Najmilszy prezent

Okładka książki Najmilszy prezent Agnieszka Krawczyk Patronat LC
Okładka książki Najmilszy prezent
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Filia Cykl: Ulica Wierzbowa (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Ulica Wierzbowa (tom 1)
Filia
2019-11-13
2019-11-13
Boże Narodzenie dobro literatura polska odmiana losu przyjaźń relacje międzyludzkie szczęście uczucie

Kilka różnych historii łączących się ze sobą...
Wspólnym mianownikiem była księgarenka którą prowadził starszy pan chcący iść już na emeryturę... Każda historia wzruszała, przy jednych powodowała uśmiech inne wzruszały do łez... Choć świąteczna przeczytana w lato i nie żałuję..

Kilka różnych historii łączących się ze sobą...

Niezwykle ciepła opowieść o sąsiadach zamieszkujących jedną ulicę w małym miasteczku. Pozornie niezintegrowani nagle mobilizują siły, by najstarsza wiekiem, samotna kobieta zrezygnowała z zamieszkania w domu opieki. To główny wątek ale są też inne zwyczajne, a zarazem trudne problemy. Książka bajkowa, magiczna. Chcemy wierzyć w takie bajkowe miejsca jak ul. Wierzbowa i w tak wspaniałych (chociaż nie zawsze idealnych) ludzi.

Bardzo serdecznie polecam tą książkę. Pokazuje ona świat, taki jaki chciałabym, żeby był. W którym ludzie zauważają drugiego człowieka i są częścią społeczności. Ważną częścią.

Dzisiaj mam dla Was kolejną świąteczną pozycję, która czekała cierpliwie cały rok na swoją kolej. Tym razem jest to "Najmilszy prezent" Agnieszki Krawczyk. Szczerze, żałuję, że czekałam z tą książką tak długo, ponieważ porwała mnie od razu. Wiecie co, kocham prawie wszystkie świateczne książki ze swojego zbioru!!!
Jest to pierwszy tom z cyklu Ulica Wierzbowa i wiem, że obowiązkowo będę musiała przeczytać już niedługo kolejne tomy.
"Najmilszy prezent" to historia o ludziach, takich jak Ty, czy ja, zwyczajnych, którzy zmagają się z trudami życia codziennego. Bohaterami powieści są różne osoby, takie jak młode małżeństwo z dziećmi, emeryci, rzeźbiarz, jego siostra, radny, dyrektorka biblioteki, czy lekarz. Każdy z nich ma swoje wady, zalety, czy życiowe doświadczenia. Wyjątkiem jest główna bohaterka, Flora Majewska. Kobieta rozmawia z każdym, a także doradza. Kolejną odmienną postacią jest Nela, bardzo ciekawska sześcioletnia dziewczynka, która z każdą osobą chce nawiązać jakikolwiek kontakt. Obserwuje otaczający ją świat, a jej spostrzeżenia są w stu procentach trafne i bardzo dojrzałe.
Autorka przedstawiła czytelnikom bardzo piękną i barwną historię z nadzieją na lepsze dni. Uczy, jak bardzo ważna dla wszystkich jest wzajemna życzliwość i pomoc, a także to by poznać się oraz spędzać ze sobą czas. Jest to ważnie, ale niestety w obecnych czasach, bardzo trudne do osiągnięcia, ponieważ ludzie są zabiegani i większość z nas nawet nie zna ludzi, którzy choćby mieszkają obok. Dzięki tej powieści możemy się nauczyć, jak bardzo wiele dobroci, miłości i korzyści możemy zyskać dzięki znajomości pomocy sąsiedzkiej. Dodatkowo widzimy tutaj prawidłowe relacje między młodym, a starszym pokoleniem, a także przekazywanie sobie wzajemnej wiedzy. Wszyscy Ci ludzie, mimo, że należą do różnych grup, czy to pokoleniowych, czy społecznych, razem tworzą jedną społeczność, która może na siebie liczyć.
Jednak, żeby powieść była realna, autorka umieściła na kartach książki także osoby niemiłe i wścibskie, które zdarzają się wszędzie. Taką bohaterką jest Ewa Zięba. Jednak ze względu na jej charakter, nie chciałabym się nad nią rozczulać.
Autorka przedstawia czytelnikom w powieści także temat rozwodu. Opisuje ona jego wpływ na dzieci, ich stany emocjonalne związane z całą sytuacją, która jest spowodowana egoistycznym podejściem jednego z rodziców. Osoba, która miała być schronieniem i podporą dla tych najmniejszych, porzuca je, nie interesuje się nimi i myśli tylko o sobie.
W książce podobał mi się bardzo motyw pisania listów przez Florę Majewską do sąsiadów. Robiła to pod pretekstem Świąt Bożego Narodzenia. Każdy z adresatów otrzymał własnoręcznie przyozdobiony przez bohaterkę list z pewnym przesłaniem, które także czytelnikowi dało do myślenia. Jak można się było spodziewać, jedni docenili ten piękny gest, inni byli obojętni, a pozostali oburzeni jego treścią. Przykry dla mnie był fakt, że tylko nieliczni pofatygowali się, aby zastanowić się nad treścią kartki i podziękować autorce za tak cudowny gest.
Powieść Agnieszki Krawczyk "Najmilszy prezent" jest powieścią zawierającą wiele wątków, a zarazem wprowadzeniem do kolejnego tomu. W tej części poznajemy bardzo dokładnie każdego bohatera, ich problemy, życie, marzenia. Część emerytów szuka swojego miejsca na ziemi, inni pragną naprawić relacje rodzinne, część ludzi chce znaleźć się w centrum uwagi lub dostać się do władzy. W tej książce wiele wątków nie zostało zakończonych, a powieść kończy się w takim momencie, że zmusza wręcz czytelnika do sięgnięcia i przeczytania kolejnego tomu. Nie wiem, jak Wy będziecie się czuć przy czytaniu tej pozycji, ale ja osobiście wczułam się w życie i emocje każdego bohatera. wiele razy wzruszałam się i śmiałam, a także złościłam.
Pozycję polecam osobom, które lubią tego typu klimaty. Jest to bardzo dobra powieść obyczajowa, po którą pewnie sięgnę jeszcze nie raz.

Jest to pierwszy tom z cyklu Ulica Wierzbowa i wiem, że...

Książka ani ciekawa, ani niosąca dobre wartości. Powszechna w lekturze życzliwość jest w większości przypadków tylko przykrywką dla zaspokojenia ciekawości lub zabezpieczenia własnych interesów. Poziom plotkarstwa i intryg na Wierzbowej jest poza skalą; wścibstwo mieszkańców nie pozwoliłoby tam nikomu na bycie anonimowym.

Sześciolatka jest bardziej rozgarnięta niż młode kobiety, charaktery wszystkich postaci są strasznie płaskie, dorośli bohaterowie mają często myślenie na poziomie małego dziecka. Nie obdarzyłam sympatią żadnego z bohaterów, przez co książka potwornie mi się dłużyła.

Sześciolatka jest bardziej rozgarnięta niż młode...

Lubię książki Agnieszki Krawczyk - są dla mnie miłym oderwaniem od kryminałów, które czytam najczęściej. Jednak w tej książce czegoś mi zabrakło albo wręcz przeciwnie - tej "miłości" było trochę za dużo. Fabuła nawiązuje do świątecznego czasu na jednej z ulic małego miasteczka. Poznajemy jej mieszkańców, a główny wątek skupia się wokół staruszki Flory Majewskiej. Mimo, że mamy tu przekrój różnych ludzi, którzy mają swoje przywary i zalety, wszystko jest dla mnie nieco przesłodzone, zbyt naiwne i przewidywalne. Na pewno sięgnę po kolejne części tej serii, którą rozpoczyna Najmilszy prezent, ale za jakiś czas, gdy znów będę potrzebować takiej nostalgicznej i przemiłej książki.

Lubię! Bardzo lubię powieści Agnieszki Krawczyk! Za nietuzinkowe, mądre życiowym doświadczeniem bohaterki, o niebanalnych pasjach. Własnoręczna produkcja perfum, obdarzanie starych mebli i sprzętów drugim życiem, stworzenie wytwórni mydełek... To wszystko w poprzednich książkach i jak zachęcająco przedstawione!
Teraz - równie interesujące. Jakie? Nie zdradzę! :)
Autorka ujmuje mnie też niezłomną wiarą w moc i możliwości wspólnoty lokalnej (zwykle sąsiedzkiej). Pośrednio - w dobroć człowieka, po prostu.
"Najmilszy prezent" przyniósł spodziewaną porcję pokrzepienia, ale i nieoczekiwane wzruszenie, mimo przewidywanego zakończenia. A to już jest sztuka!
Na tym poprzestanę, drugi tom wierci się niecierpliwie na półce... :)

Teraz - równie interesujące. Jakie? Nie zdradzę! :)
Autorka...

Kiedy zaczynam pisać tę recenzję, za oknem jest jeszcze jasno. Gdy postawię ostatnią kropkę będzie ciemno. I nie koniecznie chodzi tutaj o to, że tak długo zajmie mi pisanie, chociaż pewnie zajmie. Szkopuł w tym, iż szybko zapada zmrok a to nie nastraja pozytywnie, więc skoro tak jest, to myślę, że warto brać w ręce dobre książki, przy których nic nie będzie istotne. Wśród takich właśnie tytułów nie sposób nie wymienić „Najmilszego prezentu” Agnieszki Krawczyk. Kiedy czytałam niniejszą książkę wszystko inne rzeczywiście poszło w odstawkę. Ma w sobie to coś, czego nie sposób jasno określić.

Uroczyn jest małym miasteczkiem. To w nim mieści się ulica Wierzbowa, na której skupia się autorka. To nadchodzące Boże Narodzenie będzie dla jej mieszkańców zupełnie inne, o czym lada chwila się przekonają. Pani Flora, najstarsza z sąsiadów, postanawia opuścić swój dom, najstarszy na Wierzbowej, na rzecz miejsca w Domu Seniora. Kobieta chce czuć się bezpiecznie, mieć zapewnioną szybką pomoc w razie potrzeby. Formą pożegnania z sąsiedztwem stają się listy, które pisze odręcznie z dbałością o każdy szczegół tak jak co roku. Jednak teraz nie jest to tylko zwykły tekst do każdego sąsiada. Zawiera w treści ważną wskazówkę bądź przestrogę. Po tylu latach pani Flora już wie wiele o każdym i postanawia to wykorzystać dla ich dobra. Czy odbiorcy wezmą sobie do serca jej słowa?

Kobieta nie mogąca zaakceptować pasji męża. Wdowiec zajmujący się różami. Młoda, samotna mama dwójki dzieci w tym jednego bardzo wyjątkowego. Są też tacy, którym ewidentnie marzy się zakosztowanie sławy. Przyznajcie, że z takim gronem trudno o nudę.

„Najmilszy prezent” to pierwszy tom trylogii zatytułowanej „Ulica Wierzbowa”. Powieść, która może początkowo nie wciąga mocno, później trzyma tak silnie, że nie mamy (i nie chcemy mieć) innego wyjścia jak tylko czytać dalej. Mnie bardzo się spodobała. Lubię twórczość Agnieszki. Cenię ją za subtelność i brak pośpiechu co w tym świecie jest już coraz rzadziej spotykane. Podobają mi się rozbudowane fabuły oraz opisy. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie dla każdego takie aspekty są istotne dlatego też chcę o tym mówić.

„Najmilszy prezent” to dobry prezent na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Polecam.

PS. Za oknem jest ciemno zgodnie z moimi przewidywaniami. No cóż, trzeba iść czytać kolejną otulającą serce historię.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Filia.

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/05/ksiazka-najmilszy-prezent-agnieszki.html

Książka lekka, mająca to coś, opowiada o sąsiadach. Arcydziełem nie jest, jednak zawiera jakieś przesłanie.
Jest też trochę literacka.

Jest też trochę literacka.

Ciepło z tej książki płynie już od pierwszych stron. Jest to lekka i dosyć przyjemna lektura, ale jak dla mnie zbyt rozwleczona. Nic zaskakującego w niej nas nie spotka, wiec z czasem zaczynała mi się dłużyc.