Drobiazg. Miłość w czasach genetyki

Markéta Baňková Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Stehlík literatura piękna
Maličkost
Dorota Dobrew
Stehlík
Literatura czeska genetyka studenci adopcja biologiczni rodzice geny DNA

Oficjalne recenzje i

W ślad za samolubnym genem

[ 3 ] Link do recenzji

Miłość po czesku, czyli i ,,śmieszno i straszno". Genetyczna odyseja po ludzkich historiach.
Marketa Bańkova stawia przed czytelnikiem intrygującą hipotezę: co jeśli prawdziwa miłość nie jest uczuciem, a jedynie walką genów o przetrwanie i przetransponowanie się do młodszego nosiciela?
W książce poznajemy historię młodego studenta genetyki Tomaśa mieszkającego w praskim...

Pełna recenzja: https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2020/05/marketa-bankova-drobiazg-milosc-w-czasach-genetyki-recenzja/

Autorce udała się rzecz, która dla wielu autorów byłaby zapewne misją samobójczą. Nie tylko napisała książkę na poły naukową, ale okrasiła ją też solidną dawką dowcipu, który w odpowiednich momentach umiejętnie rozładowywał zbyt duże natężenie poważnych...

Markéta Baňková stworzyła niejednoznacznego bohatera, który budzi ciarki na plecach, i historię, która hipnotycznie wciąga jak wir helisy DNA. Nauka po raz kolejny okazuje się w prozie autorki niezwykle literacka, ale tym razem pokazuje też swoją twarz niebezpiecznej obsesji.
Więcej: http://literackie-skarby.blogspot.com/2020/03/miosc-vs-segregacja-genetyczna-drobiazg.html

Miłość i genetyka

Student ostatniego roku biologii na praskim uniwersytecie patrzy na życie przez okulary naukowej specjalizacji. Ocenia zachowania bliźnich przez pryzmat uwarunkowań ewolucyjnych, działających w nich substancji chemicznych i oczywiście DNA. Widzi w ludziach przede wszystkim wehikuły sterowane przez geny, pragnące zapewnić sobie reprodukcję.

czytaj...

Hmm, spodziewałam się trochę czegoś mocniejszego, tym bardziej, że sięgnęłam po nią z polecenia Mariusza Szczygła. Nie rozczarowała mnie, płynie się przez nią lekko, bo w delikatny sposób pokazuje rozterki głównego bohatera. Rozterki wynikające w przeszłości, a mające oczywiście wpływ na przyszłość. Wstrząsu nie doznałam :), ale polecam.

Dyskusje

• Literatura czeska