Przebudzona

Agnieszka Lis Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2020-01-29
2020-01-29

Cały czas czekałam na tekst, który mnie zaskoczy. No i się nie doczekałam. Dla mnie to 350 stron o niczym. Słaba historia, która nawet nie nakłania do jakichkolwiek przemyśleń...
Jedynym plusem jest to, że sytuacje opisywane są w dość przyjemny sposób i czas na czytanie tych kilkuset stron tylko dzięki temu mija dość szybko.
Pani Agnieszce, na razie podziękuję. Może kiedyś ocenę jej inną książkę, może.

Pani Agnieszce, na razie podziękuję. Może kiedyś...

"PRZEBUDZONA" - AGNIESZKA LIS
Do książki zabierałam się przez 3 lata, jakoś się nie złożyło, nawet mam swój - nie na platformie - ebook.
Książka ciekawa, Honorata i Lilianna dwie siostry i jak to zwykle bywa kompletnie różne. Honorata wyjeżdża do Londynu, gdzie poznaje Filipa, z rodziny z wyższych sfer angielskich, tyle, że on jest jak czarna owca, w dodatku zupełnie inny.
Lilianna przez nalegania matki Bogusławy zostaje zaproszona na odwiedziny do siostry, do Anglii.
Wszystko się zaczyna komplikować, kiedy Filip podstępem uwodzi Lilkę i zaciąga ją do łóżka, mówiąc, że z Honoratą to skończone i to ją chce.
Niestety okazuje się to wierutnym kłamstwem i zaręcza się z nią. Lilka w poczuciu winy dostaje natręctwa i co chwile się myje, Wszędzie widzi brud, zarazki, pod prysznicem szoruje się od tego czasu ostrą gąbką. Lilianna jest zdolną pianistką, która dostaje się na studia. Profesor jest zachwycony nią, ale pewnego razu Lilka szukając siebie przestaje grać tak doskonale... Co się stanie i jak skończy się małżeństwo jej siostry, jaką rolę odegra przyjaciółka Lilki Marcelina, postrzelona studentka dowiecie się z książki,. Książka do przed ostatniego rozdziału pędzi, pokazuje świat o jakim nie mamy pojęcia. Zabrakło tego czegoś w ostatnim rozdziale, mam wrażenie, jak by zabrakło pomysłu na jeszcze jeden, kluczowy rozdział, a szkoda. Nie chodzi o to by zostawić pole wyobraźni czytelnikowi, tam zabrakło, epilogu, zakończenia jakieś historii, które też toczą się obok, w tle, a jednak odgrywają ważną rolę.
Dlaczego przebudzona? też można by tu wiele jeszcze dopowiedzieć. Książka warta przeczytania, lubię książki Lis, ale ta .... pozostawia duży niedosyt. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam, jednak dużo by dało gdyby powstała druga część, wtedy to zakończenie miało by głębszy sens. A może autorka ma / miała taki zamiar.
Polecam jeśli lubicie pióro autorki, jest to w zupełnie innym stylu niż pozostałe jej książki.
Lektorka dobrze ją dość czyta.

OCENA 7/10
29/23 ( 1/04)
ilość stron: 362
data wyd: 29.01.2020
czas przewidziany czytania: 5 h 52 min.
Czas słuchania 8 h. 19 min.
lektorzy empik : Liberek Baśka

Anastazja
Skończona 4.04.2023 (słuch)

"PRZEBUDZONA" - AGNIESZKA LIS

troszkę o niczym konkretnym, dużym plusem jest główna irytująca bohaterka, która budzi emocje (nie polubiłam jej)

Nie porwała nie ta opowieść. Cały czas zastanawiałam się o co jej chodzi. Irytowała mnie główna bohaterka. Historia z ojcem ciekawa, myślałam że to zwrot akcji ale nie ....... Nadal nie wiem o czym to było. Dziwna opowieść.

Dobra książka.

Dobra książka.

Ciężko mi ocenić książkę. Czytalo się szybko, plus za ładna okładkę. Natomiast gorzej z treścią. Choć może też nie do konca.

Autorka, moim zdaniem, pomysl miala dobry. Tylko przesadzila watkami. Boheterka-mloda, zdolna artystka lecz zaburzona, szuka ojca, nie ma relacji z siostra z matka ja traci. Wdaje się w nic nie znaczace romanse-szuka miłości. Wciaz czuje się brudna.

Plus za język autorki- opisywane sceny nie są przedstawiane wulgarnie.

Czytalam wiele lepszych książek. Daje jeszcze plus za pomysl.
Książki ani nie polecam ani nie odradzam choc nie przeczyłaby jej drugi raz.

taka ksiazka ...nie wiadomo o czym tak naprawdę .niby szybko sie czyta ,ale nie jest zbyt interesujaca . zmeczylam ja poprostu

Pani Agnieszka Lis buduje fabułę powieści, czarując ulotnymi chwilami, które w normalnym życiu są prawie niedostrzegalne. Są niczym zdjęcia robione klatka po klatce, wychwytujące każdy szczegół. Jestem też pełna podziwu dla opisów dotyczących muzyki. W niektórych momentach miałam wrażenie, jakbym nie czytała o niej, tylko słyszała ją.
A w tym wszystkim zwyczajna historia o życiu, pełna dramatów, problemów, a także i seksu.
Główna bohaterka Lilianna studiuje na akademii muzycznej. Gra na fortepianie. Jest w tej dziedzinie szczególnie uzdolniona. Ona po prostu czuje muzykę.
Lilianna zupełnie nie pasuje do swojej rodziny. Do matki Bogusławy - prostej kobiety z trwałą ondulacją na głowie i zaściankowymi poglądami. Do siostry Honoraty mieszkającej w Londynie i będącej nieco lepszą, bo młodszą wersją własnej matki.
Lilianna jest inna. Bardziej wrażliwa, subtelna, dlatego ciężko jej porozumieć się z matką i siostrą. Niestety cierpi na nerwicę natręctw objawiającą się lękiem przed zabrudzeniem, a co się z tym wiąże obsesyjnym wręcz myciem, szorowaniem własnego ciała. Natrętne mycie ma na celu zmycie brudu moralnego...
Podsumowując, w swojej powieści autorka ukazuje skomplikowane relacje w rodzinie Lilianny, jej kontakty z mężczyznami oraz determinację w poszukiwaniu nieznanego ojca.
Serdecznie polecam.

A w tym wszystkim zwyczajna historia o...

No cóż-słaba a nawet bardzo słaba , umęczyłam się strasznie, a że nie poddaje sie przy żadnej nudnej książce przebrnęłam do końca-strata czasu

Zmierzenie się z twórczością pani Lis nie jest dla mnie nowością, ale zwykle mam problem,by jej powieści ocenić. Niby są wciągające, ale często czegoś im brakuje. Jeśli znowu nie brakuje, to za dużo w nich klasyki. Można to zrozumieć, gdyż pisarka sama jest pianistką i wykorzystuje zdobytą wiedzę na kartach swej twórczości, dlatego na pewno zaciekawieni będą fanatycy muzyki klasycznej i gry, szczególnie na fortepianie. Pani Lis nie pisze jednak tylko o szeroko rozumianej kulturze, czego dowodem jest książka pt. "Przebudzona".
Główna bohaterka ma na imię Lilianna, ma starszą córkę Honoratę i matkę Bożenę. Matka wychowywała dziewczyny samodzielnie, ale trochę na własne życzenie. Małżeństwo matki Lilianny nie udało się, dlatego kobieta postanowiła zemścić, się w najbardziej znany sposób, czyli odcinając mężczyznę od kontaktu z dziećmi, a im samym wmawiając mnóstwo bzdur. Jakby tego było mało, Lilianna i Honorata to zupełnie odmienne siostry. Starsza Honorata uważa się za ładniejszą i wyśmiewa pasję siostry do grania i komponowania. Tymczasem niebawem Lilianna odwiedzi siostrę w Londynie i tam pozna przyszłego szwagra, Philipa. Co wyniknie z tej znajomości? Dlaczego później Lilianna zacznie wikłać się w nic nieznaczące romanse, a wszystko będzie jej się wydawało brudne? O tym musicie sami się dowiedzieć. Czy Lili pozna swojego biologicznego ojca? Tego też nie zdradzę.
Książka ani nie jest zła, ani rewelacyjna, po prostu przeciętna. Dla fanów klasyki na pewno będzie tu więcej ciekawych fragmentów. Nie odradzam, ani też nie zachęcam po stokroć.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2020