančíka, bardzo nieprzewidywalna i niepohamowana, wkrada się do rzeczywistości zupełnie ją przebudowując i tworząc coś zupełnie nowego i nieoczekiwanego. Zresztą główny wątek powieści, od którego wszystko się zaczyna, sam w sobie jest już zapowiedzią bardzo luźnego podejścia pisarza do rzeczywistości. Właściwie wszystko, co tu opisano, mogło się wydarzyć, ale i nie mogło. Bo przecież teoretycznie mogło być tak, że pewien przedsiębiorca będzie hodował samice nosorożca, a dokładnie mówiąc dwanaście przynoszących mu niebagatelne zyski samic, które w tajemniczych, wymagających wyjaśnienia okolicznościach zostają zamordowane, wręcz unicestwione, prawda? A jednak sprawa jest - co trzeba przyznać - dość dziwna. Właśnie - ta książka przesiąknięta jest "dziwnością", balansowaniem na krawędzi niemożliwego i możliwego. Można się zupełnie zatracić w tych zaułkach, które autor tak niesamowicie dla nas wyrysował z pełną świadomością, jestem tego pewna, co nam funduje. Cała powieść wydaje się przy tym jednym wielkim pytaniem o to, w co wierzymy, co nas przekonuje, co zastanawia, co uważamy za prawdopodobne, a co nie. Do faktów doklejono zręcznie informacje, które nie mają z nimi nic wspólnego, a więc tworzą chwytliwe kłamstwa o solidnych podstawach. W dobie pojawiania się różnorakich treści popartych dowodami, badaniami, dokumentami, gdzie każdy znajdzie argument dla swoich poglądów, nie jest łatwo dojść do prawdy, nietrudno natomiast dać się oszukać. Prowadząc śledztwo wspólnie z głównym bohaterem, musimy mieć się na baczności. Musimy mieć się na baczności, czytając.

Ta książka jest jedną, wielką abstrakcją i mistyfikacją, która pociąga i bawi. Choć nie tylko - daje też do myślenia. Polecam z czystym sumieniem!

Sama przyjemność z czytania, sporo zabawnych momentów, fajna proporcja absurdu i intryg.

Absurdalna i zabawna czeska komedia. Polecam! Czyta się jednym tchem.

Absurdalna i zabawna czeska komedia. Polecam! Czyta się jednym tchem.