Polka

Manuela Gretkowska Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2001-01-01
2001-01-01

No takich doświadczeń z ciąży i doświadczeń z wczesnego macierzyństwa jeszcze nikt mi nie opisał. Lubię Gretkowską, bo patrzy na świat inaczej, wcale nie tak bezczelnie feministycznie jakby mogło się na pierwszy rzut oka
wydawać. To jeszcze raz potwierdza, że przebywanie z ludźmi inteligentnymi, przynosi nam wartości, nawet jeśli się z nimi nie do końca zgadzamy. Brawo Manuela. Będę Ci kibicował.

Czułam, że to proza nie dla mnie, ale chciałam dać sobie szanse po tym, jak nie byłam w stanie przejść od początku do końca książki „My zdies’ emigranty”. "Polkę" przeszłam, więc postęp jest. Wymęczyła mnie autorka, czasem zniesmaczyła, momentami nawet wzruszyła. Mimo to nie zamierzam już więcej eksperymentować z twórczością Gretkowskiej i wiem, że żadnej szkody z tego nie będę miała.

Odczułam z autorką "więź" w podobnym odczuciu/poglądzie na twórczość, że polska lubi podnosić wszystko do rangi tragizmu, katolicyzmu i takiej śmiertelnej powagi. Jak widać nie tylko mnie to czasem męczy ;)
Książka jest opisem ciała pisarki. Mocno intymna i szczera książka.

Książka jest opisem ciała pisarki. Mocno intymna i szczera książka.

Z reguły zawsze czytam przynajmniej 3 książki autora, zanim wyrobię sobie zdanie na temat jego twórczości. W przypadku Gretkowskiej przeczytałam 2-i to "w wielkich bólach". Wiem na pewno, że nie sięgnę dobrowolnie po więcej.

Cóż tu pisać po prostu Gretkowska. Bardzo lubię dzienniku i czytanie ich sprawia mi przyjemność. Tak samo było z "Polką", jest ona pełna trafnych przemyśleń, ironii, refleksji i humoru
( za każdym razem dopisek he he w nawiasie mnie rozbrajał). Nie widziałem w tej książce niesmacznych zachowań czy wypowiedzi, książka powstała w 2001 roku więc może wtedy opisy ciąży bez "filtrów" i udawania jaka to wielka przyjemność szokowały. Dla mnie to wspaniała lekka, a jednak miejscami dająca do myślenia lektura. Polecam!

Miało być... Nie wiem co miało być. Chyba książka o ciąży, z perspektywy ciężarnej, bez samocenzury i tak dalej. A wyszło takie niewiadomoco, trafne spostrzeżenia przeplecione z notatkami, które przypominają mi mój własny dziennik - z dni, w których miałam ochotę coś zapisać, ale nic wartościowego nie przychodziło mi do głowy. Albo z tego bloga, co go prowadziłam jako nastolatka i który był w połowie metafizyczny, a w połowie "zjadłam kanapkę. Dzisiaj z serem, bo lubię ser".

Mam wrażenie, że pierwszy szkic wydawnictwo WAB wzięło i bez czytania wydrukowało. Co się może nawet zgadza, bo tylko korekta i redakcja techniczna były, a te, jak wiemy, za jakość tekstu nie odpowiadają.

Taka książka w zasadzie dla nikogo, oprócz autorki.

Tego nie da się skomentować, to trzeba przeczytać na własne oczy...

Tego nie da się skomentować, to trzeba przeczytać na własne oczy...

„Polka” Gretkowskiej trafiła w nasze ręce trochę z przypadku, trochę z przymusu ze względu na temat pracy. Choć po „Faworytach” i „My zdies’ emigranty” mieliśmy pewien obraz prozy Manueli i wiedzieliśmy, czego po „Polce” możemy się nie spodziewać, nie obyło się bez zaskoczeń.
Sposób pisania Gretkowskiej określany jest jako skandalicznie intelektualnie lub intelektualnie skandaliczny. I fakt, intelektualizmu odmówić jej nie możemy, lecz nas jej powieści po prostu męczą. Może to kwestia konwencji, może wplatania różnych treści, ale twórczość tej pisarki kompletnie nas nie przekonuje. „Polka” wymęczyła nas maksymalnie, mimo że i tak czytało się ją lepiej niż, wspomniany powyżej, debiut. Do tego śmiemy twierdzić, że jeśli Gretkowska potrzebuje skandalizować (bo fakt, to jest pastisz, to jest parodia, taki jest cel tych powieści… choć trudno nazwać te hybrydy stricte powieściami),to znaczy, że nie umie zaistnieć w żaden inny sposób. I nie „kupujemy” stwierdzenia, że złamała w literaturze tabu dotyczące seksu, bo uczynienie z niego narzędzia podobnego do polityki nie jest żadnym godny pochwał złamaniem tabu. Ot, to tyle w temacie Gretkowskiej!

No po prostu nie! Fakt, książka ma pewien potencjał, ale opisy są momentami tak niesmaczne, akcja bezsensownie rozwleczona, że trudno to czytać z przyjemnością. Nie dostrzegłam żadnego celu tej książki.

Klasyka pisarki, która nie potrafiła stworzyć żadnej, prawdziwej i dobrej fabuły. Z kart powieści wionie nudą, obsesją seksu i gettem światopoglądowym.

• Polska