Maska Śmierci Szkarłatnej

Okładka książki Maska Śmierci Szkarłatnej Edgar Allan Poe
Okładka książki Maska Śmierci Szkarłatnej
Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Latona kryminał, sensacja, thriller
The Masque of the Red Death
Oficyna Wydawnicza Latona
1992-01-01
1992-01-01
Bolesław Leśmian

Dawno nie czytałam opowiadań A. E . Poe i nie żałuję, że sięgnęłam po jedno z nich.
Zaintrygował mnie tytuł: Maska śmierci szkarłatnej.
Krótkie, ale dające wiele do myślenia, opowiadanie skłoniło mnie do refleksji nad przemijaniem życia i nieuchronnym jego końcem!
Przed śmiercią nie ma ucieczki to ... oczywista oczywistość !

Zaintrygował mnie tytuł: Maska śmierci szkarłatnej.
Przed śmiercią nie ma ucieczki to ... oczywista oczywistość !

Gdy dżuma opanowała świat, książę Prospero zebrał wybranych, kobiety i mężczyzn, oferując im miejsce w jednej ze swoich twierdzy tak, by mogli uniknąć choroby i śmierci. Pewnego dnia organizuje huczny bal maskowy - a za murami jego zamku śmierć w dalszym ciągu zbiera swe krwawe żniwo. Majestatyczny zegar, który wybija pełne godziny wzbudza w weselnikach dziwnych strach, jednakże dopiero o północy zaczynają się dziać przerażające rzeczy, gdy tłum zauważa osobę przebraną niczym zwiastun Śmierci Szkarłatnej przed którą wszyscy się trwożą.

W tej gotyckiej noweli Poe niesie nie tylko trwogę, ale także zmusza czytelnika do refleksji nad własnym życiem i nieuchronnością śmierci. Nowela po raz pierwszy ukazała się w 1842 roku, a później doczekała się nawet adaptacji filmowej.

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj:

W tym roku również sięgnęłam po dzieła Poe (teraz już wiecie dlaczego, są mega krótkie). Byłam ciekawa kolejnych jego historii. Tym razem mamy historię z epidemią śmierci szkarłatnej. Wspaniałe opisy przenoszące nas do zamku króla Prospero. Jak zwykle końcówka daje do myślenia. POLECAM

Śmierć, choroba i biada przeplatają się w tej historii - jak z resztą często u Poego. W tym utworze jednak, możemy odnaleźć pewne uniwersalne przesłania - nie uciekniesz przed przeznaczeniem, nie uciekniesz przed śmiercią, która jest przecież nieuchronna ... próbujesz żyć tak jakby jej nie było ? Tak jakbyś zapomniał, że każdego z nas czeka koniec ? - To błąd, śmierć przyjdzie i każdy w chwili odejścia z tego świata będzie wobec niej równy.

Klimatyczna nowelka Poe'go o równości wobec śmierci i o tym, że nie można przed nią uciec. Komnaty, bal maskowy i zegar, który nieuchronnie przypomina o przemijaniu. Wszystko to zgrabnie składa się na niedługą, ale jedną z najlepszych nowel amerykańskiego pisarza i poety.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Wiktor Korzeniewski) wpływa na ocenę.

Historia ukazuje, że żadne pieniądze nie uchronią człowieka przed utratą zdrowia a nawet życia...

Opowieść typowa dla E. A. Poe- barokowy język, makabra i nieuchronność śmierci.

Opowieść typowa dla E. A. Poe- barokowy język, makabra i nieuchronność śmierci.

Wizytówka Edgara Poe. Umiejętnie prowadzony niepokojący klimat.

Wizytówka Edgara Poe. Umiejętnie prowadzony niepokojący klimat.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska