Osobisty przewodnik po Pradze

Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze
Filip SpringerMariusz Szczygieł Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Nie w serii publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Nie w serii
Dowody na Istnienie
2020-05-26
2020-05-26
literatura polska praga czechy przewodnik podróże reportaż
Inne

Wyróżniona opinia i

Osobisty przewodnik po Pradze

przeczytanych książek 416 napisanych opinii 93

Osobisty przewodnik o Pradze to nie jest typowy przewodnik, to raczej zacheta do powolnego bładzenia, poszukiwania, rozglądania się. może trochę zaplanowanego, aby dotrzeć do opisanych miejcsc, wypić kawę w konkretnym miejscu, przyjrzec sie temu, czy innenu budynkowi, rzeźbie.
Powolnie, niespiesznie przejść Pragę w poszukiwaniu Pragi właśnie. Tej prawdziwej, z jej ludźmi, miejscami, kawą, czy kiełbaskami ze smalcu. A na końcu tej wędrówki wejść pod Metronom i spojrzeć na Pragę juz innymi oczami. Turysty, który ją poznał...

Jeżeli wybieracie się do Pragi - to jest zatem wasz obowiązkowy przewodnik po Pradze!!
Polecam!

Polecam!

Zbiór krótkich historii związanych z wybranymi miejscami Pragi – czyta się wyśmienicie, jednak na takie zgłębianie zakamarków miasta trzeba by dysponować czasem wielokrotnie dłuższym niż zwykle ma się do dyspozycji przyjeżdżając do tego miasta.
Dużym rozczarowaniem książki, obniżającym jej ogólną ocenę, jest jednak jest strona edycyjna. To co miało być jej dużym atutem – zdjęcia Filipa Springera – stały się jej istotną wadą. Zdjęcia wydrukowane zostały na papierze zupełnie do zdjęć się nie nadającym, w efekcie wyszły ciemne i nieczytelne, na niektórych wręcz nie wiadomo co pokazują poza jakimiś plamami. Wystarczy porównać zdjęcie okładkowe (w miarę dobrze wydrukowane) ze zdjęciem tego samego budynku w środku książki (też zrobione z zewnątrz i przy tym samym oświetleniu), by się przekonać, jak to zostało sknocone – przy obecnym możliwościach wydawniczych nawet niezbyt drogie książki (zdecydowanie tańsze od tej) mają zdjęcia wydrukowane na bez porównania wyższym poziomie. A tu, w sumie korzystniej byłoby, gdyby książka ta była w ogóle bez ilustracji.

Bardzo się przydała przed wyjazdem do Pragi. Nieoczywistości w podróży i dystans do odwiedzanych miejsc. Dobra książka, warta przeczytania przed Pragą.

Biorę na warsztat mój pierwszy reportaż w życiu, autorstwa legendy, Mariusza Szczygła. Jako fotograf i student dziennikarstwa miałem spore oczekiwania. Czy reportaż im podołał? Cóż...

Pokaż mimo to video - opinia

Na półkach: , , , ,

Mariusz Szczygieł zabiera nas w podróż do swoich ukochanych CZECH, a dokładniej do Pragi. Jest to podróż niecodzienna. Choć tytuł nosi w sobie magiczne słowo „przewodnik” to mocno odbiega od standardów typowych dla tego typu książek. W wykonani Szczygła, to faktycznie magia, bo tez odwiedzane miejsca są niecodzienne. Ukryte drobiazgi architektoniczne, nieznane zaułki, z rzadka odwiedzane zabytki to właśnie one wypełniły tą książkę. To zestaw mocno osobisty. Wybrane miejsca są ważne dla autora, zachwyciły swoją niecodzienną historią i pozostawiły w nim trwały ślad. Powraca do nich co jakiś czas, niekoniecznie fizyczne, także w myślach, co daje się wyczuć między kartami tej książki. W opisie dostajemy kawałki historii niezwykłych miejsc, ale i klimatyczne gawędy o ludziach z nimi związanymi, wydarzeniach, które tam miały miejsce, lub po prostu luźne skojarzenia z nimi związanymi. Poza wybranymi perełkami praskimi , jak to bywa u autora , dostajemy sporo opowieści o ludziach czeskiej kultury. Nic tylko spakować plecach, czy też walizkę – co tam kto woli- i jechać do Pragi rozkoszować się jej ukrytym pięknem. To piękno znane z pocztówek wchłoniemy przy okazji.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Wydawało mi się, że znam Pragę. I miałem rację - tylko wydawało mi się. Nie zliczę ile razy byłem w Pradze, ale po lekturze tej książki, zrozumiałem że jedynie szlajałem się po powierzchni, nie zagłębiając w głębiny pełnej ukrytych znaczeń przestrzeni tego miasta. Autor wydobywa na powierzchnię całą gamę najrozmaitszych opowieści o tym mieście i jego mieszkańcach, zarówno słownych na cały świat, jak i tych kompletnie anonimowych. Z tych historii składa polifoniczną, wyzbytą z sentymentów i zrodzoną z autentycznego zainteresowania narrację o czeskiej stolicy. Nawet jeśli nie planujecie się tam wybrać, sięgnijcie po tę pozycję o mieście, które jak soczewka odbija dzieje tej części Europy, mając jednocześnie swój własny, niepodrabialny sznyt.

Na półkach: , , , ,

Świetne spojrzenie na stolicę Czech i jej mieszkańców.

Świetne spojrzenie na stolicę Czech i jej mieszkańców.

Wspaniały jest to przewodnik nawet dla kogoś, kto nigdy (jak ja) w Pradze nie był. Po lekturze tej książki nie mogę się doczekać wycieczki do czeskiej stolicy, a ponadto dowiedziałam się, że bliżej mi do naszych sąsiadów z południa niż do Polaków.

Zwiedzanie z autorem, czechofilem, Pragi to wyjątkowe ddoznanie. Przytaczanehostproe podbijają efekt. Bardzo dobra pozycja.