Przygody kapitana Renaud'a

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...

Powieść historyczna - we współczesnym rozumieniu tego słowa, skupiona na opisywanej epoce oraz oddaniu nie tylko wydarzeń, ale też klimatu i obyczajowości - narodziła się w romantyzmie, a "Cinq-Mars" uważany jest za pierwszego reprezentanta tego gatunku we Francji. Jeśli chodzi o historię, to Vigny mocno popłynął, przedstawiając starcie makiawelicznego wcielenia zła (Richelieu) i prawego męża opatrznościowego motywowanego nadludzką miłością (Cinq-Mars) - według źródeł był to raczej bunt zuchwałego panka. Zresztą autor za tę swobodną interpretację wydarzeń oberwał już od współczesnych sobie historyków i bronił się, że sztuka ma przekształcać rzeczywistość, by sformułować na użytek czytelnika przesłanie moralne. W tym wypadku chodzi o podkreślenie roli arystokracji, która według arystokraty Vigny'ego jest podporą monarchy i pełni w państwie nieodzowną rolę.
Te polityczne podteksty z perspektywy 200 lat od napisania powieści nie są jednak rażące, a jedynie dodają smaczku książce, która poza tym jest napisana bardzo przyjemnie, soczyście, bez dłużyzn. Nawet makiaweliczne wcielenia zła Richelieu jest dosyć zniuansowaną postacią (i prawdę mówiąc ciekawszą niż Cinq-Mars, chociaż palmę pierwszeństwa i tak otrzymuje szemrany typek Jakub de Lauberdemont). Ciekawy jest dosyć teatralny styl Vigny'ego - wiele rozdziałów czyta się jak sceny w dramacie z trochę bardziej rozwiniętymi didaskaliami.

Słodka. Przyjemna lektura, która nie zestarzała się dobrze, do tego niezbyt dokładna historycznie, ale nie żałuję czasu z nią spędzonego; jest jak trochę dziwny kolega, który jednocześnie jest dobrym człowiekiem.

Fajnie się czyta, dynamiczna akcja, zarówno opisy strojów jak i krajobrazów są malowniczo przedstawione bez zbędnego naciągania. Przez całą powieść widziałem splatającą się miłość z honorem tamtych czasów. Gdyby nie utracone nadzieje, kto wie jakby się potoczyły losy Marii i Henryka. Mocne 8.

Egzemplarz, który miałam przyjemność czytać, był opatrzony wstępem zawierającym porównanie „Cinq - Marsa” do kwiatka znalezionego w babcinym pamiętniku. Książka wydana we Francji w roku 1826 może wydawać się przestarzałą i nudną, jednak to tylko pozory.
Akcja powieści rozgrywa się we Francji za panowania Ludwika XIII, czyli w pierwszej połowie XVII wieku. Główny bohater - młody Henryk d'Effiat markiz Cinq - Mars opuszcza rodzinne strony i udaje się na dwór królewski. Tam w ciągu dwóch lat zyskuje zaszczytny tytuł Wielkiego Koniuszego, a także staje się faworytem Ludwika XIII. Młodzieniec zawiązuje spisek przeciw okrutnemu kardynałowi Richelieu. Wszystko czyni w imię miłości do Marii Gonzagi - księżniczki mantuańskiej i dwórki królowej Anny Austriaczki. A w przyszłości polskiej królowej.
Na kartach powieści pojawiają się również nasi rodacy. Do Francji po rękę Marii przybywa polskie poselstwo. Jak autor przedstawił stroje i obyczaje panów szlachty? Zachęcam do sprawdzenia.
Po przymknięciu oka na drobne poprawki historii, których dopuścił się autor, oraz na nieskazitelny charakter głównego bohatera czyta się naprawdę przyjemnie i z zainteresowaniem. Są pojedynki, są bitwy, są intrygi, jest humor, jest powieść historyczna godna polecenia.

• Powieść historyczna
  • Literatura francuska