Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne

Lisa Sanders Wydawnictwo: Insignis zdrowie, medycyna
Diagnosis: Solving the Most Baffling Medical Mysteries
Dominika Braithwaite
Insignis
Diagnosis: Solving the Most Baffling Medical Mysteries
zdrowie, medycyna
Dominika Braithwaite

Ciało ludzkie potrafi nieźle zaskakiwać. Jak myślę nad pracą lekarzy to naprawdę nie jest łatwo zdiagnozować kogoś z nietypowymi objawami.

Przyznaję że jestem trochę zaskoczony tak niską oceną. Bardzo dobra i ciekawa książka. Autorka zebrała i przedstawiła w sumie 53 interesujące przypadki medyczne. Podzieliła je na 8 części gdzie każda część odpowiada poszczególnym symptomom i objawom takim jak gorączka, ból brzucha, ból głowy, duszności, urojenia, utrata przytomności, wysypka i osłabienie. Same przypadki...

Książka ma postać krótkich felietonów o bardzo nietypowych symptomach i chorobach, o których świadczą. Niektóre naprawdę potrafiły mnie zaskoczyć. Mimo, że tematyka do najprostszych nie należy książka jest napisana w formie, w której bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta.

Hello Moliki. O tej książce było i w sumie nadal jest bardzo głośno. Chyba nikogo nie zdziwiło to, że i ja po nią sięgnęłam 😉 Jeżeli lubicie serial Dr House to gwarantuję, że i ta książka przypadnie Wam do gustu. A dlaczego tak sądzę? A no dlatego, że autorka to Profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, autorka bestsellera „Zagadki medyczne i sztuka diagnozy”,...

Jak na medyczną książkę, czytało się ją bardzo lekko. Ułatwiony na pewno był podział na działy, które dotyczyły głównej dolegliwości. Rozdziały też nie były bardzo długie i nie męczyły.
Nie było to co prawda długie, detektywistyczne poszukiwanie diagnozy, ale kilka ciekawostek na pewno się z niej wyniesie.

Ocena: Piąteczka w pełni zasłużona.
Wrażenia: Nie wiem jak dla niemedycznych, ale jako lekarka byłam zachwycona i sama starałam się ustrzelić diagnozy. Oczywiście że chciałabym więcej szczegółów, ale to nie podręcznik (a mam taką jedną książkę z nieoczywistymi przypadkami i pięknie pokazanymi wynikami badań laboratoryjnych i obrazowych <3).
Dla kogo: Dla znajomych lekarzy w...

Książka ta składa się z VIII tematycznych części, które odpowiadają konkretnej dolegliwości. Są to: gorączka, ból brzucha, ból głowy, duszności, urojenia, utrata przytomności, wysypka i osłabienie. Każda opisana tutaj historia pacjenta posiada własnego dr Housa i jego pomocników :) Zdziwilibyście się ilu ich jest! Książka w dużej mierze ukazuje (nie)znaczną wyższość...

Obrzydza mnie widok krwi, to fakt. Ale uwielbiam za to seriale medyczne ("Doktor House", "Na dobre i na złe"), przyszła więc też kolej na medyczną książkę. Z tą książką zdążyłam się zapoznać jeszcze przed premierą- wielkie brawa za dobry PR. Pierwsze, co mnie w niej przyciągnęło to okładka. Poplątany stetoskop odzwierciedla to samo co tytuł- że znalezienie odpowiedniej...

O ile bardzo lubię książki o tematyce medycznej, to ta mnie bardzo nudziła. Ciężko mi było przez nią przebrnąć, a po dotarciu do ostatniej strony, pomyślałam: „nareszcie!”. Jest to zbiór opowieści o kilku nietypowych przypadkach.

Jeśli interesujesz się medycyną, to jest bardzo dobrze trafiłeś. Część przypadków opisanych w zwięzłych rozdziałach jest naprawdę zaskakująca, a sama książka pokazuje jak trudno jest postawić odpowiednią diagnozę i jak wiele finezji wymaga stawianie rozpoznania.

Dyskusje

• 2020