Pokaż mi swoją bibliotekę

Okładka książki Pokaż mi swoją bibliotekę Aleksandra Rybka Patronat LC
Okładka książki Pokaż mi swoją bibliotekę
Aleksandra Rybka Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2020-04-13
2020-04-13
biblioteka bibliofile układanie książek wywiady pisarze

Oficjalne recenzje i

Rozmowy w bibliotece

Link do recenzji

841 1 255

Książka dla tych, którzy odwiedziny w znajomych zaczynają od przejrzenia ich księgozbioru.

Po przeczytaniu książki Pani Rybki w pierwszym momencie chciałem dać ocenę 5 gwiazdek, a to dlatego że ta książka to dla mnie "pół książki" albo lepiej napisać, tylko pierwsza część wywiadów. Tekst książki reprezentuje tylko jedną stronę środowiska...... środowiska nazywanego "gazety wyborczej", "tygodnika polityka". Zabrakło, naturalnie jest to tylko moje zdanie, tych którzy czytają "gazetę polską", "gazetę warszawską", czy "do rzeczy". Mam nadzieję że ta druga "połowa" niebawem się ukaże. Sądząc po ilości komentarzy książka cieszy się dużą popularnością, trzymam kciuki za ewentualne powodzenie. Co do tzw. mankamentów ...powtarzające się pytania, brak zdjęć, ewentualnie rycin. Moim zdaniem inaczej nie da się napisać tego typu książki. Przy odpytywaniu takiej ilości rozmówców interpretowanie inaczej takiego samego pytania, jest po prostu niemożliwe. Co do kwestii tzw. ilustracji.......pewnie że było by super widzieć odpowiadającego na pytania, tylko że wtedy koszt książki był by niestety wyższy. Serdeczne dzięki Autorce za udostępnienie informacji o ludziach którzy mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się obecnej Kultury Polskiej.

Książkach o książkach. Czyli wywiady z ciekawymi ludźmi o ich pasji do książek, o tym jak wygląda ich biblioteczka, ile miesięcznie wydają na książki i czy jeszcze odwiedzają biblioteki...
To taka miła i przyjemna książka. Przyjemnie zajrzeć do mieszkań innych, poszperać ich w biblioteczkach i odkryć co nas łączy. Bardzo szybko się czyta. Jedyne czego mi brakuje, to zdjęcia omawianych bibliotek, byłabym ciekawa jak naprawdę wyglądają:)

Podoba mi się dobór różnorodnych rozmówców, ale już znaczniej mniej powtarzalność pytań. Są one bardzo powierzchowne, nie drążą tematu i nie pozwalaj wydobyć z danego bibliofila indywidualnych zwierzeń.
Mimo to była to miła lektura, gratka dla wszystkich, którzy kochają czytać.

Mimo to była to miła lektura, gratka dla wszystkich, którzy kochają czytać.

Jak ja świetnie rozumiem bohaterów tej książki! Piętrzące się stosy książek i ciągły brak miejsca na regałach. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, że przez książki nie można swobodnie poruszać się po mieszkaniu ale mam ich na tyle dużo, że ja też trzymam je już w każdym pomieszczeniu, również w kuchni i w łazience... Staram się ograniczać kupowanie ale ta "choroba" jest nieuleczalna i mimo, że sporej ilości książek się pozbywam (oddaję do bibliotek, sprzedaję itp.) to nadal jakimś cudem ich przybywa...
Książki od dziecka kocham, są dla mnie bardzo ważne, wręcz mam bzika na ich punkcie i jest dla mnie ogromną frajdą móc przeczytać o innych ludziach od ich posiadania uzależnionych. Znam dylematy związane z pożyczaniem książek, z selekcją książek do oddania czy sprzedania, z szukaniem idealnego klucza do ułożenia kolekcji na półkach. Z uwagi na brak miejsca, kilkaset pozycji posiadam w wersji elektronicznej na Kindle' u, nie jestem w tym temacie tak radykalna jak część bohaterów książki. Prawda jest jednak taka, że nic nie zastąpi kontaktu z prawdziwą papierową książką.
Dla mnie "Pokaż mi swoją bibliotekę" to książka arcyciekawa ale mam świadomość, że dla wielu czytelników jej schematyczność czy powtarzalność pytań może być nużąca.

Ciekawa ze względu na fantastycznych rozmówców. Jednak efekt psuje "sztampowość" rozmów, ich przewidywalność. Przy 3, 4 rozmowie przychodzi znużenie. Szkoda.

Czytając tą książkę miałam wrażenie, że wiele muszę się jeszcze nauczyć... mogę powiedzieć, że moje dzieciństwo zostało ukształtowane przez lektury podobne do tych, którzy udzielili wywiadu pani Rybce. Ale dalej niestety przeczytałam kroplę w morzu książek. Nie wiem czy jeszcze zdążę :).
Bardzo dużo informacji zgormadzonych na ponad 300 kartkach, muszę powiedzieć, że chwilami kręciło mi się w głowie od nazw, tytułów, zainteresowań poszczególnych pisarzy. Dla rozpoczynających przygodę z czytaniem lektura obowiązkowa.

Bardzo ciekawy dobór rozmówców - podejrzewam, że do niektórych nie było łatwo dotrzeć. Ale dodatkowa gwiazdka dla autorki za to, że mimo powtarzalnych pytań (co zakładam było ideą książki, aby porównać i pokazać różnorodność odpowiedzi), to książka nie nuży, gdyż autorka przede wszystkim pozwala się wypowiedzieć rozmówcom, pozwala im na dygresje i wątki poboczne, przez co wywiady może i chwilami nużą, ale potem robią się niezwykle ciekawe.

Wywiady na temat książek z ciekawymi ludźmi, ja może bym inaczej poprowadziła te rozmowy, ale ogólnie warto przeczytać tę książkę aby przekonać się, co czytają sławni ludzie.

Tytuł wydał mi się na tyle interesujący, że zabrałam książkę z biblioteki do domu.
Goście ciekawi, byli tacy, którzy swoimi opowieściami nie pozwolili odejść nawet na chwile, ale też i tacy, którzy wynosili swoje ego ponad wysoką poprzeczkę, udowadniając swoimi wypowiedziami małość ludzi sięgających np. po literaturę współczesną.
Wywiad prowadzony w mało interesujący sposób, pytania ankietowe, choć być może autorka miała wprowadzić pewne porównania wśród wypowiedzi i podejścia do tematu swoich gości. Miałam wrażenie, że często wątek wypowiedzi można było rozwinąć, nawiązać rozmowę, a nie "przesłuchiwać".
Po zakonczeniu książki mam listę kilku pozycji do przeczytania/powrotu, za co jestem wdzięczna.

Wywiad prowadzony w mało interesujący...