Oddaj albo giń!

Okładka książki Oddaj albo giń! Olga Rudnicka Patronat LC
Okładka książki Oddaj albo giń!
Olga Rudnicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Matylda Dominiczak (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Matylda Dominiczak (tom 1)
Prószyński i S-ka
2020-03-10
2020-03-10
biblioteka humor kryminał literatura polska manipulacja polski kryminał przestępstwo śledztwo zabójstwo

Oficjalne recenzje i

Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle

Link do recenzji

782 80 10

"Oddaj albo giń" opowiada historię Matyldy - bibliotekarki, która pewnego dnia znajduje zwłoki w bibliotece. I tu wiele się komplikuje... w dodatku Matylda zostaję podejrzaną!

Historia Matyldy jakoś mnie nie kupiła. Nie byłam aż tak bardzo zaangażowana w śledztwo, kto zostawił zwłoki w bibliotece i dlaczego. Czasami wręcz się nudziłam. Autorka próbowała wpleść w tą historie humor, ale jakoś mi do śmiechu bardzo nie było. Myślę, że na tym zakończę historię Matyldy i nie poznam jej dalszych losów.

Uwielbiam tę autorkę, jej książki zawsze poprawiają mi humor.
Polecam.

Uwielbiam tę autorkę, jej książki zawsze poprawiają mi humor.
Nie inaczej było i tym razem. Historia bibliotekarki, która natyka się w pracy na martwego mężczyznę sprawiła mi dużo radości. Matylda to kobieta czynu, nie lubi siedzieć i nic nie robić. Dlatego, gdy policja wyraźnie nie czyni postępów w śledztwie postanawia sama wziąć sprawy w swoje ręce. Co z tego wyniknie?...

W ostatnim czasie same smutne i tragiczne informacje, dlatego sięgnęłam po coś pewnego, co na pewno rozbawi i pocieszy czyli książkę ulubionej pisarki Olgi Rudnickiej. Autorkę już jakiś czas temu odkryłam szukając coś podobnego do powieści nieodżałowanej mistrzyni kryminału na wesoło Joanny Chmielewskiej.A na polce czekała tez dłuższy czas pierwsza cześć z serii o Matyldzie Dominiczak charakternej bibliotekarce.

Oddaj albo giń to przesympatyczna komedia kryminalna i lekko obyczajowa , przedstawiająca historie tajemniczego morderstwa , które zdarzyło się w bibliotece. Główna bohaterka ze znanym sobie wdziękiem i roztrzepaniem stara się rozwikłać zagadkę morderstwa i napaści na szefa. Do tego dzięki swojej pomysłowości staje się także główna podejrzaną. Dlatego też chce sama te sprawę wyjaśnić, czym dwóch policjantów prowadzących pół oficjalnie śledztwo doprowadza do szewskiej pasji. Co z tego wyniknie? I kogo dodatkowo ta niezwykła osóbka jeszcze rozpracuje? Do czego zaprowadzi ta sprawa Matyldę?

Faktycznie ODDAJ ALBO GIŃ poprawiło mi humor a wszystko dzięki świetnie zarysowanym postaciom, ich niezwykłym przypadkom i przekomicznym scenom przesłuchań. Można popłakać się ze śmiechu i śmiać się w głos.
Och jak mi takiego humoru brakowało . Olga Rudnicka pokazała klasę samą w sobie.
Polecam na wszelkie smutki, chandry itp.

Zabawna historia kryminalna. Czyta się szybko i przyjemnie. Lekka z poczuciem humoru :)

Lekka i przyjemna komedia kryminalna. Bawiłam się na niej świetnie chociaż rozumiem, że nie każdemu może przypaść do gustu ten rodzaj poczucia humoru. Ja bardzo lubię styl pisania Olgi Rudnickiej i ta książka również mnie nie zawiodła. Oczywiście nie jest to literatura wysokich lotów, ale rozrywkowa i w swojej kategorii sprawdza się bardzo dobrze. Oceniam ją na tle innych książek tego typu i nie porównuję z innymi gatunkami. Polecam na gorszy czas.

Ciekawa historia kryminalna, ale właściwie jak dla mnie to bez rozwiązania, więc to na minus. Główna bohaterka, trochę jednak mnie irytuje i mam nadzieję, że się "ogarnie" w następnym tomie. Jej wypowiedzi są niespójne i pozbawione logiki, a dodatkowo gada do siebie i gestykuluje, pewnie miało to być zabawne, ale nie wyszło. Zdecydowanie bardziej zabawna jest Monika i z tego powodu jedna gwiazdka więcej.

Książka świetna, rewelacyjna, pokazuje początki Pani Detektyw Matyldy.

Książka świetna, rewelacyjna, pokazuje początki Pani Detektyw Matyldy.

Na półkach: , , , ,

Znudzona swoją pracą Matylda wymyśla akcję pod tytułem „Oddaj albo giń!”. Ma żartobliwie zachęcić czytelników do oddawania książek w terminie. Jednak dyrektor biblioteki inaczej na to patrzy, każe Matyldzie zniszczyć wszystkie zakładki. Niestety Matylda już dała dla jednego czytelnika te zakładki. W trosce o stanowisko pracy jedzie do niego by je odzyskać oraz przeprosić. Ale nic takie proste nie jest. Zamiast grzecznie przeprosić i odebrać zakładki Matylda ucieka. Zaś w poniedziałek odnajduje zwłoki w bibliotece. Matylda jednak zamiast zostawić wszystko policji wymyśliła sobie, że to jest dobry moment na sprawdzenie siebie. Bo od jakiegoś czasu marzy ona o tym by zostać prywatnym detektywem. I tak biorąc znalezienie zwłok za znak, zaczyna angażować się w śledztwo. Co z tego wyniknie? Sprawdźcie sami.

Od dawna sięgam po książki autorki. Jedne są lepsze inne gorsze. Ta seria zapowiada się na tą dobrą. Główna bohaterka, Matylda, bibliotekarka marząca o zmianie zawodu, w genach ma zamiłowanie do interesowania się innymi. Do tego dodać trzeba pewne roztrzepanie oraz zabawne cechy charakteru i mamy dobrą komedie. Książka dzięki tej bohaterce dużo zyskuje. Dodaje ona dużo dobrego humoru oraz pozytywnych bodźców.
Reszta bohaterów też jest ciekawie wykreowana, całość sprawia, że książka naprawdę dobrze wypada. Jak zwykle lekkość z jaką pisze autorka powoduje, że przez książkę się płynie. Pełna zabawnych zwrotów akcji doskonale nadaje się do poprawy naszego humoru.
Zagadka kryminalna też interesująca, bo kto morduje w zamkniętej bibliotece? Zagadka kryminalna niczym u Agathy Christi.
Całość sprawia, że nie mogę się doczekać kiedy będę miała okazję przeczytać pozostałe tomy.
Gorąco polecam.

Sięgnęłam po tę powieść bo byłam zachwycona komediami kryminalnymi pióra Pani Rudnickiej, które przeczytałam przed kilkoma laty. Seria o Nataliach, "Czy ten rudy kot to pies". Liczyłam więc na tzw. " ubaw po pachy" Niestety spotkało mnie rozczarowanie. Nie ubawiłam się zbytnio, a nawet trochę znudziłam. Książka nie jest, ani bardzo ciekawa, ani bardzo śmieszna. Najwyraźniej ta pozycja Pani Rudnickiej troszkę nie wyszła.

Przyjemna lektura, przy której można się pośmiać i spróbować wyjaśnić zagadkowe morderstwo. Bohaterowie są wyraziści, ale przewidywalni. Szału nie ma, ale był to miło spędxony czas.