Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw

Okładka książki Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw Patricia Wiltshire
Okładka książki Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw
Patricia Wiltshire Wydawnictwo: Feeria Science reportaż
reportaż
Traces: The memoir of a forensic scientist and criminal investigator
Feeria Science
2020-03-11
2020-03-11
Adam Wawrzyński
kryminalistyka morderstwo śledztwo żwłoki

Ekolog sądowy- jego praca, codzienność i życie prywatne. Dobrze się czyta.

Ekolog sądowy- jego praca, codzienność i życie prywatne. Dobrze się czyta.

Ekolożka sądowa Patricia Wiltshire w książce,,Ślady zbrodni '' opowiedziała w jaki sposób natura pomaga w ujęciu groźnych przestępców . Fascynujące jest to , że odrobina piasku pod butem, liść czy kępka trawy mogą skierować podejrzenia na właściwą osobę. Autorka przybliżyła metody pracy ekologa sądowego, w ciekawy sposób opowiedziała o tym jakie procesy zachodzą w ludzkim ciele po śmierci . Interesujący był również rozdział o roślinach które leczą, a w przypadku przekroczenia pewnej dawki stają się trucizną. Książka jest bardzo ciekawa, ale autorka odbiegała od tematu opowiadając o swoim życiu . Kompletnie nie spodobało mi się jej przekonanie , że śmierć kończy wszystko, po niej nie ma nic, a dusza ludzka to substancja chemiczna . Co więcej Patricia Wiltshire uważa to za pewnik ! To żaden pewnik, jedynie jej opinia , toleruję czyjeś przekonania, ale źle to odebrałam , reszta bez zarzutu.

Niesamowity zawód ma Autorka! Niesamowite są możliwości nauki w wykrywaniu okoliczności przestępstw! A jednak jakoś nie czytało mi się tej książki porywająco... Nie wiem, dlaczego. Zbyt wiele szczegółów? Zbyt wiele wątków osobistych? Czytywałam i bardziej szczegółowe książki i bardziej osobiste, a podobały mi się. Tutaj coś nie zagrało. Ale nie żałuje, bo wcześniej pojęcia nie miałam o takich możliwościach kryminalistyki!

Książka, z której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nt. śladów, które niepostrzeżenie odciskają się na naszym obuwiu, rzeczach i pozwalają odkryć przebieg zdarzeń. Nie podobało mi się, że w książce było dużo fragmentów osobistych wywodów autorki zamiast rozwijania głównego tematu.

Trochę za dużo szczegółów o życiu Autorki.

Trochę za dużo szczegółów o życiu Autorki.

Muszę przyznać, iż jest to bardziej książka naukowa, choć mniej więcej w połowie zaczął się prawdziwy, wciągający reportaż. Od tych wszystkich nazw, pyłków, zarodników i roślin można dostać prawdziwego zawrotu głowy ;) Jednak książka ukazuje ciekawy aspekt medycyny sądowej, zabierając nas na miejsca zbrodni i analizując wszelkie pozostawione ślady i dostępne wskazówki.
Bardzo interesująca pozycja, zwłaszcza dla miłośników Trupiej Farmy - jest tu o niej kilka wzmianek.

Autorka jest ekologiem sądowym i specjalizuje się w palinologia czyli nauce o pyłku roślin i zarodnikach grzybów. Swoją wiedzą wspiera brytyjską policję w rozwiązywaniu popełnionych przestępstw (głównie morderstw i gwałtów). Jeżeli ktoś oczekuje od tej pozycji szczegółowych opisów popełnionych zbrodni to srodze się zawiedzie. Autorka nie skupia się na szczegółach popełnionych zbrodnii ale drobiazgowo opisuje swoją pracę od strony eksperta sądowego i właśnie to jest najbardziej fascynujące. Wiltshire udwania, że tak mało znana dziedzina naukowa może mieć tak duże znaczenie w kryminologii. Autorka w treść książki wplotła również szczegóły ze swojego prywatnego życia, które sprawiły że mój szacunek do tej kobiety wzrastał wprostproporcjonalnie do ilości przeczytanych stron. Nie jest to książka dla każdego ale fan literatury kryminalistycznej będzie zadowolony.

Mówi się, że zabieramy ze sobą cząstkę każdego miejsca jakie odwiedzimy. I choć bardziej chodzi tu o wspomnienia i emocje z nim związane okazuje się, że z naszych wypraw wracamy bogatsi o jeszcze inne drobiazgi.

Czy wiecie czym jest palinologia? Krótko mówiąc to nauka o pyłkach roślin i zarodnikach grzybów 🍄 To właśnie te mikroskopijne cząsteczki osiadają na naszych ubraniach podczas spaceru po lesie, zabawie w przydomowym ogródku czy wycieczki w egzotyczne kraje. Ktoś doświadczony w pracy z nimi może pozyskać je z odzieży i włosów, rozpoznać gatunki, do których należą, a później zadziwiająco trafnie określić miejsce Waszej ostatniej wyprawy.

Właśnie tym zajmuje się Patricia Wiltshire autorka książki "Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw". Swoją wiedzą i doświadczeniem, zdobytym w trakcie długiej nauki i pracy jako archeolog środowiskowy, wspomaga policję w prowadzonych przez nią dochodzeniach. Pobieranie próbek z miejsca zbrodni, odnalezionych szczątków ofiary, pojazdu czy miejsca pobytu, które podejrzany podaje jako alibi, a później mozolna identyfikacja pyłków i zarodników- tak wygląda jej dzień pracy w trakcie trwania śledztwa.

Przyznam się Wam, że przed przeczytaniem tej książki nie byłam świadoma jak bardzo otoczenie może odcisnąć na nas swój ślad 😳 O palinologii słyszałam już wcześniej, jednak to że wykorzystywana jest w policyjnych śledztwach i to ze świetnymi wręcz rezultatami również było dla mnie nowością!

Jeżeli jesteście ciekawi jaką rolę mogą odegrać pyłki w wykryciu mordercy to bardzo polecam Wam tę książkę ♥️

Z jednej strony dzięki tej książce poznajemy niesamowitą dziedzinę nauki, jaką jest palinologia, czyli nauka o pyłkach roślin i jej zastosowanie w kryminalistyce. Mamy też troszkę ciekawostek ze świata botaniki.
Jednak, chociaż oba tematy bardzo mnie ciekawią, to sama książka momentami mnie nudziła. Dodatkowo jest ona biografią autorki.
Napisana bardzo przystępnym językiem, szybko i łatwo się czyta.

Napisana bardzo przystępnym...

Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw to ciekawa lektura, która niewątpliwie przypadnie do gustu każdemu, kto lubi zgłębiać zagadnienia z dziedziny kryminalistyki. Autorka przytacza wiele interesujących spraw, w których uczestniczyła, dzieli się też swoimi odczuciami i wydarzeniami z życia prywatnego. Książka pełna jest zaskakujących faktów, ciekawostek oraz historii rodem z najlepszych kryminałów, dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze. Polecam tę książkę każdemu, czytelnikowi, któremu nie straszne są opisy zbrodni oraz tym, którzy ciekawi są nietypowych technik stosowanych do rozwiązywania najbardziej zawiłych kryminalnych zagadek.

• Literatura faktu
  • True crime
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw