Góry dla zielonych

Pascal
2023-09-27
2023-09-27
literatura polska turystyka przewodnik góry Tatry Beskidy Pieniny Bieszczady

Świetna książka/przewodnik. Pierwsza część to ogólne porady, część druga zawiera bardzo dobre opis tras. Tras jest wiele i są bardzo różnorodne. Do tego fantastyczny pomysł z kodem QR. Kolejny świetny pomysł to skrótowe informacje umieszczone na okładkach z przodu i z tyłu. Wyśmienity zbiór informacji! Dawno nie było mi dane korzystać z tak dobrego przewodnika.

O górach, nietylko tych dla zielonych, w bardzo strawny sposób, okraszony akuratnym dowcipem. Sprzęt i inne niuanse opisane w sposób, który dociera i się zakotwicza. Bardzo spodobał mi się myk z kodem QR do tras, które autor opisuje i wtedy otwierają się w Mapie Turystycznej. Zdjęcia zachęcają by wyruszyć na szlak już teraz, choć za oknem słotno :-) Czekam na okno pogodowe i melduję się na szlaku - obiecuję!

Książka to strzał w dziesiątkę jeśli chcemy udać się w góry, ale nie mamy pomysłu na jaki konkretnie szlak się wybrać. Książka jest pięknie wykonana i zawiera wszystkie niezbędne informacje (np. długość trasy, przewyższenia, stopień trudności, walory widokowe). Bardzo ładne obrazki i szczegółowe opisy. Na plus są trasy z niemal każdych gór o każdym stopniu trudności. Właśnie wracam z pobytu w Tatrach i Pieninach, książka się przydała :) Bardzo lubię bloga pana Stawarza, więc jeśli ktoś ma wątpliwości co do zakupu, polecam zajrzeć najpierw właśnie na stronę „zieloniwpodrozy.pl”

Spodziewałam się, że będzie to dobry przewodnik bo od lat chadzam ścieżkami opisanymi na blogu. Piękne zdjęcia, nie przesadzone opisy i najważniejsze wskazówki sprawiają, że czyta się się świetnie. Polecam każdemu kto zaczyna przygody na szlakach ale też tym którzy są na nich od lat bo może te mniej popularne ścieżki opisane w książce są jeszcze przez was nieodkryte lub już zapomniane.

Przecudne wydanie! Miękka oprawa, ale satynowa w dotyku z wytłuszczeniami. Posiada skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed zagięciami. Na jednym z nich przeczytacie fragment opisu, a na drugim kilka słów o autorze. Strony są co prawda białe, czcionka mniejsza, jak zazwyczaj to bywa w podręcznikach. Piękne, wysokiej jakości fotografie samego autora świetnie zdobią każdy rozdział. Jestem zachwycona!!!

Podzielona została tak jakby na dwie części. Pierwsza z nich opisuje, rozdział po rozdziale, jak się przygotować do górskich wycieczek, co jest nam potrzebne. Mamy również zagrożenia, jakie nas czekają na szlakach i uważam, że jest to niezwykle przydatna część - sama byłam świadkiem spotkania na szlaku niedźwiedzia, więc dobrze znać swoją sytuację i jak w niej postąpić odpowiednio. I mamy też ogólny rozdział o górach, np o tym, jak się zachowywać na szlaku do innych ludzi. :) Moim zdaniem są tu wszystkie ważne informacje, jakie znaleźć się powinny. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie podróżnika na szlaku, jest to baaardzo dokładnie opisane. Dlatego polecam mocno zaopatrzyć się w ten przewodnik.

Na plus zasługuje fakt, że nie skupiamy się tylko na jednym paśmie górskim. Mamy Tatry (moje ukochane),Pieniny (również ulubione),ale i Bieszczady i wiele innych. Dla każdego coś innego. Druga część to właśnie po kolei opisywane pasmami, jeśli Tatry to kilka propozycji, ale nie są opisane po macoszemu, oj nie! Mamy fotografie z tych miejsc. Mapa trasy na kartce, ale i po kodzie QR, podany mamy dystans, czas przejścia, wysokość jaką musimy pokonać, trudność, walory widokowe, czy na szlaku znajduje się schronisko i czy można wyjść z psem. Jak dla mnie to strzał w dziesiątkę.

Pochłonęłam ją dosyć szybko, bo z ogromną przyjemnością patrzyło się na te widoki i odbywało wycieczkę, co prawda tylko na papierze, ale jaka była przyjemność... Aż sobie wyobraziłam, że jestem w drodze! Polecam serdecznie wszystkim miłośnikom gór! Myślę, że odnajdziecie w niej swoje ulubione szlaki, albo i poznacie nowe. :)

Świetny przewodnik dla tych bardziej i trochę mniej "zielonych" w górskich wędrówkach. Autor zaczyna od praktycznych wskazówek, o czym pomyśleć na etapie planowania wycieczki i jak się do niej przygotować. Następnie opisane są propozycje wycieczek we wszystkich większych pasmach górskich i to bez wątpienia największy atut. Wszystko jasno i przejrzyście pokazane, łącznie z informacją o trudności czy walorach widokowych danej trasy. Dzięki mapkom, informacjom o czasach przejść czy trudnościach na trasie, można samemu zaplanować swoje wędrówki - niezależnie od tego, czy wybierani się sami, z dziećmi czy z czworonogiem :) podoba mi się pomysł kodów QR z odniesieniem do mapy, szybkie rozwiązanie - nie trzeba szukać i od razu można się zabezpieczyć przed pobłądzeniem. Do tego piękne zdjęcia, które pozwalają przewidzieć to, co czeka na nas już na szlaku, a przez które przewodnik jest po prostu ładny i przyjemny dla oka. No i ostatnia zaleta, raczej nieoczekiwana w przewodniku - duża dawka humoru. Dzięki niemu strony czytają się same :)

Bardzo udany debiut, widać serce i wysiłek włożony w stworzenie tego przewodnika. Oby kolejne książki były równie dobre :)

Kto zna Mateusza z bloga, FB lub IG pewnie wiedział, że może się spodziewać bardzo dobrego przewodnika z pięknymi zdjęciami, okraszonego dużą ilością humoru. Każdy znajdzie szlak dla siebie. Od bardzo prostych po trudniejsze. Wielki plus za spis treści z podziałem na trudności i widowiskowość trasy. Zaznaczone jest też czy na dany szlak możemy zabrać ze sobą psa. Dużo ciekawostek, dokładne opisy tras i tego, czego można się spodziewać.

• Kupić
  • Turystyczne
  • GÓRY
  • Góry

Dodaj cytat z książki Góry dla zielonych