Pokaż mi swoją bibliotekę

- Data wydania:
- 2020-04-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-04-13
- Liczba stron:
- 400
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324060207
- Wydawnictwo:
- Znak
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Data wydania:
- 2020-04-13
- Liczba stron:
- 400
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324060207
Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci…
Kto najchętniej czyta w toalecie i kto trzyma tam książki swoich ulubionych pisarzy? Dla kogo Pięćdziesiąt twarzy Greya to pozycja obowiązkowa, a kto bierze do ręki powieści Wiesława Myśliwskiego jedynie „z przyzwoitości”? Kto wie dokładnie, co znajduje się w jego księgozbiorze, a w czyim mieszkaniu poruszanie się utrudniają stosy książek?
Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka o najintymniejszej sferze ich życia – o domowych bibliotekach. Pokaż mi swoją bibliotekę to szczera, wielogłosowa opowieść o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką. Jerzy Bralczyk, Justyna Sobolewska, Sylwia Chutnik, Michał Rusinek i inni zdradzają swoje guilty pleasures, wspominają o powinnościach literackich i największych czytelniczych grzechach.
Trzeba sobie, Jurku, uczciwie powiedzieć, że nie bylibyśmy razem, gdybyśmy tak nie rozmawiali, jak rozmawiamy. A nie rozmawialibyśmy tak, jak teraz z panią, gdybyśmy nie przeczytali tego wszystkiego, co przeczytaliśmy.
[fragment rozmowy z Jerzym Bralczykiem i jego żoną, Lucyną Kirwil]
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Rozmowy w bibliotece
O ile w bibliotece publicznej nie wypada rozmawiać, o tyle prywatne biblioteki są najlepszym miejscem do rozmowy – najlepiej rozmowy o książkach. Aleksandra Rybka prezentuje nam piętnaście takich rozmów, przeprowadzonych głównie z pisarzami, tłumaczami i dziennikarzami, na temat ich księgozbiorów i preferencji czytelniczych. „Pokaż mi swoją bibliotekę” łączy te piętnaście różnych głosów w inspirującą opowieść o miłości do książek i czytania.
Komu książki dotrzymują towarzystwa przy śniadaniu, a komu w kąpieli? Kto kupuje wiele egzemplarzy ważnych dla siebie książek, żeby rozdawać je rodzinie i znajomym, a kto jest zazdrosny o książki ulubionych pisarzy stojące na obcych regałach? Choć każdy z rozmówców autorki kolekcjonuje książki, można powiedzieć: żyje z książek, to nie ma tu dwóch takich samych albo chociaż podobnych księgozbiorów. Każda kolekcja jest unikatowa, w każdej można natrafić na ukryte skarby i niecodzienne kurioza. Większość pytań powtarza się w kolejnych rozmowach, za to odpowiedzi są bardzo różne, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i o styl. I tak Małgorzata Gutowska-Adamczyk odpowiada niekiedy jednym zdaniem, podczas gdy Agata Tuszyńska nie potrzebuje dodatkowych pytań i sama wydaje się kierować rozmową, a Jerzy Bralczyk chętnie oddaje głos żonie. Możemy porównać różne sposoby ustawiania książek, mamy okazję dowiedzieć się, kto zagina rogi i robi notatki na marginesach, a kto nie pochwala takich praktyk. Aleksandra Rybka pyta o lektury z dzieciństwa, o ulubionych pisarzy, miejsca, gdzie najlepiej się czyta jej rozmówcom i o to, co rozprasza ich podczas lektury. W każdej rozmowie ważne miejsce zajmują opisy prywatnych bibliotek, które czasem są ograniczone niewielkimi rozmiarami mieszkania, a czasem potrafią się ciągnąć od piwnicy po strych. Niestety, brakuje tu zdjęć tych kopalni literackich skarbów, więc pozostaje nam zdać się na słowne opisy i własną wyobraźnię.
W rozmowach o książkach jest coś, co sprawia, że można je czytać w nieskończoność, tym bardziej że rozmówcy autorki to ludzie związani z literaturą, którzy potrafią mówić ciekawie i ze swadą. Każdy z nich ma tak odmienne spojrzenia i przemyślenia, że krążenie wokół tego samego tematu nie nuży, ale raczej inspiruje. „Pokaż mi swoją bibliotekę” dowodzi, jak różni są czytelnicy, z ich drobnymi dziwactwami i maniami. W ostatecznym rozrachunku więcej tu rozmów o preferencjach czytelniczych niż o samych bibliotekach, co zresztą wyszło książce na dobre. To doskonała lektura dla każdego bibliofila, podpowiadająca, w jakim kluczu można rozbudowywać swój księgozbiór, gdzie szukać książek, gdzie je ustawiać i najogólniej mówiąc: jak z nimi żyć.
Agnieszka Kruk
Popieram [ 11 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Gdyby mi Pani zadała to okropne pytanie, jaką książkę zabrałbym ze sobą na bezludną wyspę, nie umiałbym na nie odpowiedzieć. Umiałbym odpowi...
RozwińJestem zanurzona w codzienności, prowadzę dom i odkładam książkę, bo pranie się skończyło. Czy to jest rozpraszanie? Nie, to jest współbycie...
RozwińJerzy Bralczyk: Ja, jak już mówiłem, czytam w kółko to samo, bo przecież nikt lepiej od Tołstoja czy Flauberta nie będzie pisał.
Opinie [33]
potencjał książki bardzo duży, niestety wywiady przypominają kiepską ankietę, są bezosobowe, nudne i szablonowe. po siedmiu rozmowach byłam już zwyczajnie znużona. mimo wielu świetnych odpowiedzi A. Rybka nie czuje potrzeby nadania tym rozmowom czegoś wyjątkowszego, niż puste odhaczanie pytań.
Pokaż mimo tonaprawdę duże rozczarowanie
Jak dla mnie książka podnosząca na duchu, bo pokazuje, że choć wszystkich czytelników łączy czytanie to dzielić może ich wszystko inne. Czasami jest mi głupio, gdy ktoś pyta czy czytałam to i to z tzw. "kanonu", a teraz już jestem przekonana, że nie trzeba czytać wszystkiego, co czytają inni. Chociaż od rozmówców autorki pożyczyłam sobie kilka tytułów do przejrzenia. Życzę...
więcejFajna książka. Dobrze się ją czyta. To taki raport z wynikami ankiety wśród niereprezentatywnej próbki osób (jedyny wspólny mianownik jest taki, że lubią czytać i mają dużo książek) na temat tego jak podchodzą do książki. Ciekawe.
Pokaż mimo toWydawać by się mogło, że to idealna lektura dla kogoś lubiącego czytać jak ja. Niestety okazało się, że za wysokie progi. Bardziej mnie umęczyła niż ucieszyła. Wybrane do przepytania na temat swoich bibliotek i księgozbiorów osoby to wysoka arystokracja humanistyki, pisarze, poeci, tłumacze, felietoniści - stąd ich podejście do literatury oraz jej odbiór ma tyle wspólnego z...
więcejRóżne podejście do czytania osób zaginających i niezaginających rogi, piszących ołówkiem, długopisem lub nie babrzących po kartkach, bibliofili z białymi krukami i przeciwnie - ujęte w rozmowach.
Pokaż mimo toKsiążka daje refleksje o własnym zbiorze książek i daje nowe podejście do tego co czytam, w każdym razie dla mnie.
Niby wywiady powtarzalne, pytania takie same, ale tak naprawdę wyjątkowe są osoby, które zgromadziły te wszystkie książki. Jeśli czytamy książkę z przerwami, od czasu do czasu, to możemy kolejne wywiady czytać z ogromnym zaciekawieniem. Dla mnie najciekawsze zastały zamieszczone pod koniec i wtedy zaczęłam mieć pewien niedosyt. Książka dla miłośników książek;-)
Pokaż mimo toFascynująca podróż przez biblioteki pisarzy, intelektualistów itp. Lektura tej książki daje możliwość skonfrontowania swoich opinii, wrażeń, odczuć na temat książek, które się czytało.
Pokaż mimo toLubię czytać książki o książkach, jeszcze bardziej o bibliotekach. Możliwość zajrzenia do prywatnych bibliotek za sprawą wywiadu wydawało mi się niezłą gratką. Szczególnie, jeżeli na kwerendzie znajdują się pisarze i dziennikarze, których lubię czytać.
więcejJednak czuję się trochę rozczarowany, pytania zadawane raczej na zasadzie odfajkowania, w niektórych przypadkach...
Uwielbiam czytać o ulubionych książkach innych ludzi i ich zwyczajach czytelniczych, porównywać ich zwyczaje z moimi i odnajdywać podobieństwa w temacie tych zachowań i czytanych książek. Pani Aleksandra bardzo fajnie podeszła do tematu zadając rozmówcom prawie te same pytania co wbrew pozorom nie jest wcale nudne ponieważ wszyscy rozmówcy to intelektualiści cudownie...
więcejTa książka to kopalnia inspiracji. Dzięki tym wywiadom mogłam poznać Pawła Dunina-Wąsowicza, żoliborzanina, dziennikarza, redaktora - człowieka legendę, który prawdopodobnie 95% czasu spędza wśród książek i różnego rodzaju makulatury. W którejś z rozmów przewinęła się Maria Janion - cudowna, niespotykana pani historyk, której również mieszkanie zakopane jest pod toną...
więcej