Pokaż mi swoją bibliotekę

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2020-04-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-04-13
- Liczba stron:
- 350
- Czas czytania
- 5 godz. 50 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324060207
- Tagi:
- biblioteka bibliofile układanie książek wywiady pisarze
Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci…
Kto najchętniej czyta w toalecie i kto trzyma tam książki swoich ulubionych pisarzy? Dla kogo Pięćdziesiąt twarzy Greya to pozycja obowiązkowa, a kto bierze do ręki powieści Wiesława Myśliwskiego jedynie „z przyzwoitości”? Kto wie dokładnie, co znajduje się w jego księgozbiorze, a w czyim mieszkaniu poruszanie się utrudniają stosy książek?
Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka o najintymniejszej sferze ich życia – o domowych bibliotekach. Pokaż mi swoją bibliotekę to szczera, wielogłosowa opowieść o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką. Jerzy Bralczyk, Justyna Sobolewska, Sylwia Chutnik, Michał Rusinek i inni zdradzają swoje guilty pleasures, wspominają o powinnościach literackich i największych czytelniczych grzechach.
Trzeba sobie, Jurku, uczciwie powiedzieć, że nie bylibyśmy razem, gdybyśmy tak nie rozmawiali, jak rozmawiamy. A nie rozmawialibyśmy tak, jak teraz z panią, gdybyśmy nie przeczytali tego wszystkiego, co przeczytaliśmy.
[fragment rozmowy z Jerzym Bralczykiem i jego żoną, Lucyną Kirwil]
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Rozmowy w bibliotece
O ile w bibliotece publicznej nie wypada rozmawiać, o tyle prywatne biblioteki są najlepszym miejscem do rozmowy – najlepiej rozmowy o książkach. Aleksandra Rybka prezentuje nam piętnaście takich rozmów, przeprowadzonych głównie z pisarzami, tłumaczami i dziennikarzami, na temat ich księgozbiorów i preferencji czytelniczych. „Pokaż mi swoją bibliotekę” łączy te piętnaście różnych głosów w inspirującą opowieść o miłości do książek i czytania.
Komu książki dotrzymują towarzystwa przy śniadaniu, a komu w kąpieli? Kto kupuje wiele egzemplarzy ważnych dla siebie książek, żeby rozdawać je rodzinie i znajomym, a kto jest zazdrosny o książki ulubionych pisarzy stojące na obcych regałach? Choć każdy z rozmówców autorki kolekcjonuje książki, można powiedzieć: żyje z książek, to nie ma tu dwóch takich samych albo chociaż podobnych księgozbiorów. Każda kolekcja jest unikatowa, w każdej można natrafić na ukryte skarby i niecodzienne kurioza. Większość pytań powtarza się w kolejnych rozmowach, za to odpowiedzi są bardzo różne, zarówno jeśli chodzi o treść, jak i o styl. I tak Małgorzata Gutowska-Adamczyk odpowiada niekiedy jednym zdaniem, podczas gdy Agata Tuszyńska nie potrzebuje dodatkowych pytań i sama wydaje się kierować rozmową, a Jerzy Bralczyk chętnie oddaje głos żonie. Możemy porównać różne sposoby ustawiania książek, mamy okazję dowiedzieć się, kto zagina rogi i robi notatki na marginesach, a kto nie pochwala takich praktyk. Aleksandra Rybka pyta o lektury z dzieciństwa, o ulubionych pisarzy, miejsca, gdzie najlepiej się czyta jej rozmówcom i o to, co rozprasza ich podczas lektury. W każdej rozmowie ważne miejsce zajmują opisy prywatnych bibliotek, które czasem są ograniczone niewielkimi rozmiarami mieszkania, a czasem potrafią się ciągnąć od piwnicy po strych. Niestety, brakuje tu zdjęć tych kopalni literackich skarbów, więc pozostaje nam zdać się na słowne opisy i własną wyobraźnię.
W rozmowach o książkach jest coś, co sprawia, że można je czytać w nieskończoność, tym bardziej że rozmówcy autorki to ludzie związani z literaturą, którzy potrafią mówić ciekawie i ze swadą. Każdy z nich ma tak odmienne spojrzenia i przemyślenia, że krążenie wokół tego samego tematu nie nuży, ale raczej inspiruje. „Pokaż mi swoją bibliotekę” dowodzi, jak różni są czytelnicy, z ich drobnymi dziwactwami i maniami. W ostatecznym rozrachunku więcej tu rozmów o preferencjach czytelniczych niż o samych bibliotekach, co zresztą wyszło książce na dobre. To doskonała lektura dla każdego bibliofila, podpowiadająca, w jakim kluczu można rozbudowywać swój księgozbiór, gdzie szukać książek, gdzie je ustawiać i najogólniej mówiąc: jak z nimi żyć.
Agnieszka Kruk
Popieram [ 13 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Książka dla tych, którzy odwiedziny w znajomych zaczynają od przejrzenia ich księgozbioru.
Książka dla tych, którzy odwiedziny w znajomych zaczynają od przejrzenia ich księgozbioru.
Pokaż mimo toPo przeczytaniu książki Pani Rybki w pierwszym momencie chciałem dać ocenę 5 gwiazdek, a to dlatego że ta książka to dla mnie "pół książki" albo lepiej napisać, tylko pierwsza część wywiadów. Tekst książki reprezentuje tylko jedną stronę środowiska...... środowiska nazywanego "gazety wyborczej", "tygodnika polityka". Zabrakło, naturalnie jest to tylko moje zdanie, tych którzy czytają "gazetę polską", "gazetę warszawską", czy "do rzeczy". Mam nadzieję że ta druga "połowa" niebawem się ukaże. Sądząc po ilości komentarzy książka cieszy się dużą popularnością, trzymam kciuki za ewentualne powodzenie. Co do tzw. mankamentów ...powtarzające się pytania, brak zdjęć, ewentualnie rycin. Moim zdaniem inaczej nie da się napisać tego typu książki. Przy odpytywaniu takiej ilości rozmówców interpretowanie inaczej takiego samego pytania, jest po prostu niemożliwe. Co do kwestii tzw. ilustracji.......pewnie że było by super widzieć odpowiadającego na pytania, tylko że wtedy koszt książki był by niestety wyższy. Serdeczne dzięki Autorce za udostępnienie informacji o ludziach którzy mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się obecnej Kultury Polskiej.
Po przeczytaniu książki Pani Rybki w pierwszym momencie chciałem dać ocenę 5 gwiazdek, a to dlatego że ta książka to dla mnie "pół książki" albo lepiej napisać, tylko pierwsza część wywiadów. Tekst książki reprezentuje tylko jedną stronę środowiska...... środowiska nazywanego "gazety wyborczej", "tygodnika polityka". Zabrakło, naturalnie jest to tylko moje zdanie, tych...
więcej Pokaż mimo toKsiążkach o książkach. Czyli wywiady z ciekawymi ludźmi o ich pasji do książek, o tym jak wygląda ich biblioteczka, ile miesięcznie wydają na książki i czy jeszcze odwiedzają biblioteki...
To taka miła i przyjemna książka. Przyjemnie zajrzeć do mieszkań innych, poszperać ich w biblioteczkach i odkryć co nas łączy. Bardzo szybko się czyta. Jedyne czego mi brakuje, to zdjęcia omawianych bibliotek, byłabym ciekawa jak naprawdę wyglądają:)
Książkach o książkach. Czyli wywiady z ciekawymi ludźmi o ich pasji do książek, o tym jak wygląda ich biblioteczka, ile miesięcznie wydają na książki i czy jeszcze odwiedzają biblioteki...
więcej Pokaż mimo toTo taka miła i przyjemna książka. Przyjemnie zajrzeć do mieszkań innych, poszperać ich w biblioteczkach i odkryć co nas łączy. Bardzo szybko się czyta. Jedyne czego mi brakuje, to zdjęcia...
Podoba mi się dobór różnorodnych rozmówców, ale już znaczniej mniej powtarzalność pytań. Są one bardzo powierzchowne, nie drążą tematu i nie pozwalaj wydobyć z danego bibliofila indywidualnych zwierzeń.
Mimo to była to miła lektura, gratka dla wszystkich, którzy kochają czytać.
Podoba mi się dobór różnorodnych rozmówców, ale już znaczniej mniej powtarzalność pytań. Są one bardzo powierzchowne, nie drążą tematu i nie pozwalaj wydobyć z danego bibliofila indywidualnych zwierzeń.
Pokaż mimo toMimo to była to miła lektura, gratka dla wszystkich, którzy kochają czytać.
Jak ja świetnie rozumiem bohaterów tej książki! Piętrzące się stosy książek i ciągły brak miejsca na regałach. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, że przez książki nie można swobodnie poruszać się po mieszkaniu ale mam ich na tyle dużo, że ja też trzymam je już w każdym pomieszczeniu, również w kuchni i w łazience... Staram się ograniczać kupowanie ale ta "choroba" jest nieuleczalna i mimo, że sporej ilości książek się pozbywam (oddaję do bibliotek, sprzedaję itp.) to nadal jakimś cudem ich przybywa...
Książki od dziecka kocham, są dla mnie bardzo ważne, wręcz mam bzika na ich punkcie i jest dla mnie ogromną frajdą móc przeczytać o innych ludziach od ich posiadania uzależnionych. Znam dylematy związane z pożyczaniem książek, z selekcją książek do oddania czy sprzedania, z szukaniem idealnego klucza do ułożenia kolekcji na półkach. Z uwagi na brak miejsca, kilkaset pozycji posiadam w wersji elektronicznej na Kindle' u, nie jestem w tym temacie tak radykalna jak część bohaterów książki. Prawda jest jednak taka, że nic nie zastąpi kontaktu z prawdziwą papierową książką.
Dla mnie "Pokaż mi swoją bibliotekę" to książka arcyciekawa ale mam świadomość, że dla wielu czytelników jej schematyczność czy powtarzalność pytań może być nużąca.
Jak ja świetnie rozumiem bohaterów tej książki! Piętrzące się stosy książek i ciągły brak miejsca na regałach. Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, że przez książki nie można swobodnie poruszać się po mieszkaniu ale mam ich na tyle dużo, że ja też trzymam je już w każdym pomieszczeniu, również w kuchni i w łazience... Staram się ograniczać kupowanie ale ta...
więcej Pokaż mimo toCiekawa ze względu na fantastycznych rozmówców. Jednak efekt psuje "sztampowość" rozmów, ich przewidywalność. Przy 3, 4 rozmowie przychodzi znużenie. Szkoda.
Ciekawa ze względu na fantastycznych rozmówców. Jednak efekt psuje "sztampowość" rozmów, ich przewidywalność. Przy 3, 4 rozmowie przychodzi znużenie. Szkoda.
Pokaż mimo toCzytając tą książkę miałam wrażenie, że wiele muszę się jeszcze nauczyć... mogę powiedzieć, że moje dzieciństwo zostało ukształtowane przez lektury podobne do tych, którzy udzielili wywiadu pani Rybce. Ale dalej niestety przeczytałam kroplę w morzu książek. Nie wiem czy jeszcze zdążę :).
Bardzo dużo informacji zgormadzonych na ponad 300 kartkach, muszę powiedzieć, że chwilami kręciło mi się w głowie od nazw, tytułów, zainteresowań poszczególnych pisarzy. Dla rozpoczynających przygodę z czytaniem lektura obowiązkowa.
Czytając tą książkę miałam wrażenie, że wiele muszę się jeszcze nauczyć... mogę powiedzieć, że moje dzieciństwo zostało ukształtowane przez lektury podobne do tych, którzy udzielili wywiadu pani Rybce. Ale dalej niestety przeczytałam kroplę w morzu książek. Nie wiem czy jeszcze zdążę :).
więcej Pokaż mimo toBardzo dużo informacji zgormadzonych na ponad 300 kartkach, muszę powiedzieć, że...
Bardzo ciekawy dobór rozmówców - podejrzewam, że do niektórych nie było łatwo dotrzeć. Ale dodatkowa gwiazdka dla autorki za to, że mimo powtarzalnych pytań (co zakładam było ideą książki, aby porównać i pokazać różnorodność odpowiedzi), to książka nie nuży, gdyż autorka przede wszystkim pozwala się wypowiedzieć rozmówcom, pozwala im na dygresje i wątki poboczne, przez co wywiady może i chwilami nużą, ale potem robią się niezwykle ciekawe.
Bardzo ciekawy dobór rozmówców - podejrzewam, że do niektórych nie było łatwo dotrzeć. Ale dodatkowa gwiazdka dla autorki za to, że mimo powtarzalnych pytań (co zakładam było ideą książki, aby porównać i pokazać różnorodność odpowiedzi), to książka nie nuży, gdyż autorka przede wszystkim pozwala się wypowiedzieć rozmówcom, pozwala im na dygresje i wątki poboczne, przez co...
więcej Pokaż mimo toWywiady na temat książek z ciekawymi ludźmi, ja może bym inaczej poprowadziła te rozmowy, ale ogólnie warto przeczytać tę książkę aby przekonać się, co czytają sławni ludzie.
Wywiady na temat książek z ciekawymi ludźmi, ja może bym inaczej poprowadziła te rozmowy, ale ogólnie warto przeczytać tę książkę aby przekonać się, co czytają sławni ludzie.
Pokaż mimo toTytuł wydał mi się na tyle interesujący, że zabrałam książkę z biblioteki do domu.
Goście ciekawi, byli tacy, którzy swoimi opowieściami nie pozwolili odejść nawet na chwile, ale też i tacy, którzy wynosili swoje ego ponad wysoką poprzeczkę, udowadniając swoimi wypowiedziami małość ludzi sięgających np. po literaturę współczesną.
Wywiad prowadzony w mało interesujący sposób, pytania ankietowe, choć być może autorka miała wprowadzić pewne porównania wśród wypowiedzi i podejścia do tematu swoich gości. Miałam wrażenie, że często wątek wypowiedzi można było rozwinąć, nawiązać rozmowę, a nie "przesłuchiwać".
Po zakonczeniu książki mam listę kilku pozycji do przeczytania/powrotu, za co jestem wdzięczna.
Tytuł wydał mi się na tyle interesujący, że zabrałam książkę z biblioteki do domu.
więcej Pokaż mimo toGoście ciekawi, byli tacy, którzy swoimi opowieściami nie pozwolili odejść nawet na chwile, ale też i tacy, którzy wynosili swoje ego ponad wysoką poprzeczkę, udowadniając swoimi wypowiedziami małość ludzi sięgających np. po literaturę współczesną.
Wywiad prowadzony w mało interesujący...