Motyw ukryty. Z archiwum profilera

2020-05-20
2020-05-20
zbrodnia morderstwo profiler profilowanie

Po nitce do kłębka

Po przeczytaniu „Zbrodni niedoskonałej” miałam pewien niedosyt, ta książka jest lepszą „siostrą” poprzedniej. Wnioski, do których dochodzi profiler są bardziej rozwinięte.

Jedyne zastrzeżenie, to zmienione dane sprawców lub rodzin ofiar i samych ofiar - pomimo, że sprawy są powszechnie, w większości znane. Po za tym fantastyczna perspektywa połącznia spojrzenia zawodowego profilera i autorki bestsellerowych kryminałów - gorąco polecam.

Audiobook❤️
Autorka bestsellerowych powieści kryminalnych Katarzyna Bonda i wybitny profiler dr Bogdan Lach przedstawiają najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Autorzy krok po kroku prowadzą czytelników przez kolejne etapy poszukiwań sprawców zbrodni. Znajdują dowody lub zbierają dane wiktymologiczne tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Demaskują tajemnice z pozoru zwykłych ludzi, którzy okazują się przestępcami. Dzięki umiejętnościom i pracy profilera winowajcy odpowiedzą za popełnione zbrodnie. Książka dla tych, którzy interesują się true crime. Słuchało się fantastycznie. Od tych Historii jeżył mi się włos na głowie a praca profilera zadziwia. Warto przeczytać jeżeli interesują cię sprawy kryminalne. Polecam❤️

Audiobook❤️

2089

Autentyczne sprawy kryminalne;morderstwa,zaginięcia,samobójstwa ukazane od punktu widzenia pracy policyjnego profilera .Bo jak się okazuje nawet najdrobniejszy szczegół ma ogromne znaczenie,Do przeczytania akurat tej książki zachęciło mnie spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą,która niezwykle ciekawie opowiadała o profilowaniu.Gorąco polecam!!

Niemal od zawsze czytam kryminały.
Bardzo to lubię i jest to dla mnie jedna z większych przyjemności 🙂. Ostatnio prócz książek, czy audiobooków coraz częściej sięgam po podcasty true crime, więc gdy tylko zobaczyłam tę pozycję na Legimi - uznałam, że będzie to idealna pozycja dla mnie... Niestety nie była i jestem tym faktem dość rozczarowana.
"Motyw ukryty (...) Z archiwum profilera" jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością pani Katarzyny Bondy i już dziś jestem bardziej niż pewna, że będzie też ostatnią.
Książka to chaos do kwadratu... Nie widzę klucza, według którego autorka dobierała konkretne historie. Wszystko wygląda na przypadkowe i zupełnie jak pisałam wcześniej "chaotyczne". Taka składanka od "Sasa do lasa". Same historie ich objaśnienie i komentarze potraktowane po macoszemu i mało ciekawe.
Opisy sprawców i ofiar płaskie, takie jednowymiarowe.... Jako fanka tego typu literatury, to ta pozycja nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia, a najgorzej że zostawiła po sobie spory niedosyt...
#legimi
#czytamzlegimi
#katarzynabonda
#bogdanlach
#ukrytymotyw
#profiler
#lubimyczytac

Niemal od zawsze czytam kryminały.
"Motyw ukryty (...) Z...

Bardzo lubię podcasty kryminalne, tak jak i bardzo lubię oglądać jakieś filmy dokumentalne o mordercach, dziwnych przypadkach, lub nierozwiązanych sprawach. Dlatego kiedy zobaczyłam tę książkę postanowiłam ją kupić, bo mówię będzie to coś co mi się na pewno spodoba. I…

No tak nie da się mieć wszystkiego - podobno. Książka, a raczej reportaż miał w sobie ciekawe historie, które mogły zainteresować, ale przedstawienie je w taki sposób, gdzie tak naprawdę mam wrażenie, że było pisane po łebkach i na szybko nie jest dobrym zabiegiem.

Nie wiem co napisać, bo mam mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo mi się podobała, bo były ciekawe zbrodnie, które w pojęciu laika są zagwozdką i nigdy nie wpadłabym na rozwiązanie, albo nie przyszło mi do głowy, że w człowieku może być tyle pokładu nienawiści, albo złości. Chociaż po tym co dzieje się w dzisiejszych czasach nic mnie nie zaskoczy.

Spodziewałam się czegoś więcej, więcej chaosu w niej, a mogłaby być świetnym reportażem.

Beznadzieja. Najpierw zbrodnie, opisane po łebkach językiem i stylem rodem z tabloidu typu Fakt czy Superexpress.
Potem jakiś komentarz kursywą, nie wnoszący nic, lub mało.
Potem jakieś przepisane z podręczników fragmenty, językiem podręcznikowo- naukowym.
Książka nic nie wniosła do mojego życia, oprócz ugruntowania niechęci do autorki Katarzyny Bondy, jak i Bogdana Lacha.
Imiona bohaterów jak i miejsce akcji zostały zmienione (niektóre fakty również ),nie wiadomo po co, skoro o podcastach kryminalnych i prasie te dane są ogólnodostępne.
Poza tym, jest wiele bardzo dziwnych i wątpliwych merytorycznie fragmentów.
W jednej historii, mimo braku jakichkolwiek informacji na ten temat, przedstawione jako fakt jesl, że dziewczyna była w związku z koleżanką, tylko dlatego, że chodziła do szkoły sportowej z internatem i nie miała dostępu do płci przeciwnej (choćby była w więzieniu !) i na pewno miała złe wzorce w rodzinie (chociaż na to też informacji brak). Tak jakby nie mogła po prostu być homoseksualna. Musi być jakiś powód i to koniecznie patologiczny, tak choćby na świecie nie było lesbijek.
Drugi smaczek : "Choć wyglądał jak zakapior, w głębi duszy i serca pozostał naiwniakiem. Ciężko przeżywał porzucenie przez ukochaną Wirulę, martwił się o ginące lasy, wieloryby i zatrucie powietrza. Pragnął nadać życiu głębszy sens. Poszukiwał wciąż jakiejś idei, o którą mógłby walczyć, zawierzyć jej ."
No rzeczywiście, naiwniak. Dodam, że to opis bohatera zaprezentowany przez autorkę. Nie na zasadzie, że ona cytuje jakiegoś innego przestępcę, dla którego ktoś, kto martwi się o środowisko to "naiwniak".
Ręce opadają...

Potem jakiś komentarz kursywą, nie wnoszący nic, lub mało.

Przerażająca, momentami obrzydliwa.
Bardzo szczegółowo opisane historie morderstw. Ciekawa książka. Jedna z lepszych z tego gatunku, jakie do tej pory czytałam.

Przerażająca, momentami obrzydliwa.

Przy podcastach kryminalnych ta książka wypada słabo ...

Przy podcastach kryminalnych ta książka wypada słabo ...

Kolejna świata książka Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha. Kolejne zbrodnie, które dla policyjnego profilera nie są tajemnicą. Niesamowita wnikliwość w analizowaniu szczegółów zbrodni zasługuje na wielki szacunek dla osób zajmujących się tą ciężką pracą.

• Literatura faktu
  • Audiobooki