Szczypta nadziei

Okładka książki Szczypta nadziei Agnieszka Olejnik
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Szczypta nadziei
Agnieszka Olejnik Wydawnictwo: Filia Cykl: Dworek w Miłosnej (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Dworek w Miłosnej (tom 2)
Filia
2019-10-16
2019-10-16
dworek literatura polska miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa spadek uczucie

Druga część Dworku w Miłosnej wartka akcja fajni bohaterowie bardzo dobra na sobotni wieczór

Od pierwszego tomu nie wiele się zmieniło. Historia jako-taka jest całkiem ciekawa, ale trochę byłam już zmęczona wałkowaniem ciągle tych samych emocji, ciągłego wychodzenia na trening, monotonnych myśli bohaterów. Na dobrą sprawę historia nie wiele się rozwinęła od pierwszej części. Z drugiej zaś strony coś ciągnie do tej książki, być może to chęć poznania zakończenia. Najbardziej jednak denerwowała mnie, o dziwo, Ada. Jej chęć wychowywania Radka we trójkę była chyba trochę nie na miejscu.. natomiast najbardziej w tej części podobał mi się Kacper Majewski. Jestem bardzo ciekawa tej postaci.

Jakoś ta seria mnie nie przekonuje, mocno rozciągnięta, monotonna. Historia nawet ok ale można to by zmieścić w jednej książce.

Ależ fajnie poczytać czasem takie niespieszne, pięknie napisane historie o codziennym życiu zwykłych ludzi. Wspaniała odskocznia od kryminałów i thrillerów.

Nie czytałam do tej pory Pani Olejnik. Nie przypominam sobie przynajmniej, ale bardzo przypadła mi do gustu ta opowieść i nawet nie przeszkadzał wcale fakt, że to drugi tom serii o dworku w Miłosnej, choć pierwszego nie czytałam i trzeba by to uzupełnić.

“Szczypta nadziei” to powieść, która wnosi dużo optymizmu oraz, zgodnie z tytułem, daje nadzieję na lepsze jutro. Autorka przekonuje, że w każdej życiowej sytuacji trzeba dostrzegać pozytywy, cieszyć się zwykłymi rzeczami, pielęgnować tylko dobre wspomnienia, nie ganiać za mrzonkami, bo mogą okazać się niepotrzebnymi kłopotami.

Poprzez swoich bohaterów, reprezentujących różne pokolenia, zawody i systemy wartości umie uwypuklić to, co najcenniejsze w każdym człowieku. Dobroć, bezinteresowność, życzliwość, zainteresowanie potrzebującymi. To nic, że fabuła powieści osadzona w grudniu, a klimat świąteczny i całkiem nieadekwatny do obecnej pory roku. Cały rok jest przecież czas na to, by do drugiego człowieka wyciągnąć rękę i poczuć prawdziwą magię, a czytając o tym aż łza się w oku kręci. Scena wigilii w finale książki jest najbardziej wzruszająca.

A przecież żeby nie było zbyt ckliwie autorka nie ucieka od poważnych problemów trapiących dziś rodziny. Zdrada, alkoholizm, samotne rodzicielstwo, niespełniona miłość, choroby, samotność, brak akceptacji rówieśników. Takie w końcu jest nasze życie: słodko-gorzkie. Ale Pani Agnieszka daje jedną mądrą radę: rozwiązanie wielu sytuacji tkwi w zasięgu ręki i warto zawsze je wykorzystać. Piękne jest i oczyszczające, gdy ludzie ze sobą rozmawiają i wyjaśniają niedomówienia, jak otwierają się na innych nie tylko po to, by pomóc i dać choćby chwilę szczęścia, ale by samemu czuć się potrzebnym i przynależnym do grupy.

Poza tym sceneria powieści jest urzekająca. Dworek, staw, ogród, mnóstwo drzew... Uwielbiam takie klimaty, typowo polskie, sielskie. We wnętrzach mnóstwo pamiątek i wspomnień, z odwołaniem do przeszłości, co zawsze lubię.

“Szczypta nadziei” to powieść wzruszająca, a przy tym mądra i niosąca wielką wiarę w człowieka. Tyle znalazłam w niej wartościowych myśli, które skrzętnie odnotowałam. Sami zobaczcie:
“Trzeba dostrzegać to, co się ma, a nie rozpamiętywać to, co się nie udało”.
‘Wspomnienia trzeba dawkować ostrożnie, w przeciwnym razie zaczyna bardzo boleć”.
“Człowiek nie ma pojęcia, ile drzemie w nim siły, dopóki nie nadejdzie chwila próby”.
“Nie ma nic gorszego niż poczucie, że na całym świecie nie ma już nic, co mogłoby sprawić człowiekowi radość”.

Dziękuję Pani Agnieszko za świetny relaks, dużą dawkę życiowych mądrości i parę wylanych łez.

Przeczytałam w jeden dzień, tak się zastanawiałam co będzie dalej. Akcja kręci się wokół Świąt, aż ciepło mi się zrobiło na sercu, gdy czytałam scenę Wigilii.

Przyjemna i wzruszajaca

Przyjemna i wzruszajaca

❄️☃️❄️ RECENZJA ❄️☃️❄️

Agnieszka Olejnik potrafi pisać w sposób, który napełnia serca optymizmem i wiarą w lepsze jutro. Powieści świąteczne mają w sobie coś magicznego, przez co cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Książka porusza najczulsze struny w sercu czytelnika. Dworek w Miłosnej to właśnie w nim ma miejsce większość wydarzeń opisanych w książce. Ada wciąż cierpi z powodu rozstania z Igorem, nie jest jej łatwo. Chce nabrać dystansu do mężczyzny, z którym niegdyś łączyło ją bardzo wiele dlatego wybiera się na do dawnego mieszkania. Czas leczy rany. Dawid (syn Ady) zakochuje się po raz pierwszy. Jednocześnie znajduje prawdziwą przyjaźń, której każdy z nas potrzebuje do szczęśliwego życia. Monika zaś chce odzyskać zaufanie męża I odbudować rodzinę.
Agnieszka Olejnik w niezwykle lekki sposób opisuje poważne tematy. Znajdziemy tutaj wątek dotyczący znęcania się nad zwierzętami, alkoholizmu rodzica, zdrady małżeńskiej. Książkę czyta się bardzo przyjemnie.

❄️☃️❄️ RECENZJA ❄️☃️❄️

Czytajcie. Całą serię. Świetna

Czytajcie. Całą serię. Świetna

Miejscami smutna, miejscami daje nadzieję. Równowaga w równych emocjach daje balans tej opowieści. Chcę przeczytać i pierwszą i kolejną

Ciekawa historia z moralem w tle. Łezki i wybuch śmiechu było więc książka super.

• Przeczytane 2020