Kukułka i wrona

Okładka książki Kukułka i wrona Magdalena Wolff
Okładka książki Kukułka i wrona
Magdalena Wolff Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Moc korzeni (tom 1) fantasy, science fiction
Moc korzeni (tom 1)
Oficynka
2020-06-30
2020-06-30
Literatura polska fantasy mitologia słowiańska Słowiańszczyzna mitologia Słowian

Okładka książki Magazyn Fantastyczny 14 (1/2009) Jacek Bedla, Grzegorz Gajek, Anna Grędzik, Krzysztof Janicki, Krzysztof Koćma, Paweł Lach, Krzysztof Litwinowicz, Krzysztof Maciejewski, Tomasz A. Morris, Oskar Orzechowski, Redakcja pisma Magazyn Fantastyczny, Artur Rafał Skowroński, Magdalena Wolff
Magazyn Fantas... Jacek Bedla, Grzego...

Jeżeli szukasz książki z motywem słowiańskich wierzeń to dobrze trafiłeś. Bardzo ciekawa opowieść. Napisana bardzo przystępnym językiem. Od samego początku zżywamy się z główna bohaterką. Obserwujemy jak zmaga się z przeciwnościami losu. Poznajemy jej historię i widzimy jak się zmienia. Polecam. Przygotuj się na to że to jest pierwszą część.

O tej powieści ze słowiańskimi motywami słyszałam bardzo dużo dobrego. I niestety, te zachwyty są moim zdaniem przesadzone. Mamy więc główną bohaterkę, Wrenę, która ratuje swoje życie ucieczką i znajduje pomoc wśród leśnych stworów, po to, by nauczyć się paru ciekawych magicznych sztuczek, wrócić do rodzinnego domu i zaprowadzić porządek. To nie jest spoiler, to jest w książce powtarzane na każdym kroku - kwestia jest jedynie tego, czy bohaterka zrealizuje swój plan ;) Co mi się nie podobało? Wrena jest postacią bardzo nijaką. Określa ją sama misja, jaką ma do wykonania, a także to, co za sobą zostawiła. Nie ma żadnych cech charakteru, a może raczej nie ma własnych, tylko jest zlepkiem cech najróżniejszego rodzaju. Dodatkowo mamy tu leszego Szarego, naszego książkowego "przystojniaka". I romans (erotyk?),który przeszedł zdecydowanie za szybko od fazy "mam ciebie dość" do fazy "kocham nad życie". Nie kupuję tego. No i jeszcze ten fragment o zielonych włosach [na pewno chcecie przeczytać koniec tego zdania?], nie tylko na głowie [ostrzegałam!]. Czy da się to odusłyszeć? Jeśli miałabym wymienić jakieś zalety tej powieści, to wymieniłabym dwie: po pierwsze, fajnie zapowiadający się wątek Gerdy. Owszem, był bardzo przewidywalny, ale jednak interesujący. Po drugie: Baba Jaga. Znakomicie napisana postać stojąca gdzieś pomiędzy dobrem a złem, mądra, pomocna, ale i momentami lekko straszna. Szkoda, że reszta postaci nie była tak dobrze napisana jak ta.

Początek nie przypadł mi do gustu. Książka zaczęła mnie do siebie przekonywać dopiero od pojawienia się "drugiego opiekuna lasu" (tak go nazwę, by nie spojlerować). Czym dalej, książka stawała się lepsza. Pokazuje zupełnie inne wyobrażenie jednego z najpopularniejszych demonów słowiańskich, czego się nie spodziewałam. W sumie to opis z tyłu książki bardzo mało mówi o jej treści. Może gdyby był bardziej rozbudowany i od początku wiedziałabym, o co chodzi, to pierwsze kilkadziesiąt stron nie byłoby dla mnie nudne i wyrwane z kontekstu.

W książce są 3 główne nitki wydarzeń, dzięki czemu można spojrzeć na dziejące się wydarzenia z kilku różnych perspektyw.
Szczególnie spodobały mi się postacie Winanda, Gerdy i Lestka. Z czasem przekonała mnie do siebie też główni bohaterowie.

Wszystko zakończyło się w takim momencie, że chętnie sięgnę po drugą część, by dowiedzieć się, co będzie dalej ;)

Wrena uciekając do lasu przed najeźdźcami najbardziej obawia się strasznego Leszego, przed którym ostrzegała ją matka. Okropnie strudzona ucieczką, będąc na granicy przytomności trafia do leśnej chatki, w której mieszka… Leszy :)
Leszy zwany Szarym zobowiązuje się pomóc dziewczynie, że przeprowadzi ją przez las do jej dalszej rodziny. Po drodze czeka ich wiele przygód, tworzą swoją relację. Zanim jednak Wrena dotrze do sprzymierzeńców, gdzie ma nadzieje znaleźć pomoc w pokonaniu wroga, odbierze warsztat z magii u samej Baby Jagi.

Jeśli lubicie fantastykę i w dodatku słowiańską to nie będę zdradzać więcej, bo warto samemu poznawać tę historię. Znajdziecie w niej cały wachlarz słowiańskich istot, wierzeń, obrzędów. Podobała mi się główna postać kobieca, wraz z biegiem wydarzeń przechodzi przemianę, wykazuje się wielką odwagą, ale wciąż jest pełna niepewności. Z jednej strony silna a z drugiej wątpiąca w swoje możliwości. Nie wiem czy dobrze się wyrażę jeśli powiem, że jest napisana w większości językiem staropolskim ale wkradło się nieco współczesnych kolokwializmów, jednak mi one nie przeszkadzały zbytnio w czytaniu.

Jeśli szukacie książki z subtelnie zarysowanym, przyjemnym wątkiem romansowym, słowiańskimi wierzeniami oraz sympatyczną i odważną główną bohaterką, to "Kukułka i wrona" jest idealna dla Was! Muszę przyznać, że bardziej niż wątki polityczne wciągnęły mnie losy Wreny (a zwłaszcza próby, jakim poddawała ją Baba Jaga) i jej relacja z Leszym. Jestem ciekawa, co się zdarzy w drugim tomie! Dużym plusem powieści jest lekkie pióro autorki oraz prześliczna okładka.

"Bo w mroku jest i początek życia, i jego koniec. Potrzebujemy ciemności, ale lepiej się w nią nie zapuszczać bez zapalonej świecy."

Słowiańskie klimaty, dawne wierzenia, charakterna i odważna główna bohaterka, Baba Jaga, przystojny Leszy, bogini Dziedzilia, tajemniczy las, magia, walka o przetrwanie i odzyskanie własnego dziedzictwa i to wszystko przedstawione w sposób fantastyczny.
Jeśli, to Cię nie zainteresowało, to nie wiem jak jeszcze zachęcić Cię do "Kukułki i Wrony".

Wrena - Warcisława z Jastrzębców, traci całą rodzinę w wyniku najazdu Noduńczyków. Ucieka do lasu, gdzie natrafia na Szarego, który oferuje jej swą pomoc. Namawia ją aby ta udała się z nim do Baby Jagi, która pomoże jej zapanować nad mocą do pokonania Noduńczyków. Zanim jednak to nastąpi, będzie musiała przejść trzy próby. Czy jej się to uda?

W książce mamy dwie perspektywy. Pierwsza to losy Wreny, a druga to polityczne rozgrywki króla Noduńczyków Wilhelma i Bygosta, który wymordował ród Jastrzępców.
Obserwujemy przygody Wreny najpierw w lesie, a później u Baby Jagi. Oraz poczynania Noduńczyków, wyznawców Mirusa, którzy przemocą i gwałtem szerzą swoją wiarę.

"Kukułka i wrona", to slavic book, napisany w mrocznym, baśniowym stylu.
Aż ciężko uwierzyć, że to debiut.
Bardzo kibicuję Wrenie i Leszemu i jestem ogromnie ciekawa, co wydarzy się w drugim tomie, a Ciebie bardzo zachęcam do sięgnięcia po pierwszy. ✨🤍

- Czy ten ich bóg naprawdę może się cieszyć z ofiar i pokłonów oddawanych pod przymusem? - zapytał Czestek, patrząc na babkę zatroskanymi oczyma. - Czy nie potrafi zajrzeć do ludzkich serc?"

O dziwo wciągnęła mnie Polska pozycja fantasy.
Za to jak fajna pozycja! Przeleciała za szybko. Wątek Wreny ogromnie wciągający - całkowicie moje klimaty (nooo, może prócz scen erotycznych). Wątek króla i jego brata również dość ciekawy, natomiast sytuacja mieszkańców pozostałych w domu zdecydowanie mi się mieszała - już całkiem później odpuściłam, nawet nie wiem, kto jest kim. 😂 Nie za bardzo podobało mi się zakończenie - jakby szybko urwany i spłycony wątek. Może miał być to swego rodzaju plot twist, ale w mojej ocenie nie wyszło.
Wychodzi na to, że podobał mi się jeden z trzech wątków w książce, a mimo to zasłużyła sobie na wysoką ocenę.

O dziwo wciągnęła mnie Polska pozycja fantasy.

Romansidło w świecie trochę baśni a moze nawet bajki dla doroslych a troche wymyślonych religii. Zabijacz czasu. To jest pierwszy tom. Osobiscie chyba na razie na nim zakończę. Cała historia nie wciagnęła mnie az tak bardzo zeby ja poznawać dalej. Aczkolwiek dobrze I szybko sie czytało.

Na półkach: , , , , , ,

Przyjemnie się czyta. Główny wątek miłosny nie jest bardzo oryginalny, mimo to wciągający. Polubiłam bohaterów, zżyłam się z nimi, wg mnie są dobrze napisani - może poza jednym, choć zastanawiam się czy ta jego dość niespodziewana i radykalna przemiana nie dodaje mu... uroku? Czytając, wolałabym żeby to otwieranie się trwało dłużej. Jednak po zastanowieniu doszłam do wniosku, że to jest jedna z niewielu książek (przynajmniej w mojej biblioteczce),w której dorośli bohaterowie są dojrzali, rozmawiają ze sobą!

Jedyne co mi przeszkadzało w tej książce to język - za bardzo współczesny, niedostosowany do epoki. Lubię kiedy wydarzenia z odległej przeszłości są opisywane przynajmniej językiem stylizowanym na dawny. Nie mniej można się do tego przyzwyczaić, a opowieść jest warta przeczytania.

Jeśli ktoś lubi słowiańskie książki i zastanawia się również nad przeczytaniem "Czerwonej baśni" W. Korzeniewskiej, to polecam przeczytać ją ("Czerwoną baśń") najpierw. Historia też ciekawa, niestety bardzo podobna do "Kukułki..." (obie książki zostały wydane w odstępie miesiąca, więc podejrzewam, że autorki mocno inspirowały się tym samym źródłem). "Kukułka..." wygląda w tym kontekście trochę jak rozszerzenie "Czerwonej baśni" o kontekst polityczny - na plus, bo po przeczytaniu "Czerwonej baśni" czułam pewien niedosyt. Historia była dla mnie niepełna, okrojona do jednego wątku.

Lubię czytać książki gdzie jest ten pierwiastek słowiański i byłam mile zaskoczona, że znalazłam kolejną taką pozycję. Nie jest idealnie, niektóre wątki były nudnawe, ale mimo wszystko dobrze się bawiłam i sięgnę po kolejną część.

Dodaj cytat z książki Kukułka i wrona