Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, zanim zostaniecie rodzicami

Okładka książki Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, zanim zostaniecie rodzicami Gary Chapman, Shannon Warden
Gary ChapmanShannon Warden Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Logos poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Things I Wish I'd Known Before We Became Parents
Oficyna Wydawnicza Logos
2017-01-01
2017-01-01

Typowy amerykański poradnik napisany w dodatku przez pastora, więc ateistów będzie dodatkowo irytował treściami religijnymi. Poradnik chyba tylko dla osób, które nigdy nie widziały dziecka na oczy albo nigdy nie rozmawiały z żadnym rodzicem i nie wiedzą, że dziecko kosztuje, zmienia radykalnie plan dnia rodziców, że ważne są jego potrzeby emocjonalne i umiejętności społeczne, a nie tylko zdrowie fizyczne i umiejętności akademickie. No błagam! Na rynku jest dużo wartościowych książek o wychowaniu dzieci. Tę spokojnie można sobie darować.

Garść wskazówek dla przyszłych rodziców, jak również tych, którzy posiadają już swoje pociechy. Kilkanaście rozdziałów o różnej tematyce, m.in. wydatki ponoszone przy posiadaniu dziecka, dawanie przykładu dzieciom czy nauka załatwiania się na nocnik. Część z nich jest jak najbardziej przydatna. Autorzy powołują się na swoje doświadczenia, podają dużo przykładów praktycznego radzenia sobie w wielu sytuacjach. Jednak czasem odnosiłam wrażenie, że tych przykładów jest aż za dużo, miałam wrażenie, że czytam wyłącznie o dzieciach autorów, a nie dzieciach w ogóle. W książce pojawiają się też odniesienia do realiów amerykańskich, podawane są konkretne liczby, ponieważ autor powołuje się np. na przeprowadzone badania. Nijak ma się to do naszej polskiej rzeczywistości.
Książka może się przydać rodzicom, aczkolwiek dla mnie była raczej nudna, dłużyła mi się, a informacje w niej zawarte szybko wyleciały mi z głowy. Ale warto zajrzeć, pewne aspekty, np. nauka załatwiania się były dla mnie ciekawe i być może skorzystam z podpowiedzi autora.

• Psychologia - wychowanie

Dodaj cytat z książki Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, zanim zostaniecie rodzicami