Motyw ukryty. Z archiwum profilera

zbrodnia morderstwo profiler profilowanie

Oficjalne recenzje i

Po nitce do kłębka

640 9 47

Trafiłam na tą książkę przypadkiem. Historia była przytoczona w jednym z podcastów kryminalnych.
W tej książce jest prawdziwe true crime, a to jest coś co bardzo lubię i cenię. Podobało mi się bardzo choć nie była to dla mnie lektura szokująca.

Niewiem, na ile gustujecie w kryminalnych historiach, dodatkowo jeszcze tych 100% prawdziwych, ale ja za nimi wręcz przepadam ❤. Wiem, że pokazuję na #bookstagrampl raczej romantyczną stronę, jednak nie dajcie się zwieść - kryminały zapoczątkowały moją miłość do czytania, wiele lat temu😍.

Uwielbiam książki Katarzyny Bondy, a "Motyw Ukryty" to zbiór kilkunastu, prawdziwych i wstrząsających zbrodni.

➡️ "Autorka bestsellerowych powieści kryminalnych Katarzyna Bonda i wybitny profiler dr Bogdan Lach przedstawiają najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego."

Uwielbiam słuchać podcasty kryminalne (Kryminatorium, Karolina Anna, Justyna Mazur), i w kilku historiach ta książka była przytaczana.

Niesamowicie polecam, jeżeli interesują Was prawdziwe, brutalne wydarzenia.

Książka jest dobrym połączeniem warsztatu pisarskiego pani Bondy z bogatym doświadczeniem dr Lacha, jednak jest to raczej zbiór opowiadań niżeli pozycja, z której można pozyskać informacje o pracy profilera. Jest to nieco rozczarowujące, gdyż poznajemy genezę historii kryminalnej i jej rozwiązanie ze wskazaniem sprawcy, jednak momentami brakuje odpowiedzi na pytania jak sprawcę wytypowano? W jaki sposób powstał profil i na podstawie jakich danych?

Autorzy dobrze portretują polską społeczność przestępczą, w szczególności różnorodne motywy zbrodni: patologiczna zazdrość, konflikty, motywy seksualne czy erotyczne. Przeczytamy także o historiach przemocy w rodzinie zarówno tych podręcznikowych, jak i skrajnych, poznamy także motyw przewodni zbrodni, którym była relacja kazirodcza. Nie zabraknie również surowych danych statystycznych jak np. analiza tego, kto częściej popełnia samobójstwa i w jakiej grupie wiekowej ofiar jest najwięcej. Na końcu pozycji znajduje się również bogata bibliografia, słowniczek pojęć i wykaz ośrodków świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie na terenie Polski.

Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że dzięki „zagadce” każdy czytelnik będzie mógł na chwilę stać się profilerem i próbować rozszyfrować zagadkę przygotowaną przez autorów. Warto podkreślić słowo „próbować”, bo moim zdaniem ww. zagwozdka jest tak skonstruowana, by zwykły zjadacz chleba nie był w stanie jej rozwiązać, ale to jedynie moje subiektywne odczucie.

Niestety, całokształt książki sprawia wrażenie napisanej jedynie na potrzeby wciąż rosnącego popytu na tego typu literaturę bez większego zaangażowania i przygotowania, bo i po co zbędny wysiłek, skoro takie nazwiska i tak się sprzedają?

Dla sympatyków tego rodzaju tematyki książka będzie ciekawa, ale nie określiłabym jej mianem wywindowanej pozycji. Podczas lektury towarzyszy poczucie, że są to historie opowiedziane ze swadą przy spontanicznej przy kawie. „Motyw ukryty” to szczypta literatury faktu i przewaga luźnej pogawędki o zbrodniach z rodzimego podwórka.

Czyta się szybko, choć ze względu na tematykę, lektura bywa trudna. Widać u Pani Bondy praktykę operowania słowem, a u Pana Lacha doświadczenie profilera, ktorym chce się podzielić. I to właśnie doświadczenie czyni tę książkę wyjątkową na rynku true crime w Polsce. Dla fanów tego obszaru będzie to zdaje się pozycja obowiązkowa.

Świetnie napisana książka prezentująca mnóstwo mrożących krew w żyłach historii. Dzięki wiedzy pana Lacha i lekkiemu piórowi pani Bondy czytelnik spędzi czas przyjemnie. Przez to, że historie należą do kategorii true crime i są oparte na prawdziwych historiach, często są niesatysfakcjonujące: brakuje skazania winnego, nie ma informacji co dalej ze sprawą albo zakończenie historii ma gorzki posmak. Osobiście gustuję w tego typu opowieściach - wolę je niż polukrowaną fabułę wielu powieści. Dla mnie 10/10 i na pewno sięgnę po więcej książek pani Bondy.

Uwielbiam kryminalne podcasty, towarzyszą mi praktycznie cały czas – w samochodzie, podczas sprzątania czy gotowania. Więc historie prawdziwych zbrodni, tym razem na papierze, od razu bardzo mnie zainteresowały.

Co prawda niektóre z nich już znałam, ze wspomnianych wcześniej podcastów, ale to absolutnie nie przeszkadzało mi w poznaniu ich kolejny raz, a wręcz ciekawie było spojrzeć na nie od strony innego twórcy.

Pisarka Katarzyna Bonda oraz profiler Bogdan Lach to naprawdę świetny i zgrany duet. Pisanie na temat tak makabrycznych wydarzeń jakie opisane są w książce na pewno nie jest łatwą sprawą, a do tego informacje na ich temat trzeba przekazać czytelnikom w sposób przystępny, zrozumiały i taki, który nie wystraszy ich po 10 stronach. Wg mnie, ta sztuka jak najbardziej się udała. Dodatkowo w książce znaleźć możemy także części poświęcone profilowaniu kryminalnemu, to bardzo ciekawa strona poznawania historii przestępstw, motywów osób które ich dokonały oraz ich umysłów.

W książkę „wsiąknęłam” naprawdę szybko i ciężko było mi się od niej oderwać. Już dawno książka na faktach tak bardzo mnie nie wciągnęła. Może jest to sprawka mojego indywidualnego zainteresowania sprawami kryminalnymi i psychologią śledczą, a może dobrze napisane przez autorkę reportaże. A może jedno i drugie, co już w ogóle jest połączeniem wręcz perfekcyjnym.

I mimo tych pochlebnych słów powyżej, chciałabym jednak zaznaczyć, że nie jest to książka dla każdego – sprawy w niej przedstawione nie są sprawami łatwymi ani przyjemnymi, jednak dla pasjonatów true crime, kryminałów i historii ”z dreszczykiem” powinna być to jedna z obowiązkowych pozycji.

Książka dobra, czyta się bardzo sprawnie, przedstawione historie są interesujące i szokujące jednocześnie. Książka zostawia jednak pewien niedosyt, czasami brak info o skazaniu, czasami brak info o argumentacji sądu czy drugiej strony, jakby pomijanie niewygodnych faktów żeby pasowało pod koncepcje. Brakuje w tym wszystkim nieco polemiki i pokazania, ze Pan Lach tez się może pomylić.Dla fanów podobnego rodzaju literatury na pewno warto bo pochłania się książkę godzinami a nie dniami.

Druga kapitalna książka duetu Kasia Bonda - Bogdan Lach. Książka ta nie tylko wciąga, ale także szokuje i przeraża historiami, jakie naprawdę miały miejsce, jak również jest jednocześnie niesamowitą kopalnią wiedzy z zakresu kryminalistyki, profilowania i psychologii śledczej. Ponadto oboje autorów słusznie zwraca uwagę na to, że profilowanie śledcze jest dziedziną mającą przyszłość odnośnie ścigania sprawców przestępstw oraz pokazuje, że dzięki niej dochodzi do szybkiego ustalenia i wykrycia sprawcy, co niewątpliwie powoduje przyśpieszenie prowadzonego postępowania karnego. Jak najbardziej warto zagłębić się w tą naprawdę fantastyczną powieść.

Bardzo dobra książka, niezwykle ciekawa ze względu na prawdziwość zdarzeń. Wciągnęła mnie dosyć mocno.

Książka o drastycznych opowieściach. Na pewno na długo zostanie w mojej głowie. Świetnie wyjaśnione co i jak. Można bardzo dużo dowiedzieć się o zawodzie profilera. Jeśli ktoś interesuje się takimi rzeczami to polecam.

Video

Video