Wróciłem z USA

Okładka książki Wróciłem z USA Ilja Erenburg
Okładka książki Wróciłem z USA
Ilja Erenburg Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Komitet Upowszechniania Książki literatura podróżnicza
92 str. 1 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Komitet Upowszechniania Książki
Tytuł oryginału:
В Америке
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1950-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1948-01-01
Liczba stron:
92
Czas czytania
1 godz. 32 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Irena Tarłowska, Zofia Łubińska
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarna księga Ilja Erenburg, Wasilij Grossman
Ocena 8,9
Czarna księga Ilja Erenburg, Wasi...
Okładka książki Kontrabanda. Wybór przekładów wierszem Anna Achmatowa, Robert Burns, Ilja Erenburg, Natalia Gorbaniewska, Wiera Inber, Erich Kästner, Klabund, Osip Mandelsztam, Leonid Martynow, Siergiej Michałkow, Aleksander Mieżyrow, Erich Mühsam, Jelizawieta Połonska, Jerzy Pomianowski, Aleksander Puszkin, Borys Słucki, Jarosław Smielakow, Anatol Sys, Lew Tołstoj
Ocena 0,0
Kontrabanda. W... Anna Achmatowa, Rob...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2739
619

Na półkach: ,

Chudziutka książczyna, w dodatku nieco okrojona w stosunku do trzech poprzednich wydań - choć trudno zgadnąć, co konkretnie z niej wycięto, i po co. Jest to bowiem skromna relacja Erenburga z oficjalnej wycieczki do Stanów Zjednoczonych, przedsięwziętej krótko po zakończeniu wojny. Wraz z nim polecieli wówczas za ocean Konstanty Simonow, tak samo jak Erenburg pisarz i korespondent wojenny, oraz generał Michaił Galaktionow, szef działu wojskowego "Prawdy".

Plon wycieczki, czyli spisany po trochu reportaż, po trochu wspomnienia, miał posłużyć sowieckiej propagandzie do uwypuklenia zgnilizny amerykańskiego kapitalizmu i podkreślenia, że najzdrowszym moralnie systemem jest komunizm. Erenburg jednak - mimo obowiązkowego wstawienia w tekst wielu negatywnych uwag i spostrzeżeń (traktowanie czarnoskórych jak podludzi, łatwe manipulowanie opinią publiczną przez media, szybkie ulatywanie zdarzeń z pamięci Amerykanów) - nie potępia w sposób jednoznaczny kraju i jego mieszkańców, nie przypisuje też administracji państwowej złowrogich wobec ZSRR zamiarów.

Ze względu na tę powściągliwość, na próby tłumaczenia zachowania Amerykanów ich młodą historią i zupełnie odmienną filozofią życiową (ważny jest sukces zawodowy i udane życie rodzinne, a nie głębia myśli i zaduma nad losem mniej szczęśliwych ludzi),relacja Erenburga dość szybko wypadła z obiegu. A ze względu na marny, coraz mocniej kruszący się z biegiem lat papier, dziś już rzadko można na nią trafić, mimo że nakłady jej czterech wydań nie były wcale aż tak niskie. Warto jednak na nią rzucić okiem, bo między punktowaniem bolączek USA autor przemycił sporo informacji bardzo ciekawych, trudnych do uchwycenia w ówczesnej prasie czy dzisiejszych opracowaniach historycznych (rozdawanie gumy do żucia w samolotach, chińskie punkty usuwania siniaków pod oczami, gigantomania w owocach i drobiu, prywatne mosty z mytem, picie alkoholu w Waszyngtonie dozwolone tylko na siedząco, etc, etc). Ta broszura to najprawdziwsze świadectwo epoki.

Chudziutka książczyna, w dodatku nieco okrojona w stosunku do trzech poprzednich wydań - choć trudno zgadnąć, co konkretnie z niej wycięto, i po co. Jest to bowiem skromna relacja Erenburga z oficjalnej wycieczki do Stanów Zjednoczonych, przedsięwziętej krótko po zakończeniu wojny. Wraz z nim polecieli wówczas za ocean Konstanty Simonow, tak samo jak Erenburg pisarz i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    2
  • Reportaże
    1
  • Posiadam
    1
  • 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wróciłem z USA


Podobne książki

Przeczytaj także