Poka i Mina. W muzeum

2020-02-01
36 min.
Jadwiga Jędryas

Okładka książki Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf Stark
Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf...
Okładka książki Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Astrid Lindgren
Skrzat nie śpi Kitty Crowther, Ast...

Mała Mina gubi się W MUZEUM. Okazuje się, że nie tylko ona nie może sie odnaleźć. Wszystko dobrze się składa, bo dzięki temu że się zgubiła, uratowała jeszcze kogoś! Jak widać nawet w muzeum można przeżyć ciekawą przygodę.

Kitty Crowther to belgijska autorka i ilustratorka, która stworzyła serię o dużym Poce i małej Minie. Do nas trafiły dwie przepiękne książeczki. Jedną z nich jest „Poka i Mina. W muzeum”.

Jest weekend. Mina ma wolne, dlatego Poka zabiera ją do muzeum etnograficznego. Zamierzają się dobrze bawić, a przy okazji czegoś nauczyć. Poka pokazuje małej Minie wspaniałe eksponaty. W pewnym momencie Mina czuje, że chce jej się siku. Informuje o tym dużego Pokę, który proponuje, że pójdą razem. Jednak mała Mina stanowczo odmawia, chce iść sama, chce pokazać, jaka jest duża i samodzielna. Roztropnie pyta o drogę strażnika, a potem udaje się we wskazanym kierunku. Odnajduje toaletę dla dziewczynek, a po załatwieniu swoich spraw chce wrócić na salę wystawową, do Poki. Okazuje się to jednak trudniejsze, niż odnalezienie toalety. Wszystkie drogi wyglądają tak samo, wszystkie drzwi są do siebie podobne. Kiedy Mina prawie się poddaje i zbiera jej się na płacz, nagle słyszy, że ktoś obok pochlipuje. To mały pchełek, który zgubił drogę powrotną do swojej rodziny. Mina nagle zapomina o swoim problemie, skupia się na tym, by pomóc mniejszemu koledze. Dzielnie prowadzi pchełka z powrotem do sali wystawowej, a sama wraca do Poki.

„Poka i Mina. W muzeum” to cudowna opowieść o dziecku, które próbuje być samodzielne, przestaje korzystać z pomocy dorosłych. To historia o pomocy, o odwadze, o opiekuńczości malutkiej Miny, która po natknięciu się na pchełka zapomniała o swoim strachu i postanowiła zadbać o swojego nowego kolegę. Przygoda Miny w muzeum pokazuje, jak dużo w dzieciach można znaleźć odpowiedzialności za drugiego człowieka i chęci pomocy. Jest to książeczka warta przeczytania.

Co jeszcze może Was przekonać do zakupienia tej pozycji dla Waszych dzieci? Może fakt, że posiada piękne, charakterystyczne ilustracje, które wydawnictwo Dwie Siostry umieściło na rewelacyjnym, miłym w dotyku papierze. Ponadto moja córka spędziła bardzo dużo czasu nad tą książeczką, upodobała ją sobie i aktualnie czytamy tylko to z niesłabnącym zainteresowaniem.

Dzisiejsze książeczki to znana seria o malutkiej Minie i dużym Poce, (najprawdopodobniej jest to para komarów, ale to tylko moje odczucie ;)),którą młodsi czytelnicy pokochali w wielu krajach. Belgijska ilustratorka i autorka tych książeczek opisuje w każdej z nich cudowną relację ojca z córką.

Seria jest dedykowana dla młodszych, ale i dla starszych przedszkolaków, dlatego, że przedstawiają codzienne sytuacje z życia rodziców i dzieci.

Historie są krótkie i proste, ale wartości przekazywane są tu najważniejsze. Uczą młodsze dzieci samodzielności, jak w historii „Poka i Mina. W muzeum”, gdzie wspomniana para komarów zwiedzają wystawę etnograficzną, a tu nagle dziewczynka musi skorzystać z toalety. Ale nie chce pomocy, pragnie być już duża i samodzielnie udać się do niej. Wszystko byłoby wspaniale, ale w drodze powrotnej gubi się. Zbyt duża liczba drzwi, schodów przytłacza ją i czuje się zagubiona, ale i z tej opresji znajdzie wyjście.

Seria jest dedykowana dla młodszych, ale i dla starszych przedszkolaków,...

• Dla dzieci
  • Belgia