Strupki

Znak Literanova
2019-12-09
2019-12-09
literatura polska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...

Ona mnie dostrzegała, nawet w ukryciu.

Witała oczami, rozgwiazdą zmarszczek.

Uśmiechała się gwarą : Tyś to je - godała.

Cmokając jej policzek wsuwałam się do schronu, gdzie chowałam się przed nalotem życia.
Była styczną, a ja wirowałam po okręgu dojrzewania, tak płocha i niecierpliwa.
Rumiankiem i miętą wlewała mi do ust zbawienne rytuały, eliksir troski.

Zacieniona...

"Strupki" to historia z jednej strony kameralna, skupiająca się na postaci narratorki, z drugiej odkrywająca niejako znajdujące się pod tytułowymi strupkami rodzinne tajemnice. Wszystko natomiast zbudowane jest na planie relacji, emocji, tego, jak ważna jest spełniona miłość i pamięć.

Bohaterkę poznajemy w momencie, gdy umiera jej babcia, która w pewnym momencie musiała...

1. Wspaniały debiut.
2. Historia o korzeniach, o dostrzeganiu ich wartości, o tym, że uciekanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Opowieść o tym, że powroty bywają uzdrawiające.
3. Bardzo ciepła i bolesna opowieść o rodzinnych układach, tajemnicach, które mogą niszczyć i o tym, że mamy moc przerywania błędnego koła i wyboru innej drogi.
4. Z ciekawością będę...

Dobra historia rodzinną, dobrze napisana. Przyjemna książka na wieczorny relaks

Jakie to było dobre! Jaka ta książka była prawdziwa i głęboka, a zarazem prosta w odbiorze. Świetnie skonstruowane postacie, szczypta tajemnicy sprzed lat, intrygi, która może nie jest siłą napędową tej powieści, ale zdecydowanie dodaje jej smaczku.

Na półkach: , , , ,

Książka niezwykle emocjonalna, piękna. Porusza te struny duszy, których dźwięki łączą się w melancholijną melodię. Nastrój powieści kołysze, otula i przesyła zapachy wsi, lasu, ziół.

Gdy rodzice Poli i Irki wyjechali za pracą na Zachód, zajęła się nimi babka. Dziewczyny stały się eurosierotami. Z czasem u babki pojawiają się symptomy alzheimera. Zarówno Irka, jak i Pola próbują sobie poradzić z trudnościami najbliższej im osoby. Irka zostaje i opiekuje się babką. Pola wybiera ucieczkę, wyjeżdża na studia plastyczne do dużego miasta, odcinając się tym od...

Świetny debiut. Piękne napisana, poruszająca. Polecam

Dla mnie jest to opowieść o rodzinie, o znaczeniu więzi między bliskimi, potrzebie ich stałej obecności oraz o smutku z powodu rozstań. Polecam

Strupki to opowieść o tym, że istniejemy dotąd, dopóki pamiętamy.
Polecam!

• 2020