Najmilszy prezent

Okładka książki Najmilszy prezent Agnieszka Krawczyk
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Najmilszy prezent
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Filia Cykl: Ulica Wierzbowa (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Ulica Wierzbowa (tom 1)
Filia
2019-11-13
2019-11-13
Boże Narodzenie dobro literatura polska odmiana losu przyjaźń relacje międzyludzkie szczęście uczucie

Cudowna, ciepła opowieść o mieszkańcach ulicy Wierzbowej. Umiejętnie pokazana historia różnych ludzi zamieszkujących miejscowość pod jakże przyjemnie brzmiącą nazwą Uroczyn. Całość dzieje się w okolicy Bożego Narodzenia, autorka umiejętnie prowadzi nas pokazując różne postacie, ich charaktery, przemyca troch życiowych mądrości, takich które każdy zna ale w codziennym zabieganiu nie znajduje choćby chwili by się nad nimi zastanowić. Polubiłam postacie występujące na kartach powieści-taktowna i miłą Florę, nieco szalona i bezpośrednia Jolę, a także Hanne i Nelkę, Pawła i Mundka oraz Seweryna. Bardzo miłe to towarzystwo 🙂😊 polecam 🙂😊

Wspaniała! Piękna, ciepła, historia, niebanalni bohaterowie i szczęśliwe zakończenie tomu,które chwyta za serce.

Uwielbiam takie książki. Ten klimat, przyjaźń między ludzka, sąsiedztwo...Polecam.

Historia okołoświąteczna, w której sąsiedzi z bajkowej ulicy początkowo osobni stają się grupą przyjaciół tworząc prawie rodzinne relacje. To tworzenie wspólnoty jest treścią tej książki. Audiobook czytany przez Magdę Karel bardzo klimatyczny i dobrze się słuchać. Oczywiście mało realny ale pomarzyć można. Polecam na odstresowanie.

Co roku emerytowana bibliotekarka, Flora Majewska, wysyła swoim sąsiadom ręcznie robione kartki świąteczne. Ten rok ma być wyjątkowy, gdyż Flora zdecydowała się na opuszczenie ulicy Wierzbowej i zamieszkanie w domu spokojnej starości, w związku z czym zamiast kartki chce wysłać im listy mające być nie tylko formą pożegnania, ale też zawierające drobne rady i wskazówki.

Taki jest punkt wyjścia powieści "Najmilszy prezent" i właśnie w ten sposób zaczynamy poznawać kolejnych mieszkańców maleńkiej uliczki. Do czynienia mamy z całym przekrojem postaci od małej dziewczynki samotnie eksplorującej ogrody sąsiadów, przez młodych ludzi aktywnych zawodowo aż do osób starszych odkrywajacych uroki życia emeryta. I choć tak różni to każdy z nich dźwiga swój własny bagaż doświadczeń, strat i nadziei.

Nie powiem, by ta historia przypadła mi do gustu już od pierwszych stron. Wydawała mi się odrobinę drętwa i zupełnie nie w moim guście. A jednak z każdym rozdziałem, z każdą poznaną historią coraz mocniej przywiązywałam się do bohaterów, coraz chętniej poznawałam ich perypetie i z coraz większą niecierpliwością oczekiwałam na kolejne wydarzenia. I tak naprawdę zanim się spostrzegłam Agnieszka Krawczyk skradła moje serce, a jej słowa otulały mnie i przynosiły ukojenie. Bo choć Autorka pisze o sprawach ważnych, a nie każda z postaci w książce jest idealna czy bez wad to jednak z powieści bije spokój i ogromna wiara w drugiego człowieka.

Przywiązałam się do mieszkańców ulicy Wierzbowej. Oczywiście nie wiedziałam, że jest to pierwszy tom trylogii, ale z chęcią sięgnę po kolejne książki i poznam dalsze losy bohaterów tym bardziej, że wiele wątków nie znalazło jeszcze swojego zakończenia, a ja mam już swoje typy i jestem ciekawa w jakim stopniu się one sprawdzą.

Niesamowicie przyjemna i optymistyczna wielowątkowa opowieść, mamy tutaj pokazane losy mieszkańców uliczki Wierzbowej. Ten typ literatury jest moim Comfort reading books :) bardzo podobna do "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej "

„Jeśli chcesz być szczę­śli­wy jeden dzień – upij się. Jeśli chcesz być szczę­śli­wy przez rok – ożeń się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczę­śli­wy – załóż sobie ogród”."

Gdyby ktoś grzebał w tej ziemi za mnie, czemu nie. Bo ja nie lubię takich rzeczy... a Ty?

Prawdopodobnie ostatnia świąteczna książka przeczytana w tym roku, chyba że jakaś szczególnie mnie zaintryguje, w co wątpię.

Książka Agnieszki Krawczyk to pierwsza część trylogii "Ulica Wierzbowa" i tym razem możecie pogratulować, że zaczęłam od niej, a nie od środka czy od końca :D

Przy tej ulicy stoi dziewięć domów, w których mieszkają zwyczajnie ludzie, którzy na co dzień zmagają się ze swoimi zmartwieniami. Lekarz rozwodnik, rodzina z niepełnosprawnym synem, staruszek tęskniący za synem, artysta szukający sensu swojego życia - to tylko niektórzy z nich. Mieszka tam również pewna kobieta, znana wszystkim jako Flora Majewska. Kobieta o ogromnym sercu, zwana dobrym duchem okolicy, która w tym roku na Wierzbowej ma zamiar spędzić już ostatnie Święta Bożego Narodzenia. Dlaczego, ano dlatego, że twierdzi, że stan zdrowia jej się pogarsza i szuka domu opieki, w którym będzie jej dobrze.

Jako pożegnanie chce zostawić każdemu list, który zawierał będzie dobre słowo, wskazówkę lub przestrogę, bo wierzy, że czasem drobny gest może wiele.

Czy kogoś te listy zmienią?
Tego nie powiem :)
Jeśli chcecie wiedzieć, musicie poznać ją sami.

Bardzo wzruszająca powieść o uczuciach oraz o tym jak ważne jest być potrzebnym.

Na ulicy Wierzbowej mieszkają różne postacie, ale jedna jest szczególna - Flora Majewska. To ona potrafi z każdym porozmawiać, to ona praktykuje to co już nam nieznane, sąsiadom co roku wysyła kartki świąteczne ręcznie robione i w tej historii też szykuje jak co roku niespodziankę, ale każdemu przekazuje słowo z radą. Wiadomo ludzie różnie reagują, niektórzy dopiero po otrzymaniu niespodzianki zaczynają rozumieć swoje czyny. Dobroć to jest to co roztacza Flora, nie dajmy takim ludziom znikać, oni są potrzebni

,,Najmilszy prezent” jest pierwszą częścią serii ,,Ulica Wierzbowa’’. Główną bohaterką jest staruszka Flora Majewska. Z racji tego, że mieszka sama, nie ma rodziny, która mogłaby się o nią zatroszczyć jako osobą starszą, decyduje się przenieść do domu tzw. spokojnej jesieni. Ich sąsiadom ciężko pogodzić się z tym, że ,,dobry duch’’ ulicy Wierzbowej decyduje się odejść. Pani Flora na każde święta wysyłała im kartki z życzeniami i drobnymi poradami, dla każdego była życzliwa, miała jakieś miłe słowo.
Warto tu wspomnieć, że każdy mieszkaniec okolicy ma swoje ,,ja’’, mało kto służy jako tło, bohater papierowy. Wszyscy mają swoje zmartwienia, jakieś problemy z przeszłości, nie dopięte guziki, obawy, marzenia. Mamy takie postacie, które ciężko polubić, szokują swoją postawą, ale nie ma w tej książce takiego typowego czarnego charakteru. Dzięki temu ,,Najmilszy prezent’’ ma bardzo lekki, przyjemny nastrój. Właściwie to nie dzieje się w tej powieści nic konkretnego, fabuła opiera się na perypetiach bohaterów, nakreśleniu relacji między sąsiadami. Być może to dlatego, że to pierwsza część i autorka stawiała bardziej na wykreowanie postaci na tle świątecznej atmosfery, by móc się rozwinąć w kolejnych tomach. Ale czy książka świąteczna musi trzymać w napięciu, szokować, wzbudzać ogrom emocji? Mi się właśnie wydaje, że przy powieściach o takiej tematyce czytelnik powinien się zrelaksować, nie czuć konieczności zarwania nocy dla kolejnego rozdziału, tylko wczuć w klimat historii, nastroić na święta. ,,Najmilszy prezent’’ właśnie taki jest. Przedstawia różne osoby, które ze swoimi problemami wchodzą w czas świąt, każdy inaczej do nich podchodzi. Tak samo jak do odejścia Flory. Aczkolwiek są takie momenty, że oczy mało nie wyleciały mi z orbit. Głównie przez te niepozytywne persony, ale każda opowieść powinna mieć w sobie nieco pikanterii.
Zauważyłem jeszcze, że autorka nie pisze o swoich postaciach w sposób typowo narracyjny. I nie, nie ocenia ich. Ona na moment sama się w nie wczuwa, jakby przez chwilę to dana postać była narratorem, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Narrator w trzeciej osobie pisze tak, jakby to pisał konkretny bohater; ich tonem, z ich podejściem. Pierwszy raz z czymś takim się spotkałem.
Oprócz samej książki, serdecznie polecam takie pozycje czytać jeszcze w listopadzie. Bo gdy zaczniemy czytać od grudnia to mało możliwe, że zdążymy akurat na święta. Ja ,,Najmilszy prezent’’ zacząłem 01.12. a skończyłem 04.01. Ale gdy zaczniemy wcześniej, to już mamy w sobie to ciepło i bajkowość w sobie. Mam już kupioną książkę na następne święta i za rok zacznę ją wcześniej.
Ach, byłbym zapomniał. Chapeau bas dla autorki nie bogate słownictwo, aż zazdroszczę.

• Świąteczne