Osobisty przewodnik po Pradze

Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze
Filip SpringerMariusz Szczygieł Wydawnictwo: Dowody Seria: Nie w serii publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Nie w serii
Dowody
2020-05-26
2020-05-26
literatura polska praga czechy przewodnik podróże reportaż
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Wyróżniona opinia i

Osobisty przewodnik po Pradze

przeczytanych książek 416 napisanych opinii 93

Idealna przed wyjazdem do Pragi, o ile chcesz ją zwiedzać z alternatywnej strony, a Most Karola nie jest najwyżej na Twojej liście rzeczy do zobaczenia. Przewodnik przeplatają świetne opowiadania - anegdoty autora.

portret Pragi napisany z czułością i miłością. widać lata pana Mariusza spędzona na poznawaniu wciąż i wciąż Czech i ich stolicy i jego ogromną fascynację regionem. jak zawsze u Szczygła wspaniały język i jego niezawodne poczucie humoru.

Bardzo ,bardzo dobre.Świetne opisy miejsc i fantastyczny humor.

Bardzo ,bardzo dobre.Świetne opisy miejsc i fantastyczny humor.

Nieoczywisty przewodnik i nieoczywiste miejsca. Nawet bez planów odwiedzenia Pragi to lektura warta uwagi. Miło spędziłam z nią czas.

Dziękuję mój ukochany synu Jeremi za książkę z dedykacją autora (Targi Poznańskie 10/04/2023).

I przeczytane, i objechane. Bardzo dobry nieoczywisty przewodnik

I przeczytane, i objechane. Bardzo dobry nieoczywisty przewodnik

Bardzo polecam przeczytać przed wyjazdem do Pragi, zarówno takim dłuższym jak i np. weekendowym. Byłam w Pradze po raz pierwszy, na 3 dni i dzięki tej książce mogłam wczuć się w klimat miasta i odwiedzić naprawdę ciekawe i oryginalne miejsca, wykorzystując pobyt w 120%.
Naprawdę wspaniała przygoda, Praga Szczygła to niesamowite miejsce❤️

Naprawdę wspaniała przygoda, Praga Szczygła to niesamowite miejsce❤️

Ależ to jest dobra książka! Cieszę się, że po znacznie słabszych "Projekt: prawda" i "Nie ma" Mariusz Szczygieł wraca do tematu i formy, w jakich go najbardziej lubię. Byłam w Pradze dwukrotnie, więc standardową trasę turystyczną mam już zaliczoną. Niebawem ponownie jadę do czeskiej stolicy i mam zamiar zobaczyć chociaż kilka punktów opisanych w "Osobistym przewodniku po Pradze". Tylko na które się zdecydować? Niemal każdy jest opisany w tak frapujący sposób, że naprawdę ciężko będzie wybrać. Może Zizkov - "Praga Pragi", dzielnica, która "nie ulega przymusowi podobania się"? Może okno Sudka? Może latarnia skierowana do nieba? Trudny wybór. Ale łatwo te punkty zlokalizować, bo są i zdjęcia, i adres, i mapka.

Dzięki temu przewodnikowi wreszcie zrozumiałam, dlaczego lubię Czechów. Nie zdradzam szczegółów, żeby nie zepsuć przyjemności samodzielnego odkrywania.

Zachwyca mnie mistrzowska forma tej książki. Krótkie zdania pełne treści od początku do końca, bez niepotrzebnych ozdobników. Samo gęste! "Odległość między życiem a śmiercią to czterdzieści dwa metry" - ten początek rozdziału jest dla mnie reporterskim wzorcem z Sevres.

Zazdroszczę Czechom Szczygła. Jak ja bym chciała, żeby jakiś czeski Szczygieł napisał taki przewodnik po Warszawie...

Zawsze uważałam, że mając do wyboru zwiedzanie miasta z kimś, kto je zna i z kimś, kto je kocha należy wybrać to drugie. W przypadku przewodnika Mariusza Szczygła, nie musimy wybierać. "Osobisty przewodnik po Pradze" jest jak dziurka od klucza, przez którą możemy podglądać miasto za fasadą turystyki. To zbiór miejsc pięknych, dziwnych, szorstkich, kuriozalnych, zachwycających, zwykłych i niezwykłych. Dusza zaklęta w papierze. A jakby tego było mało - styl i poczucie humoru autora to najlepszy towarzysz podróży po sąsiedzkiej stolicy.

Słowo "przewodnik" w tytule działał na mnie odstraszająco. Nie przepadam za reportażami typowo podróżniczymi, dlatego ta książka musiała ustąpić pierwszeństwo innym pozycjom Szczygła. Nie była to zła decyzja, ponieważ autor odwołuje się do nich na przestrzeni "Osobistego przewodnika po Pradze".
Cieszę się, że Szczygieł mnie nie zawiódł. Fantastycznie wgryzł się w temat i koncepcję przewodnika. Podobał mi się lekki chaos. Działo się już na płaszczyźnie estetycznej – różne czcionki, podział na część bardziej przewodnikową i bardziej reportażową, pojawianie się adresów internetowych, podkreśleń przypisów. Oraz zdjęć. Świetna robota Springera. Już w jego książce "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz" jego fotografie przyciągnęły moją uwagę. Są jednocześnie wspaniałym dopełnieniem i wspaniale stanowią samoistną historię.
Duża dawka wiedzy, lekki i przyjemny język, złote myśli. Naprawdę mamy niesamowitego polskiego reportażystę!

• Czechy