Dobre żony. Wydanie ilustrowane

Okładka książki Dobre żony. Wydanie ilustrowane
Louisa May AlcottFrank Thayer Merrill Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Małe kobietki (tom 2) klasyka
klasyka
1992-01-01
Data 1. wydania:
2004-06-17
Zofia Grabowska
klasyka literatury literatura amerykańska miłość powieść społeczno-obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne siostra USA XIX w.

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Na półkach: , , , , ,

Druga część historii sióstr March może nieco rozczarować. Brakuje mi tutaj więzi pomiędzy nimi, która była widoczna w pierwszym tomie. Wiem, że w Stanach te książki wyszły razem jako jeden tom i może wtedy historia wydaje się bardziej spójna i naturalna. W "Dobrych żonach" każda siostra dostaje swój oddzielny wątek. Książka jest zdecydowanie bardziej konserwatywna i rozumiem, czemu niektórym może się nie podobać. Mimo że pierwsza część była bardzo moralizatorska, to miało to swój urok, podczas gdy w drugiej męczące stają się nieustanne wstawki pani March na temat tego, jak powinny zachowywać się kobiety w małżeństwie. Mimo to książka pozostaje przyjemnym czytadłem, jeśli ktoś przepada za XIX wiekiem i perypetiami panien do wzięcia.

Kolejna część małych kobietek, według mnie ciekawsza i trochę więcej akcji, więc czytało mi się lepiej i ogólnie oceniam wyżej tą część. Wydanie ładne, ilustrowane. Mimo, że to wielkie tomisko, to czyta się szybko i lekko. Nadal trochę moralizatorstwa ze strony autorki, ale mniej niż w pierwszej części. Na pewno można poczuć klimat tamtej epoki i zupełnie inną mentalność. Czasem pewne fragmenty nie są dla mnie zrozumiałe bo traktują o konwenasach tamtego wieku.

Trochę kocham tę książkę, ale z drugiej strony jestem mega wkurzona i nie mogę się pogodzić z tym, że Laurie ożenił się z Amy, a nie z Jo. Pomocy. Przecież ja przez paręset stron byłam przygotowana na ich ślub. I cios. Prosto w serce. Chyba nie wybaczę tego autorce nigdy. Potrzebuję jakieś alternatywnej książki do tej, w której oni jednak tworzą wspólny dom. Wspólne dialogi i błyski w oczach.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kontynuacja losów bohaterek z "Małych kobietek" - nadal przesłodka fabuła z morałem, już nieaktualna w porównaniu do naszych czasów (a przynajmniej nie w pełni aktualna). Beztroski czasoumilacz. Dla mnie jest to słabsza pozycja niż pierwsza część i po pozostałe na pewno nie sięgnę.

Miła, bardzo przyjemna i mądra lektura. Byłam bardzo ciekawa losów sióstr March, a najbardziej mojej ukchanej Jo. Nie zawiodłam się. Choć z początku przewidywałam jej inną przyszłość, to ta droga, którą wybrała nie była złą drogą, a najlepszą dla niej. Bardzo to ciepła książka, napisana miłym językiem i odrobiną humoru. Bardzo polecam przeczytać, nie zawiedziecie się Państwo :)

Ta część dorównuje "Małym kobietkom". Szkoda że Beth umiera:) Była naprawdę fajną bohaterką!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Napisana pięknym językiem, ta wzruszająca książka powinna być według mnie lekturą szkolną.

"Dobre żony" to kontynuacja rozchwalanych wszem i wobec, chyba na większości kont na bookstagramie "Małych kobietek" od Louisy May Alcott.
Dobre żony zaczęłam w zeszłym roku, ale doszłam tylko do połowy i jakoś o niej zapomniałam zaczynając czytać inne książki.
Teraz podjęłam kolejną próbę przeczytania i tym razem była to próba udana 😅
Ksiązka, co oczywiste przedstawia dalsze losy 4 sióstr March. Dla mnie były one bardziej interesujące niż te przedstawione w poprzedniej części, wszystko z racji wieku w którym są dziewczyny. Nie skupiamy się tu na dziecięcych zabawach, ale razem z bohaterkami "wchodzimy" w dorosłe życie.  Mamy perypetie młodej żony i matki, mamy nieszczęśliwą miłość, mamy młodą dziewczynę, która żyje za granicą z dala od najbliższej rodziny, trochę smutku, ale przede wszystkim ciepła rodzinnego i miłości.
Podsumowując, tak jak pisałam w komentarzu u @filizankazmieta uważam, że ta książka jest naprawdę dobra (ostatecznie, nawet lepsza od małych kobietek) i cieszę się, że podjęłam kolejną próbę lektury, ale nie planuje czytać dalszych tomów, ponieważ ich opisy nie zainteresowały mnie nawet w najmniejszym stopniu, więc swoją przygodę z siostrami March kończę na "Dobrych Żonach" 😉

Teraz podjęłam kolejną próbę przeczytania i tym razem była to próba udana 😅
Ksiązka, co oczywiste przedstawia...

Ten tom był o wiele lepszy od poprzedniego. Dostałam od niego w zasadzie to, co niby miały mi dać 'Małe kobietki' - ciepło i rodzinny klimat. Choć nadal była umoralniająca, to nie rzucało się to aż tak bardzo w oczy. Bohaterowie też zyskali w moich oczach jakąś głebię. No i fabuła była też o niebo ciekawsza i lepsza niż w poprzednim tomie. 'Dobre żony' potraktuje jednak jako ostatnią część tej serii, bo w zasadzie również ich zakończenie brzmi, jakby autorka żegnała się już z to bohaterami.

Cudowna książka, miło się czytało😊. Bardzo ładnie zostały w niej ukazane dalsze losy sióstr. W pierwszej części jako dziewczynki i młode kobiety, panny March tylko marzą o tym jak będzie wyglądać ich przyszłość, natomiast w drugiej przystępują do ich realizacji. Autorka ukazuje w "Dobrych żonach" to, że żeby marzenia mogły się spełnić trzeba na nie pracować i nie zawsze może się to udać. Gorąco zachęcam do lektury.